top of page

Blog Posts

Güçlü (Genel) Yapay Zeka (AI) ve 9 Pratik Örnek

İnsanlar Yapay Zeka (AI) hakkında konuştuğunda, aslında bir çoğunun farklı AI türlerinin olduğunun farkında olmadığını söyleyebiliriz. Zayıf veya dar AI, bugün söz konusu olan tek AI türüdür.Makineler, herhangi bir insan müdahalesi olmadan insanların sahip olduğu bilişsel yeteneklere sahip olduğunda güçlü veya genel AI türüne geçiş yapmış olacağız. Peki Genel AI türünü öğrenmek ister misiniz? ve daha iyi anlayabilmek için burada dokuz pratik örneğe bir göz atalım, ne dersiniz?


Güçlü (Genel) AI Nedir?

Birincisi, güçlü veya genel yapay zeka şimdilik sadece teorik bir teknoloji. Yazarların yıllardır “Terminatör” ve “I-Robot” gibi bilim kurgu hikayelerinde kurguladıkları yapay zekadır yani.


Nihayetinde, genel yapay zekaya ulaştığımızda, makineler bilinç ve karar verme becerilerine, yani tam olarak bir insanoğlunun sahip olduğu üst seviye bilişsel yeteneklere sahip olacaklar.

Makineler, çalışabilmesi için insanların programlanmasına ihtiyaç duymayacak. Tüm niyet ve amaçlar için bu, makinelerin tıpkı insanlar gibi hareket edeceği, hissedeceği, tepki vereceği ve düşüneceği anlamına gelecek.


Güçlü yapay zekanın kendine ait bir zihne sahip olacağını ve herhangi bir insanda olduğu gibi herhangi bir görevi yerine getirebileceğini söyleyebileceğiz. Verileri sınıflandıran ve kalıpları bulan dar yapay zekanın aksine, genel yapay zeka, verileri işlerken kümeleme ve ilişkilendirmeyi kullanarak görevlerini gerçekleştirebilecek.


Genel yapay zeka da kendinin farkında olacak. Bununla birlikte, tıpkı bir çocukta olduğu gibi, AI’nın da zaman içinde bilgi ve becerilerini sürekli geliştirmek için edindiği deneyimler yoluyla öğrenmesi gerekecek.


9 Genel (Güçlü) Yapay Zekanın Pratik Örnekleri

Basitçe, bir insanın yapabileceği herhangi bir görev, genel AI ile gerçekleştirilebilecek. Teknik olarak bir insan beyninin potansiyeline sahip olacak. İster müzik bestesi ister lojistik olsun, herhangi bir alandaki herhangi bir sorunu veya görevi yerine getirebilecek; yani insanların gerçekleştirebileceği tüm potansiyel eylemleri. Ki bunlar şunlardır:


1| Bilgiyi genelleştirmek ve farklı koşullara uygun şekilde uygulamak: İnsanlar deneyimlerden öğrenir. Çeşitli deneyimlerden ders alırlar ve karşılaştıkları farklı durumlara mantıklı olduğu için uygularlar. Bu, güçlü AI’nın bir örneğidir.


2| Geleceği planlamak için edinilen bilgi ve deneyimi kullanmak: İnsanların sahip olduğu bir başka yetenek de, geleceği planlamak için yaşam deneyimlerini kullanmaktır. Daha fazla deneyimle karşılaştıkça, bu deneyimleri bir plan oluşturmak ve geleceği yönlendirmek için kullanabilirler. Dar AI’da, makinelerin eylemleri programlamak için insanlara güvenmesi gerekir. Makineler gelecek için bir plan koyma yeteneğine sahip değil zira bu zeka türünde.


3| İşler değiştikçe koşulları değiştirmek ve uyum sağlamak: Genel AI makineleri, koşullarla karşılaştıklarında uyum sağlayabilecek. Dar Yapay Zeka, yalnızca algoritmalara bağlı değişkenlere yanıt verebilir. Ve Genel AI, anında kararlar alabilecektir.


4| Akıl yürütme yeteneği: Dar yapay zekanın aksine, genel yapay zeka mantık yürütebilecektir. Genel AI makineleri, bir durumu inceleyebilecek ve bir insanın öğrettiği sınırların dışında olsa bile bir eylem planı belirleyebilecektir.


5| Bir tür bulmaca çözmek: Elbette, AI algoritmaları rekabet edebiliyor ve video oyunları ve satranç gibi zeka gerektiren oyunların üstesinden gelebiliyor. Bu başarılar, kalıpları ve programları takip edebilen dar AI örnekleridir. Şu anda tanımlanmış ve başarısız olunan bazı kafa karıştırıcı sorunlar var. Makineler bir tür, mesela kare bulmacayı çözebildiğinde, genel yapay zeka elde edilecektir.


6| Sağduyu sergilemek: Çok insani bir başka özellik de sağduyudur. Bir makine cevaplar için programlamaya güvenemediğinde, bazen sağduyuya gereksinim duyulacaktır. Zayıf AI, sağduyuya sahip değildir. İnsanın bilişsel yeteneğiyle eşit seviyede olabilmek için, makinelerin sağduyu sergilemeleri gerekecek.


7| Bilinç sergilemek: Genel yapay zekanın elde edilebilmesi için makinelerin bilince ve öz farkındalığa sahip olması gerekecek.


8| Matematiksel denklemlerin ötesinde: Dar AI, insanlar gibi birçok matematiksel denklemleri çözebildiğini birçok yönden kanıtladı. Bir makine matematiksel denklemlerin ötesine geçip genel problem çözme yeteneğine sahip olduğunda, makineler insan zekasına sahip olacaktır.


9| İhtiyaçları ve duyguları anlamak: Genel AI ayrıca diğer zeki varlıkların ihtiyaçlarını, duygularını, düşünce süreçlerini ve inançlarını okuyabilecektir. Bu, zihinsel düzeyde AI teorisi olarak adlandırılır. Bu tür bir yapay zeka ile simüle edilemeyecek yada çoğaltılamayacak neredeyse hiçbir şey yoktur, ki bu düzeyde makineler insanları gerçekten anlayabilecektir.


Geldiğimiz teknolojik gelişmişlik düzeyinde, neredeyse İnsan beyni hakkında çok şey öğrendik, ancak hala anlaşılması gereken çok şey var. Genel yapay zekayı oluşturmak için insan beynini kapsamlı bir şekilde ele almak ve anlamak çok daha önem kazanacak.


Lakin şunun da altını çizmek gerekiyor; genel AI elde edilene kadar, dar AI’nın bizim için yerine getirebileceği daha birçok görev var…


 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. LinkedIn ve Forbes’ta düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazılar yazıyorum. Yapay Zeka (AI) hakkında yeni bir kitap kaleme aldım, hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı da okumak için ağıma buradan abone olabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ve Ayrıca, Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube kanalım aracılığıyla da benimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.Bernard Marr, iş ve teknoloji alanında dünyaca ünlü bir fütürist, etkileyici bir düşünce lideridir. En çok satan 18 kitabın yazarıdır, Forbes için düzenli olarak köşe yazıları kaleme alıyor ve dünyanın en tanınmış kuruluşlarının çoğuna danışmanlık ve koçluk yapmaktadır. 2 milyon sosyal medya takipçisi var ve LinkedIn tarafından dünyanın en iyi 5 ticari influencer’ından biri ve Birleşik Krallık’ta 1 numaralı influencer olarak gösterilmiştir.

30 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page