top of page

Blog Posts

Güçlü Elektromanyetik Raylı Silahlar Nasıl Çalışıyor?

Bu silahlarla fırlatılan mermiler, yaklaşık 5.500 mil (8.800 km/s) hıza ulaşabiliyor...

Elektromanyetik raylı silahlar, Amerikan ordusu tarafından artık kullanılan güçlü ve çevik silahlardır. Konvansiyonel silahlardan farklıdırlar, zira mermileri bir dizi raydan hipersonik hızlarda hızlandırmak için elektrik ve manyetizma kullanılıyor, ikincisi ise mermileri bir namludan dışarı itmek için tipik olarak ateşlenen barutun basıncını kullanır ve onları balistik bir yörüngede uçurur.


Raylı bir sistemle fırlatılan mermiler yaklaşık 8,800 km/sa hıza ulaşabilirken en hızlı mermiler bile sadece 2,900 km/sa hıza ulaşabilir. Raylı silahlarla elde edilen bu yüksek hızlar, imhayı ilerletmek için merminin hedefine çarptığında genellikle patlamasına gerek olmadığı anlamına gelir.


Raylı silahlar ateş etmek için elektrik akımını kullanır. Bakır gibi iletken metalden oluşan paralel bobinler, bir raylı silahın iç tarafının iki tarafını oluşturur. İki ray, her bir rayın etrafında bir manyetik alanın dolaştığı teller gibi davranır. Bu gelişmiş kurulum, raylı silahların bu kadar güçlü ateş etmesini sağlayan şeydir.


Gerçekte bu silahların nasıl çalıştığı ve bu kadar yüksek mermi hızlarına ulaşmayı nasıl başardıkları konusunda daha ayrıntılı bilgi edinmek ister misiniz? O halde bu videoyu kaçırmayın! ve muhakkak izleyin. İyi seyirler...


11 views0 comments

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page