top of page

Blog Posts

Güç Kalitesi Açısından Çok Önemli Bir Sorun: Voltaj Düşüşleri (Dips) | Lisans Tezi | by Azam Bagheri

Updated: Oct 20, 2022

Gerilim düşüşü karakterizasyonu, hesaplanan özelliklerin olayın ciddiyeti ve ayrıca olayın altında yatan neden ve olay sırasındaki #güç sistemi durumu hakkında bilgi sağlaması için çeşitli özellikler aracılığıyla #voltaj düşüşlerinin nitelendirilmesini ve nicelleştirilmesini amaçlamaktadır.Ayrıca, hesaplanan özelliklerin hassas yükler üzerindeki düşüş etkilerine ilişkin tahmin değerine sahip olması ve gerilim düşüşleri hakkında istatistiklerin toplanmasına yardımcı olması beklenmektedir.


Bu amaçlarla ilgili olarak literatürde gerilim dip karakterizasyonu için birçok yöntem önerilmiştir.Ek voltaj düşüşü özellikleri dahil etmek, karakterizasyonun doğruluğunu artıracaktır, ancak diğerlerinin yanı sıra sonuçların yorumlanmasıyla birlikte artan karmaşıklık pahasına.


Bahsedilen tüm hedeflere ulaşmak için, 'tek olay karakteristikleri' olarak adlandırılan sınırlı sayıda değer aracılığıyla her bir voltaj düşüşünü karakterize etmek tercih edilir. Bu terim IEEE 1564'te tanıtıldı.

İki farklı voltaj düşüşü karakteristiği arasında bir ayrım yapılmalıdır. Bazı özellikler, artık gerilim ve gerilim düşüş süresinin en yaygın olarak kullanıldığı bir olay için tekli değerler olarak hesaplanır. Diğer özellikler, zamanın bir fonksiyonu olarak hesaplanır ve "karakteristiklere karşı zamana" atıfta bulunulur.


Karakteristikten zamana karşı tek olay özelliklerinin en iyi nasıl elde edileceğine karar vermek için sistematik bir karşılaştırma yaklaşımı gereklidir.


Farklı karakterizasyon yöntemlerini karşılaştırmak için önerilen yöntem

Gerilim düşüşleri, #IEC ve #IEEE standartlarına göre bir gerilim ve bir süre ile tanımlanır. Bunun avantajı, karakterizasyonun basit olması ve istatistiksel yöntemlerde hem yorumlamanın hem de kullanımın basit olmasıdır.


Bu yöntemin dezavantajları da vardır: ekipman performansını tahmin etmek için bireysel düşüşlerin ve düşüş istatistiklerinin özelliklerinin kullanımıyla ilgili olduğunda temel bilgiler eksiktir.


Bununla birlikte, farklı özellik kümelerini nicel bir şekilde karşılaştırmak için mevcut bir yöntem yoktur.Ana sınırlamaların, düşüşün üç fazlı dengesizliğinde ve eğimin dikdörtgen olmayan karakterinde olması beklenir.İkincisi, motor yüklerinin ve trafo doygunluğunun ciddi etkisi olan düşüşleri ve aynı zamanda çok aşamalı voltaj düşüşlerini içerir.

Çok kademeli voltaj düşüşleri, #arıza gelişiminin (örneğin, tek fazdan iki faza) veya çok kademeli arıza gidermenin bir sonucudur ve olay sırasında farklı voltaj büyüklük seviyeleri sunarlar. Önerilen tek olay karakteristikleri, bu tip voltaj düşüşlerini karakterize etmek için yeterli değildir.


Uluslararası bir çalışma grubu tarafından her aşamanın ayrı ayrı karakterize edilmesi ve her aşama için tek değer özelliklerinin türetilmesi tavsiye edilmektedir.

Lisans Tezi:

Voltage dips as a very important power quality issue by Azam Bagheri at Luleå University of Technology, Department of Engineering Sciences and Mathematics, Division of Energy Science

Format:

PDF

Boyut:

12 MB

Sayfa:

120

İndirme:


Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page