top of page

Blog Posts

Güç İletim ve Dağıtım Çözümleri Rehberi

Geleceğin elektrik şebekesi güvenli, uygun maliyetli ve çevreyle uyumlu olmalıdır. Bu üç görevin kombinasyonu, fikirlerin, akıllı çözümlerin ve gelişmiş teknolojilerin yardımıyla üstesinden gelinebilir.HVDC (Yüksek Gerilim Doğru Akım İletimi) ve FACTS (Esnek AC İletim Sistemleri) ile yenilikçi çözümler, yeni zorluklarla başa çıkma potansiyeline sahiptir.


Güç elektroniği sayesinde güç sistemlerinde teknik problemlerin önlenmesi için gerekli özellikleri sağlar, iletim kapasitesini ve sistem kararlılığını çok verimli bir şekilde arttırır ve kademeli bozulmaların önlenmesine yardımcı olur.

Geleceğin elektrik ağları için vizyon ve geliştirme stratejisi, örneğin, Avrupa Teknoloji Platformu bünyesinde geliştirilen Akıllı Şebekeler programında gösterilmektedir.Bunun gibi gelecekteki bir akıllı şebekenin özellikleri şu şekilde özetlenebilir:

  • ESNEKLİK: gelecekteki değişikliklere ve zorluklara yanıt verirken operatör ihtiyaçlarını karşılama

  • ERİŞİLEBİLİRLİK: özellikle RES ve sıfır veya düşük karbon emisyonlu yüksek verimli yerel üretim için tüm ağ kullanıcılarına bağlantı erişimi sağlamak

  • GÜVENİLİRLİK: arz güvenliğinin ve kalitesinin sağlanması ve iyileştirilmesi.

  • EKONOMİKLİK: yenilik, verimli enerji yönetimi ve "eşit şartlar" rekabet ve düzenleme yoluyla en iyi değeri sağlamak.

Akıllı şebekeler, sürdürülebilir bir kalkınmanın sağlanmasına yardımcı olacaktır. Akıllı şebeke vizyonunun aynı şekilde dünyanın diğer bölgelerindeki sistem geliştirmeleri için de geçerli olduğunu belirtmekte fayda var.


Giderek liberalleşen bir piyasa, ticaret fırsatlarının tanımlanmasını ve geliştirilmesini teşvik edecektir. Akıllı şebekeler, enerji arzına ilişkin çevresel, sosyal ve politik taleplere gerekli bir yanıttır.


Ultra Yüksek Gerilim DC (UHV DC) Nedir?


HVDC, FACTS ve SIPLINK

Günümüzün güç aktarım sistemleri, gücü A noktasından B noktasına güvenilir, emniyetli ve verimli bir şekilde iletme görevine sahiptir. Gücün çevreye zarar vermeyecek şekilde iletilmesi de gereklidir. Siemens, müşterilerin bu zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için kapsamlı çözümler, teknik uzmanlık ve dünya çapında deneyim sunar.


Siemens, her uygulama ve teknik aktarım aşaması için AC güç sistemlerinin ve hatlarının en verimli şekilde kullanılması için SIPLINK (Siemens Çok İşlevli Güç Bağlantısı), HVDC aktarımı veya FACTS ile optimize edilmiş çözümler sunar.FACTS için tipik uygulamalar arasında hızlı voltaj kontrolü, uzun hatlar üzerinde artan iletim kapasitesi, ağ bağlantılı sistemlerde güç akışı kontrolü ve güç salınımı sönümlemesi bulunur.


FACTS ile güç sistemi içinde daha fazla güç iletilebilir. Geleneksel üç fazlı teknolojinin teknik veya ekonomik uygulanabilirliği sınırına ulaştığında. Çözüm HVDC olacaktır (şekil-1). Ana uygulama alanları, toplu gücün uzun mesafelere ekonomik iletimi ve asenkron güç şebekelerinin birbirine bağlanmasıdır.


Şekil-1: AC'ye karşı mesafe üzerinden DC iletim maliyeti. 1000 MW'lık bir güç aktarımı için başa baş mesafe 600 km'dir.

Siemens'in yüksek voltajlı doğru akım teknolojisindeki en son yeniliği HVDC PLUS. Voltaj kaynaklı dönüştürücüler kullanan yeni sistemin avantajları, dönüştürücü istasyonlarının kompakt yerleşimini ve bağımsız aktif ve reaktif güç kontrolü ve siyah başlatma özelliği gibi gelişmiş kontrol özelliklerini içerir.Orta gerilim DC iletimi için Siemens, SIPLINK sistemini sunar. Mevcut sistemin uygulamasına ve konfigürasyonuna bağlı olarak SIPLINK, yatırım, sistem ve yaşam döngüsü maliyetlerini azaltacaktır.


Sistem aktif gücü kontrol eder ve reaktif güç sağlayarak voltaj kararlılığını optimize eder.

Başlık:

Power Transmission and Distribution Solutions by SIEMENS (2nd chapter of Power Engineering Guide, Edition 7.0)

​Format:

PDF

Boyut:

5 MB

Sayfa:

​50

İndirme:

Recent Posts

See All

コメント


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page