Fikir Değiştirmek

Updated: Aug 6

Fikir değiştirmenin kötü bir şey olduğunu düşünüyordum. Fikrinizi değiştirdiğinizde çoğu insanın düşündüğü şey; “Ne istediğini bilmiyor” dur.

Sola gidiyorum | Hayır, ben fikrimi değiştirdim, sağa gidiyorum...

Ama bunu kim umursar ki!? Aslında fikrinizi değiştirebilmenizdir güzel olan. Derek Sivers bunun harika bir örneğidir. Derek'i tanımıyorsanız, benim en sevdiğim modern düşünürlerden biridir kendisi. 1997 yılında CD Baby adında bir şirket kurdu ve bugün hala faaliyetlerine devam ediyor.


Ancak Derek 2008 yılında şirketini sattı, ve sonrasında saygın bir kitap ve blog yazarı ve konuşmacı oldu. Podcast'imdeki gerçekleştirdiğimiz röportajda Derek bana fikrini her zaman değiştirdiğini söyledi:


"Her sabah uyandığımda önceki günkü fikrimin tam tersini düşünmeyi seviyorum. Bence bundan daha iyi bir his yok; bir konudaki fikrimi ya da on anda ki düşüncelerimi değiştirdiğim zaman. Harika bir şey. Hayattaki en sevdiğim şey bu.” Derek Sivers

Şirketini sattıktan sonra emekli olacak kadar bir birikimi vardı. Adını bile değiştirmeyi ve sonrasında anonim bir yaşam sürmeyi düşündü. Ama ismini değiştirmek yerine fikrini değiştirdi. Başlangıçta düşündüklerinin tam tersini yaptı. Ancak fikrinizi değiştirdiğinizde bilmeniz gereken önemli bir kaç şey var.


Sahip olun


Eğer her zaman fikrini değiştiren biriyseniz, ne yapmalısınız? Sahip olmalısınız. Eğer yeni fikrinize taban tabana zıt bile olsanız, yine de buna sahip olmalısınız. Fikrinizi değiştirme riski, aslında başkalarının düşüncelerinizi etkilemesine izin vermenizle ilgilidir.


Dünyanın çok hızla değiştiği açık. Özellikle bugünlerde. Ve bu, sürekli adapte olmamız gerektiği anlamına gelir. Bu yüzden fikrinizi değiştirmek tamamen normaldir. Muhtemelen geçen yıl, fikrimi normalden daha fazla değiştirdim.


Ama işte bir şey daha var: SİZ de her zaman değişiyorsunuz. Çok şey öğrenirseniz, muhtemelen bir yıl önceki, bir ay önceki, bir hafta önceki ve hatta bir gün önceki olduğunuz kişi artık siz değilsinizdir. Bu yüzden daha derin düşünürseniz, esasında fikrinizi asla değiştirmemenizdir garip olan.


“Fikrinizi değiştirmek, ne istediğinizi bilmediğiniz anlamına gelir.” Gerçekten böyle mi? Ben öyle düşünmüyorum. Daha doğrusu şöyle: “Fikrinizi değiştirmek, öğrendiğinizin bir işaretidir.”

Anlıyor musunuz? Her şey bir perspektif meselesi. Bugün ben sadece fikrini değiştirme fikrimi değiştirdim. Peki sen bugün neyi değiştirdin?


Derek Sivers ile gerçekleştirdiğim podcast yayınım:

iTunes · Spotify · Google Play Music · Stitcher · Overcast


Darius Foroux

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…


#fikir #düşünce #değiştirmek #DerekSivers #DariusForoux #technical #library

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library