Felçli Hastalara Yardımcı Olabilecek Yeni Bir Yapay Zeka Cihazı

Amaç hastaların hareketlerini ve hislerini yeniden kazanması…

Felçli Hastalara Yardımcı Olabilecek Yeni Bir Yapay Zeka Cihazı

Intel ve Brown Üniversitesi Felçli Hastalara Yardımcı Olabilecek Yeni Bir Yapay Zeka Tabanlı Cihaz Geliştiriyor


Omurilik yaralanmaları, bir insanın hayatını sonsuza dek değiştirebilir ve bu tür istenmeyen durumlar, hepimizin başına gelebilir. Birisi ciddi bir omurilik yaralanması geçirdiğinde, en tipik haliyle darbenin gerçekleştiği noktadan aşağısı veya yukarısı felç olur.


Bu tür bir yıkıcı felcin arkasındaki asıl neden, insan vücudunun kopmuş sinir liflerini yeniden üretememesi ve yenileyememesidir. Beyin, kaslara hareket edebilmesi için gereken uyarı sinyallerini gönderemez ve sonuçta felç meydana gelir.


Bununla birlikte, Yapay Zeka (AI) ve diğer üst yeni teknolojilerin yardımıyla, tıbbi olarak omurilik zedelenmesi geçiren hastalara, tekrar hareket etmelerine yardımcı olabilmek amacıyla çeşitli çalışmalar yürütülmektedir.


ABD’deki Intel firması ve Brown Üniversitesi’nden oluşan bir bilimsel araştırma ekibi, felçli kişilerin rahat bir şekilde hissetmelerini ve hareket etmelerini sağlamak amacıyla Yapay Zeka tabanlı bir teknoloji üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Bilim Seferberliği çocuklara bilimi sevdirmek için YGA’nın başlattığı bir sosyal sorumluluk projesidir.


Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla hayata geçen Bilim Seferberliği projesi kapsamında; Türkiye’nin her köşesindeki ihtiyaç sahibi köy okullarına en son teknolojiyi anlatan Bilim Setleri gönderilmektedir.


Daha detaylı bilgi almak için Etki Analizi Raporunu buradan okuyabilirsiniz…

Yapılan Çalışmalar neleri içerecek?

ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA)’ndan 6,3 milyar dolar hibe alan Brown Üniversitesi liderliğindeki araştırma ekibi, iki yıllık sürecek bir projeye start veriyor.


Projenin baş araştırmacısı ve Brown Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde yardımcı doçent olan David Borton, “Bir omurilik lezyonu (işlevselliğini yitirmiş bölge) etrafındaki dokuların genellikle aktif ve işlevsel kaldığını biliyoruz” dedi.

Borton ve ekibi, omurilik zedelenmesi olan hastaların uzuvlarını bir kez daha hareket ettirip mesane kontrolünü yeniden kazanmalarını sağlayacak Yapay Zeka tabanlı bir teknoloji (“akıllı bir spinal arayüz cihazı”) geliştirmeyi amaçlamaktadır. Mesane kontrolünün omurilik zedelenmesinden dolayı felç olanlar için temel sorunlardan birisi olduğu bilinmektedir.


Borton, “Bu çalışma, böyle bir sistemi mümkün kılmak için bir araç seti (donanım, yazılım ve omuriliğin işlevsel anlayışını oluşturan algoritmalar gibi) oluşturmayı ve ortaya bir cihaz çıkarmayı amaçlamaktadır.”Öncelikle, Brown üniversitesi Tıp Araştırmacılarından, Intel’deki Yapay Zeka Uzmanlarından, Rhode Island Hastanesi’ndeki Doktorlardan ve Micro-Leads Medical Ortaklarından oluşan araştırma ekibi, hastanın omuriliğine monte edilebilen ve harici bir donanım tarafından kontrol edilebilen bir cihaz geliştirecek.


Bununla birlikte Intel, yazılım, donanım ve araştırma desteği ile projeye katkıda bulunarak; omurilik üzerinde yukarı ve aşağı hareket eden sinyalleri hasarlı bölgede çalıştırabilmek için Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi araçları geliştirecek.


Tersine, omurilikteki hasarlı bölgenin aşağısından yukarı doğru hareket eden sinyaller, hasarlı bölgenin üstündeki hareketi uyarmak için de potansiyel olarak kullanılabilir.


Araştırma ekibi, doğru motor komutlarının nasıl iletilebileceğini anlamak için, motor ve duyu sinyallerini doğrudan omurilikten sağladığı veriler ile kaydedecek. Rhode Island Hastanesi’ndeki gönüllü olan hastaların omuriliğine elektrot dizilerinden oluşan bir cihaz yerleştirerek bu verileri toplayacak. Bu sırada hastalara implante edilen cihaz, omurilikten elde edilen ve toplanan veriler ile omuriliği uyaracak ve bununla birlikte hastalar düzenli olarak fizik tedavi görecek.


Nihai amaç, uzun vadede, çalışan tamamen implante edilebilir bir cihaz geliştirmek. Cihaz, sanki herhangi bir omurilik hasarı meydana gelmemiş gibi beynin elektrik sinyallerini aldıktan hemen sonra, kopmuş sinirlerin iletişimini sağlayacak.


Fabienne Lang / Interesting Engineering

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

4 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library