Farkındalık Uygulaması

MIT Çalışmaları ‘Farkındalık’ Uygulamasının Öğrencilerin Performansına Faydalı Olabileceğini Gösterdi…


Çalışmalar, farkındalık uygulamasının hayatımızı daha iyi hale getirebileceği fikrini daha da ileriye taşıdı.


Farkındalık, bugünlerde İnternette gezindiğimizde ve meditasyona olan ilginin giderek yükselişini gördüğümüzde karşımıza çıkan terimlerden biridir.


Günümüzde, batı kültürünün “farkındalığın gücü” ile ilgili takıntısına şüpheci yaklaşıyor olabilirsiniz, ancak bunun arkasında, potansiyel faydalarını destekleyen bazı önemli bilimsel veriler var.


Harvard Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırmalar, dikkatli davranmanın (farkındalığın), depresyon hastalarında, beyni daha iyi hale getirebileceğini göstermiştir.

Bu trend devam ederken, MIT Üniversitesi’nde gerçekleştirilen iki yeni çalışma, farkındalığın öğrencilerin akıl sağlığını ve akademik performanslarını iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koydu.


Çalışmalar, farkındalık uygulamasının günlük yaşamlarımız için çok faydalı olma potansiyeline sahip olduğu fikrini ileri sürdü.


Farkındalığın Gücü


Deneyimsiz için, farkındalık, tüm dikkatinizi günümüzdeki deneyimlerinize sunmanın psikolojik süreci olarak tanımlanır.


Farkındalıkta ustalaşmanın en iyi yollardan biri meditasyon uygulamasıdır. MIT çalışmaları, okullardaki farkındalık ile daha iyi genel akademik performans, daha iyi davranış ve daha az stres arasında açık bir korelasyon olduğunu göstermiştir.


MIT basın açıklamasında belirtildiği ve tanımlandığı gibi, beyin ve bilişsel bilimler profesörü ve Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Profesörü olan Grover M. Hermann, “Tanım olarak farkındalık, dışsal çevrenin veya içsel düşüncelere ait dikkatin dağılmasının aksine, dikkatleri mevcut yaşanan ana odaklama yeteneğidir.” dedi.


“Karşınızdaki öğretmene veya önünüzdeki ödevlere odaklanıyorsanız, bu öğrenme açısından güzel olandır.”


Birinci Çalışma


MIT araştırma ekibi tarafından projeleri için Boston’daki önde gelen charter okullarından 100 kadar altıncı sınıf öğrencisi incelendi. Öğrencilerin yarısından kodlama dersleri almaları istenirken, diğer yarısına sekiz hafta boyunca her gün farkındalık eğitimi almaları istendi.


Farkındalık eğitimi sırasında öğrencilerden nefeslerine dikkat etmeleri ve elbette tüm enerjilerini geçmişe veya geleceğe değil, yaşanan o anki ana odaklamaları istendi.


Bu eğitime katılan öğrenciler, kontrol grubundaki öğrencilere kıyasla daha az stres yaşadıklarını bildirdi. Aynı öğrenciler daha az olumsuz duygu hissettiğini de söyledi.


Bu genel çalışma ayrıca, okulların farkındalık eğitimi uygulamasından nasıl faydalanabileceğini de bizlere göstermiştir.


İkinci Çalışma


Bir sonraki çalışmada, araştırmacılar, ilkokuldan ortaokula kadar 2.000 öğrencinin farkındalığını değerlendiren daha büyük bir örneklem üzerinde çalıştı. Farkındağının yüksek olduğunu kanıtlayan öğrenciler, okulda daha yüksek test puanları ve daha iyi toplam performans elde etti.

Her iki çalışma da farkındalık ve akademik performans arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiş olsa da, farkındalık uygulamasında ki en büyük zorluk, tutarlılıktır.


Elbette, farkındalığın türlerini birilerine öğretebilirsiniz, ancak bunun gerçekten etkili olması için, esas olan onu nasıl günlük alışkanlık haline getirebileceğinizi öğretmenizdir.


Kaynak: Interesting Engineering

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library