top of page

Blog Posts

Evliliğinizi Geliştirecek 4 Alışkanlık

Evlilik, iki insanın birbirine sevgi, saygı ve sadakatle bağlı olduğu bir kurumdur. Evlilikte mutlu olmak için, eşlerin birbirleriyle iyi bir iletişim kurması, ortak değerleri paylaşması ve sorunları çözmek için işbirliği yapması elzemdir. Ancak, evlilikte zaman zaman bir takım sıkıntılar, zorluklar, anlaşmazlıklar ve krizler yaşanabilir. Ve noktada bir psikolog olarak evlilikle ilgili gerçektlrdiğim terapl çalışmalarımda, her gün ilişkilerin nasıl yavaş yavaş öldüğü ve bazen de patladığı bir çok örnekle karşılaşıyorum.Her ne kadar trajik olsa da, bu örnekler bana evliliklerin başarısız olmasına neyin sebep olduğu konusunda fikir veriyor. Ve biraz tersine mühendislikle ilişkilerimizi nasıl güçlendirip geliştirebileceğimize de ışık tutuyorlar.İşte evliliğinizi geliştirecek 4 basit alışkanlık:


1. Önce doğrulayın, sonra sorunu çözün

İnsanların ilişkilerinde yaptıklarını gördüğüm en büyük hata, problem çözme moduna takılıp kalmaktır.


Sorun çözme modunda sıkışıp kaldığımızda, zor ya da acı veren her şeye sanki bir sorunmuş gibi anında tepki veririz: Analiz ederiz, yargılarız, parçalara ayırırız, karşılaştırırız, değerlendiririz ve sorgularız. Ve tüm bu problem çözme yaklaşımları, bir köprü kuruyorsanız veya bir denklem çözüyorsanız yararlı olsa da, insanlara uygulandığında geri tepme eğilimindedirler.


Niyetiniz muhtemelen iyi olsa da, insanların mücadelelerine sorunmuş gibi yaklaşmak geçersiz kılıyor yöntemi.


Bu onlara, sorunun kendileri için uygun olmadığını ya da sorunu hemen çözebilmeleri gerektiğini hissettirir. Ve mücadele eden veya üzgün olan biri için, kendini kötü hissetmekten dolayı kötü hissetmek, savunmaya, iletişim bozukluklarına ve uzun vadeli ilişki sorunlarına yol açan bir reçetedir.


Üzüldüğümüzde çoğumuz anlaşıldığımızı ve yalnız olmadığımızı hissetmek isteriz. Alternatif olan ise, önce onların mücadelelerini doğrulamak ve sorun çözme çabalarınızı sonraya saklamaktır. Birinin mücadelelerini onaylamak, basitçe, ne dediklerini anladığınızı ve bu şekilde hissetmelerinin mantıklı olduğunu bilmelerini sağlamak anlamına gelir.


Örneğin, eşinizin işten eve endişeli ve stresli bir şekilde geldiğini hayal edin. Sorunun ne olduğunu soruyorsunuz ve o da kovulacağını düşündüğünü söylüyor. Potansiyel olarak büyük bir yeni satışı nasıl tamamen kaçırdığını ve patronunun öfkelendiğini anlatmaya devam ediyor.


2. Eşinize düzenli olarak sevginizi ifade edin. Eşinizle olan bağınızı güçlendirmek için, ona sık sık sevdiğinizi, ona değer verdiğinizi ve onu takdir ettiğinizi söyleyin. Ayrıca, eşinize küçük jestler yapın, ona sarılın, öpün, elini tutun ve göz teması kurun. Bu şekilde, eşinizle aranızdaki duygusal yakınlığı artırabilirsiniz.


3. Eşinizle kaliteli zaman geçirin. Evlilikte rutine kapılmak ve eşinizle olan ilişkinizi ihmal etmek kolaydır. Bu nedenle, eşinizle birlikte yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri planlayın ve bunlara zaman ayırın. Örneğin, birlikte film izleyin, yemek yapın, spor yapın, seyahat edin veya hobilerinizi paylaşın. Eşinizle kaliteli zaman geçirmek, hem eğlenmenizi hem de birbirinizi daha iyi tanımanızı sağlar.


4. Eşinizle olumlu bir iletişim kurun. Evlilikte iletişim, hem mutluluk hem de sorunların çözümü için çok önemlidir. Eşinizle konuşurken, onu dinleyin, anlamaya çalışın, empati gösterin ve saygılı olun. Kendinizi açık ve dürüst bir şekilde ifade edin, duygu ve düşüncelerinizi paylaşın. Eğer bir anlaşmazlık yaşarsanız, suçlamak yerine çözüm odaklı olun, orta yolu bulmaya çalışın ve taviz vermeye hazır olun. Eşinizle olumlu bir iletişim kurmak, evliliğinizde güven ve uyum sağlar.


Evliliğinizde bu 4 alışkanlığı uygulamaya başladığınızda, eşinizle olan ilişkinizin daha sağlıklı ve mutlu olacağını göreceksiniz. Unutmayın, evlilik bir çaba gerektirir ve siz de bu çabayı göstererek evliliğinizi geliştirebilirsiniz.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page