top of page

Blog Posts

Etkili Yöneticilik ve Mikro Alışkanlıklar

Bir yönetici için etkili olmak hem önemli hem de işin çok kritik bir parçasıdır. Etkililik olmadan; Önemi az görevlere daha fazla, ileriye dönük faaliyetlere daha az zaman harcanabilir. Harcanan çaba, sonuçlarla eşleşmez. Zaman üzerinde kontrol duygusu azalır. Öncelikleri belirlemede ve dikkate almada sorunlar yaşanabilir. Bu örnekler çoğaltılabilse de, etkililik de bir alışkanlıktır ve hayattaki diğer alışkanlıklar gibi o da öğrenilebilir.


"Zeka, hayal gücü ve bilgi temel kaynaklardır ancak yalnızca etkili olmak onları sonuca dönüştürür." Peter Drucker


Korkuyu Kontrol Altına Alabilme: Başarısızlık ve güvenilirliğini kaybetme korkusu, yöneticilerin konfor alanlarında kalmalarına, büyük fırsatları kaçırmalarına, risk almayı reddetmelerine ve daha önce her zaman yaptıkları işi yapmalarına sebep olabilir.


Korkuyu insan olmanın bir parçası olarak kabul etmek, becerilerinden şüphe duymadan, bunu değerli bir iş yaptıklarının bir işareti olarak düşünerek, kararlarını yeniden değerlendirerek, seçimlerini sorgulayarak ve varsayımlarını gözden geçirmek için korkuyu kullanmak atılabilecek kararlı adımlardır.


“Her Şeye Hayır Diyenler”den Uzak Durma: Daimi olarak her şeyi eleştiren gruplar ile yakın mesaide bulunmak, sinizmi uyandırabilir; karar almak, yeni fikirleri hayata geçirmek zorlaşır. Zamanla buradan yayılan olumsuzluk bulaşıcı olabilir, motivasyon düşer.

 

Bu düşünce yapısından bilinçli olarak uzak durmak veya etkilerini en aza indirmek, daha iyi kararlar alınmasına ve seçim yapmadan önce farklı seçenekleri değerlendirilmesine yardımcı olur.


Önyargılar: Ön yargılar zamanla işyerinde sağlıksız ve toksik bir atmosfer yaratabilir, kolay suçlama, karakter kusurlarına dikkat çekme, potansiyeli olabilecek fikirleri reddetme gibi sonuçlar doğurabilir.

 

Zihnin sınırlamalarından ve önyargılardan bağımsız hareket etmek kolay değildir, ancak karmaşıklığa karşı basitliği seçmek, kişisel anlatılarının ötesine bakmak ve durumu başka bir kişinin bakış açısıyla hayal etmek ve bu bakış açılarını günlük yaşamın bir parçası haline getirmek fark yaratır.


Motivasyon: Yöneticiler ekiplerinin yeteneklerini kullanmalarını, potansiyellerini en üst düzeye çıkarmalarını ve ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını sağlayacak bir ortam yaratmayı önceliklendirme arzusundadır.


Etkili yöneticiler, ekiplerinin düşüncesini ve yeteneğini geliştiren çoğaltıcılar olarak hareket eder; engellerini kaldırmaları, benzersiz zekalarını kullanmaları ve onları doğru fırsatlarla buluşturmaları için çalışanlarını güçlendirirler.


Etki çemberi: Çabaları etki çemberine odaklamamak, dikkati kontrol dışındaki şeylere vermek gibi durumlar, zorluklar karşısında çabuk pes etme ile sonuçlanır. Yöneticilikte kurban zihniyetine girmemek, kontrolleri dışındaki koşullar hakkında endişelenerek zaman kaybetmemek için harekete geçme yetkisine sahip olduğu hissi önemli bir fark yaratır.


Commentaires


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page