top of page

Blog Posts

Enerji Verimliliği Açısından Elektrik Motorları

Yük Verimliliği

Üç fazlı sincap kafes indüksiyon motorları, Birleşik Devletlerde elektrik yükünün önemli bir bölümünü oluşturur. Bu motorlar genel olarak yaklaşık % 87'den % 94'e kadar değişen oranlarda tam yük verimliliğinde çalışırlar. Bu verimliliği, bir dinamometre ve başka özel ekipman gerektiren durumlarda doğru bir şekilde ölçmek çok zordur. Neyse ki, elektrik motorlarıyla ilişkili enerji tasarruf projeleri, neyse ki belirli bir motorun gerçek verimliliğine ihtiyaç duymazlar.!!! Enerji tasarrufu için en önemli fırsatlardan biri, geri sarma işlemi uygulamak yerine indüksiyon motorlarını arızayla değiştiren bir program uygulamaktır.

Hasar görmüş bir endüksiyon motorunun geri sarılması endüstride yaygın bir uygulamadır ancak çalışmalar, bir endüksiyon motorunun geri sarılması, motorun verimliliğini birkaç puan daha düşürdüğünü kanıtlamıştır. Çoklu geri sarma, geri sarılmış motorun verimliliğini daha da düşürebilir.Verimliliğin % 89'dan % 88'e düşmesi önemsiz gibi gözükse de, basit bir hesapla, bu düşüşün maliyetli olabileceğini ortaya koyabiliriz. Örneğin yılda 8000 saat çalışan standart bir 20 beygir gücünde motor, ortalama 7 cent / kWh elektrik hızında çalışabilmesi için yılda yaklaşık 7000 $ maliyet gerektirir. Bu motor arıza yaptığında çalışır duruma takrar gelmesi için en düşük maliyetli seçenek genellikle geri sardırmadır.


Bununla birlikte, bu arızalı motorun enerji açısından verimli bir motorla değiştirilmesi için gereken maliyet sadece 430 dolardır. Bu tutar karşısında, geri sarım maliyeti ile motorun değiştirilmesi için harcanacak emek, batık maliyetlerdir.

Arızalı motorun, % 92,9 verimlilikle enerji tasarruflu yeni bir model motorla değiştirilmesi, bizlere yıllık yaklaşık 510 $ enerji tasarrufu sağlayacaktır. Bu nedenle, motor değiştirme ile ortaya çıkan 430 dolarlık maliyet bir yıldan daha az bir sürede enerji verimliliği ile karşılayabiliriz.Enerji tasarruflu motor programları NEMA B Tasarım indüksiyon motorlarını kullanan herhangi bir AC motor tesisatı için geçerlidir. Programlar, motorların arıza yapması durumunda motorların yenilenmesine dayandığından, artan maliyetler üç yıl ve daha fazla sürede karşılanır.


Tipik geri sarılmış, standart ve enerji verimli üç fazlı indüksiyon motorlarının verimlilikleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir:Motor Geri Sarım İşlemi (VIDEO)

Bir motor arızalanırsa geri sarma senaryosu nedir? "Geri sarım kuralları" hakkında daha fazlasını buradan okuyabilirsinizReferans: Electrical Energy Management – Bill Brown, P.E., Square D Engineering Services

Recent Posts

See All
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page