Enerji Maliyetini Düşüren ve Verimliliğini Artıran Yeni Bir Yöntem Geliştirildi

Geliştirilen yeni yöntem, Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi liderliğindeki uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından geliştirildi…Elektrik şebekelerinin kullanımı giderek tüm dünyada artmaktadır ve bununla birlikte birkaç engelin de aşılması gerekmektedir. Bugün kullandığımız ve hızla gelişim gösteren elektrik şebekeleri, diğer yöntemlerin yanı sıra mümkün oldukça çok daha fazla güneş veya rüzgar enerjisi ile sürekliliğini devam ettiriyor. Bu eğilim her yıl artmaktadır, bu da giderek daha fazla yenilenebilir enerji üretimi ile desteklenen elektrik şebekesine ihtiyaç duyulması anlamına geliyor.


Ayrıca, bu şebekelerin daha verimli ve en iyi kapasitede çalışması gerekiyor. Ancak, yenilenebilir enerji üretim teknolojileri değişkendir ve her zaman tam verimde üretim söz konusu değildir ve süreklilik arz etmez.


Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi liderliğindeki uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekip, bir çözüm ortaya koyabilmek için bir araya geldi.


Kontrol Edilemeyen Kaynaklar


Yenilenebilir enerji dalgalanan, süreklilik sağlayamayan ve kontrol edilemeyen kaynaklardan elde edilir; güneş ve rüzgar gibi.


Klasik optimum güç akışı (OFP) seçenekleri, bazen hat aşırı yüklerine ve toplu elektrik kesintilerine yol açan yetersiz enerji üretim politika seçenekleri sunar.


Mevcut OFP’ler, belirli bir zaman dilimi için beklentilerin ve üretim seviyelerinin çok basit tahminlerine dayanarak hesaplanmaktadır. Bu tahminler geleneksel elektrik şebekeleri için oldukça doğru olsa da, yenilenebilir enerji üretimleri söz konusu olduğunda tahmin edilemez.Sektördeki büyük yatırımlardan bağımsız olarak, belirsiz ve süreksiz yenilenebilir enerji üretiminden kaynaklanan elektrik kesintileri düzenli olarak gerçekleşmektedir. Bu, sadece iletim hatlarının teknolojik gelişmelerine dayanan mevcut strateji artık yeterli olmadığından, yeni bir yaklaşımın gerekli olduğunu göstermektedir.


Ekip neyi keşfetti?


Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi’nden (SUTD), İtalya’daki Politecnico Di Torino’dan ve ABD’deki Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden uluslararası bir araştırmacılar modern elektrik şebekeleri için yeni bir yöntem ortaya koydular.


Araştırmacılar, bu modern elektrik şebekeleri için üretim maliyetlerini düşüren, ancak aynı zamanda elektrik şebekesindeki kısıtların güvenli olmasını sağlayan yeni bir enerji iletim yaklaşımı önerdiler. Bu yöntem aşırı yüklenmeyi veya elektrik kesintilerini önlüyor.

Önerilen yaklaşım için Hat yükleme yüzdesi (sağ); klasik yaklaşıma kıyasla (sol), Kaynak: Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi

SUTD Üniversitesi’nde kıdemli araştırma görevlisi ve ekip lideri Dr. Mohammadreza Chamanbaz, “Bu araştırmada izlenen olasılıklı enerji iletim yaklaşımın avantajlarından biri, mevcut yöntemlerle ilişkili tutuculuktan kaçınılmasını sağlamasıdır. Elektrik şebekesi kısıtlamalarının tüm olası belirsizlik değerleri için yerine getirilmesini istemek yerine, sınırları zorladık ve bu yeni yaklaşımı geliştirmek için iyi tanımlanmış küçük bir kısıtlama ihlali riskine izin verdik.” dedi.


Fabienne Lang / Interesting Engineering

Not: Bu çeviri makale daha önce Medium sitesinde yayınlanmıştır.

40 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library