top of page

Blog Posts

Endüstriyel ve Ticari Sistemlerde Güç Kalitesi Kılavuzu

Günümüzde, güç kaynağının kalitesi hem elektrik şirketleri hem de tüketiciler için çok önemli bir husustur. Elektrik mühendisleri her zaman güç kalitesiyle ilgilenmişlerdir. Bunu, son kullanıcılara sağlanan gücün voltajını, akımını ve frekansını etkileyen herhangi bir şey olarak görüyorlar.Güç kalitesi (PQ) sorunu, beslemede voltaj, akım veya frekans sapmalarına neden olan ve son kullanıcı ekipmanının arızalanmasına veya hatalı çalışmasına neden olabilecek herhangi bir sorun olarak tanımlanır.


Çoğu durumda, güç kalitesinin aslında voltajın kalitesine atıfta bulunduğuna dikkat edilmelidir.Bunun nedeni, besleme dağıtım sisteminin sadece gerilimin kalitesini kontrol edebilmesi, ancak yüklerin çektiği akımlar üzerinde hiçbir kontrolü olmamasıdır. Bu nedenle, PQ standartları çoğunlukla besleme gerilimi ile ilgili gereksinimleri belirlemeye yöneliktir.

Bu tür standartlar genellikle kıyaslama olarak kullanılsa da, güç kalitesinin nasıl doğru bir şekilde ölçüleceği konusunda üzerinde anlaşmaya varılmış bir tanım yoktur. Nihai ölçü, son kullanıcı ekipmanının performansı ve üretkenliği tarafından belirlenir.


Tarihsel olarak, #PQ ve güvenilirlik eş anlamlıydı. İlk günlerde asıl endişe “ışıkları açık tutmak” idi. Güç sistemini korumak için çeşitli önlemler uygulandı: #parafudr ve devre kesicilerin kullanımı, yedeklilik, #güç akışını ve geçici kararlılığı kontrol eden bilgisayarlar vb.


Güç Kalitesi Problemleri

Güç Kalitesi Problemleri

1980'lerin sonlarından bu yana vurgu, #üretim, #iletim ve #dağıtım seviyesindeki güvenilirlik endişesinden müşteri veya son kullanıcı seviyesindeki PQ ile ilgili endişelere kaymıştır.


Güç kalitesi sorunlarını çözme ve önleme ihtiyacının artmasına neden olan dört ana faktör vardır:

 1. Güç kalitesine duyarlı ekipmanların artan kullanımı

 2. Güç kalitesi sorunlarına neden olan ekipmanların artan kullanımı

 3. Güç sistemlerinin artan birbirine bağlılığı

 4. Enerji endüstrisinin kuralsızlaştırılması

Dağıtım sistemleri için güvenilirlik önlemleri

Bir #güvenilirlik ölçüsü, tedarikin müşterilere sunulma süresi olarak tanımlanan #tedarik mevcudiyetidir. Yüzde olarak ifade edilir ve %100 tedarik kesintisi olmadığını gösterir. 2000/2001'de #EnergyAustralia'nın 1,4 milyon elektrik müşterisinin tedariksiz kaldığı ortalama dakika sayısı 101 dakika idi.


Bu, %99,98'lik bir tedarik mevcudiyetine karşılık gelir, yani tedarik mevcudiyeti 4 dokuzdan azdır.

Genel olarak, elektrik şirketleri 4-dokuz veya daha yüksek kullanılabilirlik söz konusudur. Dikkat ediniz:

 • 4 dokuz ⇒ bir yılda toplam 52 dakikalık kesinti

 • 6 dokuz ⇒ bir yılda toplam 31 saniyelik kesinti

 • 8 dokuz ⇒ yılda 1 saniyeden az toplam kesinti

Başka bir ölçüm parametresi, genellikle Güvenilirlik Endeksi veya #SAIDI (Sistem Ortalama Kesinti Süresi Endeksi) olarak adlandırılan, müşteri başına yıllık ortalama kayıp süredir (dakika olarak).


Bu, tedarikin güvenilirliğini değerlendirmek ve ölçmek için en yaygın yöntemlerden biridir ve dağıtım şirketlerini kıyaslama aracı olarak kullanılır. Ancak bu ortalama bir rakamdır ve 1 dakika veya daha kısa süreli kesintileri veya iletim şebekesi arızalarından veya büyük fırtınalardan kaynaklanan kesintileri içermez! Şebeke güvenilirliği için yaygın olarak kabul edilen diğer önlemler şunlardır:

 • #SAIFI (Sistem Ortalama Kesinti Sıklığı Endeksi): Bir müşterinin her yıl yaşadığı ortalama kesinti sayısı.

 • #CAIDI (Müşteri Ortalama Kesinti Süresi Endeksi): Bir müşterinin tedarik kesintisinden etkilendiğinde elektriksiz kaldığı ortalama süre (dakika olarak).

EnergyAustralia'nın güvenilirlik hedefi, herhangi bir mali yılda sürekli normalleştirilmiş kesintilerin sayısını CBD/şehir müşterileri için 9 kesinti ve kırsal müşteriler için 15 kesinti ile sınırlamaktır.

Doküman:

Power quality in industrial and commercial systems by UNSW Sydney

Format:

PDF

Boyut:

793.3kB

Sayfa:

41

İndirme:


Comentarios


 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page