top of page

Blog Posts

Endüstriyel SCADA Sistemleri Rehberi

Bir #SCADA (veya #denetleyici #kontrol ve #veritoplama) sistemi, bir #haberleşme sistemi aracılığıyla bir ana istasyona geri bağlanan #saha verilerini toplayan bir dizi uzak (remote) terminal biriminden (veya #RTU'lardan) oluşan bir sistem anlamına gelir.


Ana istasyon, elde edilen verileri görüntüler ve ayrıca operatörün uzaktan kumanda görevlerini gerçekleştirmesine izin verir. Doğru ve zamanında edinilen veriler (normalde gerçek zamanlı), #tesis ve #proses operasyonunun optimizasyonuna izin verir. Diğer bir faydası, daha #verimli, #güvenilir ve en önemlisi de daha #güvenli işlemlerin yapılabilmesine olanak tanımasıdır. Tüm bunlar, daha önceki otomatik olmayan sistemlere kıyasla daha düşük bir #işletme maliyeti ile gerçekleştirilebiliyor olmasıdır.


Endüstriyel SCADA Sistemleri Rehberi

SCADA sistemlerinin tanımı ile proses kontrol sistemi arasında makul derecede bir kafa karışıklığı meydana gelebilir. SCADA, uzaktan veya uzak operasyon çağrışımına sahiptir.


Kaçınılmaz soru, "uzak" ın ne kadar uzak olduğudur? 


Tipik olarak bu, kontrol edilen konum ile kontrollü konum arasındaki mesafenin, doğrudan kablolu kontrolün pratik olmayacağı şekilde olduğu bir mesafe anlamına gelir (yani bir haberleşme bağlantısı, sistemin kritik bir bileşenidir).


Tipik bir SCADA sistem konfigürasyonu:Başarılı bir SCADA kurulumu, sistemin çalıştırılması konusunda tüm personelin yeterli ve kapsamlı eğitimi ile kanıtlanmış ve güvenilir teknolojinin kullanılmasına bağlıdır.

Başarısız SCADA sistemlerinin geçmişi vardır - bu sistemlere katkıda bulunan faktörler arasında sistemin çeşitli bileşenlerinin yetersiz entegrasyonu, sistemdeki gereksiz karmaşıklık, güvenilmez donanım ve kanıtlanmamış yazılım yer alır.


Günümüzde donanım güvenilirliği daha az problem teşkil eder, ancak artan yazılım karmaşıklığı yeni zorluklar üretmektedir.


Geçerken, birçok operatörün bir SCADA sistemini yalnızca RTU'ların, iletişim bağlantılarının ve ana istasyonun (tümü SCADA sistemi çatısı altında bulunan) sorunsuz performansıyla değil, aynı zamanda saha cihazlarıyla (hem transdüserler hem de kontrol cihazları) değerlendirildiği unutulmamalıdır.


Ancak saha cihazları, bu kılavuzdaki SCADA'nın kapsamı dışındadır ve daha fazla ayrıntıya girilmeyecektir. Tipik bir SCADA sisteminin bir diyagramı yukarıda verilmiştir.

Doküman:

Practical guide to SCADA for industry by B. Dailey and E. Wright

Format:

PDF

Boyut:

12.34 MB

Sayfa:

294

İndirme:


Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page