top of page

Blog Posts

Endüstriyel Makine ve Süreçlerin Otomasyonu ve Kontrolü | Teori ve Uygulama Kılavuzu

Genel olarak konuşursak, otomasyon, sayısal kontrol, programlanabilir mantık kontrolü ve diğer endüstriyel kontrol sistemleri gibi kontrol sistemlerinin kullanılmasıdır. Bilgisayar destekli teknolojiler gibi diğer bilgi teknolojisi uygulamalarıyla birlikte: CAD, CAM ve CAx otomasyonu, endüstriyel makineleri ve süreçleri kontrol eder ve insan müdahalesi ihtiyacını azaltır.Sanayileşme kapsamında otomasyon, mekanizasyonun bir adım ötesindedir. Mekanizasyon, insan operatörlere işin kassal gereksinimlerinde onlara yardımcı olacak makineler sağlarken, otomasyon, insanın duyusal ve zihinsel gereksinimlerine olan ihtiyacı da büyük ölçüde azaltır. Süreçler ve sistemler de otomatikleştirilebilir.


Otomasyon, küresel ekonomide ve günlük deneyimde giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Mühendisler, hızla genişleyen bir uygulama yelpazesi ve insan faaliyetleri için karmaşık sistemler oluşturmak için otomatikleştirilmiş cihazları matematiksel ve organizasyonel araçlarla birleştirmeye çalışırlar.

Endüstriyel süreçlerde insanların birçok rolü şu andaki otomasyonun kapsamı dışındadır. İnsan düzeyinde örüntü tanıma, dil tanıma ve dil üretme yeteneği, modern mekanik ve bilgisayar sistemlerinin yeteneklerinin çok ötesindedir. Kokular ve sesler gibi karmaşık duyusal verilerin sübjektif değerlendirmesini veya sentezini gerektiren görevler ile stratejik planlama gibi üst düzey görevler şu anda insan uzmanlığı gerektirmektedir.


Çoğu durumda, endüstriyel görevlerin otomasyonunun mümkün olduğu durumlarda bile, insanların kullanımı mekanik yaklaşımlardan daha uygun maliyetlidir.

Programlanabilir mantık denetleyicileri (PLC'ler) olarak adlandırılan özel endüstriyel bilgisayarlar, (fiziksel) sensörlerden gelen girişlerin akışını ve aktüatörlere ve olaylara giden çıkışların akışıyla olayları senkronize etmek için sıklıkla kullanılır. Bu, neredeyse tüm endüstriyel proseslerin sıkı bir şekilde kontrol edilmesini sağlayan hassas kontrollü eylemlere yol açar.Eskiden insan-makine arayüzleri olarak bilinen insan-makine arayüzleri (HMI) veya bilgisayar-insan arayüzleri (CHI), genellikle daha fazla otomatik kontrol veya acil durum müdahalesi için sıcaklıkları veya basınçları girmek ve izlemek gibi PLC'ler ve diğer bilgisayarlarla iletişim kurmak için kullanılır.


Bu arayüzleri izleyen ve kontrol eden servis personeline genellikle operatör mühendisler denir.


Farklı otomasyon araçları türleri mevcuttur:

  • ANN – Yapay sinir ağı

  • DCS – Dağıtılmış Kontrol Sistemi

  • HMI – İnsan Makine Arayüzü

  • SCADA – Denetleyici Kontrol ve Veri ToplamaDoküman

Automation and control – Theory and Practice – Edited by A. D. Rodic, In-Teh

Format:

PDF

Boyut:

14 MB

Sayfa

360

İndirme:


12 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page