top of page

Blog Posts

En Önemli 10 Liderlik Yeteneği

Tüm şirketlerin başarısında, yöneticilerinin liderlik kabiliyetlerinin payı büyüktür. Yönetici olarak görev yapacak olanların belirli liderlik özelliklerine sahip olması gerekir. Bu özelliklerden bazıları öğrenilebilirken, bazıları da kişinin karakteri ile ilgilidir.


Liderlik Yetenekleri

Liderlik için gereken en temel şeylerden biri çalışanların, üstlerinin onları yönetebilecek otoriteleri olduğuna inanmaları ve liderin bu pozisyondaki rahatlığıdır. Bu makalede listelenen 10 özellik, işe alım danışmanları ve psikologlar tarafından en çok atıfta bulunan liderlik yetenekleridir.


1| İletişim

Güçlü iletişim yeteneği, pek çok kişinin en çok önemsediği liderlik özelliklerinden biridir. Bir yöneticinin ağırlıklı görevi iç ve dış kaynaklar arasındaki ilişki ve stratejileri düzenlemektir. İyi yöneticiler çalışanlarının endişe ve önerilerini dinler. Bu yüzden iletişimin tek taraflı olmaması önemli bir detaydır. Liderlerin iletişimde başarılı olmak adına sıklıkla diplomasi yeteneklerini de kullanmaları gerekmektedir.


 

2| İyi bir örnek olmak


Liderler aynı zamanda bir rol modelidir; çünkü genellikle diğer çalışanlar tarafından gözlem altındadırlar. Kendilerinin kolayca yapabileceği bir şeyi çalışanlarından isteyen üstler kolayca itibar kaybedebilir.


 

3| Sorumluluk almaya ve devretmeye hazırlıklı olmak


Birinin kararları alması ve sorumluluğu üstlenmesi gerekir ve bu kişi genelde ekibin en üst kademesidir. Ancak liderlik aynı zamanda sorumluluğu devretmek için görev dağılımı yapmayı da kapsar. Çalışanlarına sorumluluk devreden yöneticiler onları daha fazla sorumluluk almak adına da motive eder ve kurum sadakati yaratır.


 

4| Motivasyon


Çalışanların motivasyonu, onları teşvik etmek ve onlar için bir ilham kaynağı olmak, liderliğin temel gereksinimlerindendir; çünkü yalnızca motivasyonu yüksek çalışanlar iyi çalışanlardır.


 

5| Potansiyeli keşfetmek ve açığa çıkarmak


Liderlik vasfına sahip yöneticiler, genellikle kimlerin hangi yeteneklere sahip olduğunu ve bunu işlerinin yararına nasıl kullanabileceklerini öngörme yetisine sahiptir. Rekabetten korkmak yerine yetenekli ve motivasyonu yüksek çalışanların şirketin yeni liderlerine dönüşmesine yardımcı olurlar.


 

6| Toleranslı davranmak


Hatalar her iş yerinde olur ve bu önüne geçilemez bir gerçektir. Ancak hatalardan ders çıkarılmalıdır. Yöneticilerin belirli bir ölçüye kadar hataya toleranslı olmaları gerekir. Sinirlenmek veya eleştirmek yerine çalışanlarınızla hatalarını birlikte analiz edin ve aynı hatanın bir daha tekrarlanmaması için yapılması gerekenlerde anlaşın. Hata yapmaktan veya üstlerinden çekinen çalışanlar verimli ve özgürce çalışamaz.


 

7| Esneklik


Yöneticilerin farklı durumlara uyum gösterecek liderlik kabiliyetleri geliştirmesi gereklidir. Bunun için esneklik ve öngörü yeteneklerine ihtiyaç vardır.


 

8| Hedef ve beklentileri belirleyin


Çalışanlar ancak onlardan bekletilerinizi açık bir şekilde ifade ettiğiniz takdirde hedeflerinize yönelik biçimde çalışabilirler. Takımına iyi tanımlanmış, gerçekçi ve onları daha iyi olmaya zorlayan görevler veren liderler başarılı olmayı bekleyebilir.


 

9| Kendini doğru tanımak


Herkesin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Kendi kabiliyetlerinizin ve eksikliklerinizi farkında olup bunlar hakkında açık olma cesaretini göstermek sizi daha başarılı bir lider yapacaktır.


 

10| Kendiniz olun


Patron dahi olsanız her zaman kendiniz olmalı ve size has liderlik tarzınızla hareket etmelisiniz. Olmadığı biri gibi davranmaya çalışanlar veya rollerinin arkasına saklananlar uzun vadede başarılı birer lider olamazlar. 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page