top of page

Blog Posts

Elektriksel Gürültünün Kontrolü için Sistem Tasarımı Kılavuzu

Elektrik gürültüsü, seçili sistem bileşenlerinin (kaynakların) rutin çalışması tarafından üretilen ve (bir bağlantı mekanizması nedeniyle) diğer seçili sistem bileşenlerinin rutin çalışmasına müdahale eden voltaj yükselmeleridir.Çoğu endüstriyel kontrol ürünü, yüksek frekansları doğrudan kullanamaz, ancak bunları gürültü şeklinde üretebilir. Mantık (Lojik) devreleri bu gürültüden etkilenir, bu yüzden onu kontrol edebilmeniz gerekir.


Sistem kurulumu sırasında gürültü kontrol önlemleri uygulamak, arızalı bir sistemi yeniden tasarlamak ve düzeltmekten çok daha ucuz olduğundan, bu belgede açıklanan en iyi uygulama prosedürlerini uygulamanızı öneririz.

Temel önlemler titizlikle uygulanırsa, güvenilir bir sistem ortaya çıkmalıdır. Ancak sadece bir kablo yanlış yönlendirilirse veya bir filtre kaçırılırsa sorun yaratması yeterli olabilir. Tecrübe, bu önlemlerin her zaman %100 uygulanmasının çok zor olduğunu göstermektedir.


Tüm olası önlemler alınırsa (artıklık dahil), sistem uygulamada küçük hatalara karşı daha toleranslı olacaktır.Gürültü Kaynakları

Tipik bir endüstriyel kontrol sistemi, gürültü kaynakları ve potansiyel mağdurların bir karışımını içerecektir. Bir bağlantı mekanizması tanıtıldığında sorunlar ortaya çıkar.


Tipik gürültü kaynakları şunları içerir:

  • Mekanik olarak anahtarlanan endüktif yükler yoğun aralıklı gürültü yaratır.

  • PWM sürücü güç çıkışları yoğun sürekli gürültü yaratır.

  • Anahtar modlu DC güç kaynakları sürekli gürültü oluşturabilir.

  • Mikroişlemci saatleri, saat frekansında ve harmoniklerinde yüksek düzeyde gürültü üretebilir.

  • Kontak anahtarlama.

Yukarıda listelenen gürültü kaynaklarından yalnızca kontak anahtarlama gürültüsü, sistem üreticisi tarafından kaynakta azaltılabilir.


Devre tasarımından ve kablolama panellerinin yerleşiminden veya Allen-Bradley ürünlerinin kurulumundan ve montajından sorumluysanız bu kılavuzu kullanabilirsiniz.

Doküman:

Guide to System Design for Control of Electrical Noise by Allen-Bradley

Format:

PDF

Boyut:

9.9 MB

Sayfa:

127

İndirme:

Buraya tıklayınız


Kommentare


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page