top of page

Blog Posts

Elektriksel Açıdan Güvenli Çalışma Koşullarını Oluşturmanın 6 Adımı

Elektriksel Olarak Güvenli Çalışma ve NFPA 70E Standardı

Elektriksel Açıdan Güvenli Çalışma

Enerjisi kesintiye uğrayan ve bu şekilde olduğu #test edilerek doğrulanan ekipmanın #elektriksel olarak #güvenli bir #çalışma durumunda olduğu söylenir. NFPA 70E'nin 120.1 Maddesi, çalışanların elektriksel olarak güvenli bir çalışma koşulunda çalışmalarını sağlamak için izlenmesi gereken 6 adımı ana hatlarıyla belirtir.


Güvenli şekilde çalışan bir #elektrikçi olmak için izlenmesi gereken altı güvenlik adımı:


Adım 1 // Kontrol edin, kontrol edin ve yine kontrol edin

Spesifik ekipmana yönelik tüm olası elektriksel kaynakları belirleyin. Uygulanabilir güncel #teknik çizimleri, diyagramları ve #tanımlama etiketlerini kontrol edin.


Adım 2 // Bağlantı kesme cihazlarını açın

#Yük akımını doğru şekilde kestikten sonra, her kaynak için #bağlantıkesme cihazlarını açın.


Adım 3 // Görsel olarak doğrulama yapın

Mümkün olduğunca, bağlantı kesme cihazlarının tüm bıçaklarının tamamen #açık olduğunu veya çıkarılabilir tip #devre kesicilerin tamamen ayrılmış konuma geldiğini görsel olarak doğrulayın.


Adım 4 // LOTO


Belgelenmiş bir şekilde ve yerleşik bir politikaya göre Kilitleme / Etiketleme (LOTO) Cihazları uygulayın.


Adım 5 // Enerjinin kesildiğinden emin olun


Her bir faz iletkeninin veya devre parçasının enerjisinin kesildiğini doğrulamak için test etmek üzere uygun bir #anmagerilimi detektörü kullanın. Her bir #faz iletkenini veya devre parçasını hem fazdan faza hem de fazdan toprağa test edin.


Her testten önce ve sonra, gerilim dedektörünün tatmin edici şekilde çalıştığını kontrol edin.

Adım 6 // Topraklamayı kontrol edin

İndüklenmiş voltajlar veya depolanmış }elektrik enerjisi olasılığının mevcut olduğu durumlarda, faz iletkenlerini veya devre parçalarını dokunmadan önce topraklayın. Enerjisi kesilen iletkenlerin veya devre parçalarının, açıkta kalan diğer enerjili veya devre parçalarıyla temas edebileceğinin makul olarak tahmin edilebildiği durumlarda, mevcut #arıza görevi için derecelendirilmiş #toprak bağlantı cihazları uygulayın.


6 adımın hepsi tamamlanana kadar güvenli bir çalışma koşulunun mevcut olmadığına dikkat etmek önemlidir. Elektriksel olarak güvenli çalışma koşulunun yaratılması sürecinde, uygun Kişisel Koruyucu Ekipmanlar (KKE) da kullanılmalıdır.

Enerjili Ekipman Üzerinde Çalışma

En iyi uygulama; her zaman enerjisi kesilmiş ekipman üzerinde çalışmak olsa da, #OSHA ve #NFPA, bazı koşullarda çalışma gerçekleştirirken, ek bir #tehlike oluşturabileceğini veya çalışma yapılacak ekipmanın enerjisinin kesilmesinin imkansız olabileceğini kabul etmektedir.


OSHA 2CFR 110.333 (a) (2) şunu belirtir:

Enerjili parçalar ... Maruz kalan canlı parçaların enerjisi kesilmezse (yani, artan veya ek tehlikeler veya fizibilite nedeniyle), ilgili elektriksel tehlikelere maruz kalabilecek çalışanları korumak için güvenlikle ilgili diğer çalışma uygulamaları kullanılacaktır. Bu tür iş uygulamaları, çalışanları enerjili devre parçalarıyla doğrudan vücutlarının herhangi bir kısmıyla veya dolaylı olarak başka bir #iletken nesne yoluyla temasa karşı koruyacaktır...


Sorun giderme ve #voltaj, #akım, vb. şeylerin varlığını test etme gibi elektriksel görevler yalnızca ekipmanda #enerji varken yapılabilir. Bu durumlarda, enerjili ekipman üzerinde çalışmaya izin verilir, ancak işçilerin güvenli çalışma uygulamalarını takip etmesi ve uygun Kişisel Koruyucu Ekipmanı (KKE) kullanması gerekir.


Enerjili ekipman üzerinde çalışmaya izin veren diğer bazı istisnalar şunlardır:

  • Yaşam destek ekipmanları

  • Acil durum alarm sistemleri

  • Tehlikeli alan havalandırma ekipmanları


Bu tür ekipmanların enerjisinin kesilmesi ek tehlikeleri artırabilir veya oluşturabilir. Sıklıkla yapılan bir hata, elverişsizliği rahatsızlık ile karıştırmaktır. Örneğin, bir üretim üretim programına uymak, olanaksız olarak nitelendirilmez. Çok rahatsız edici olabilir, ancak yine de enerjili ekipman üzerinde çalışmaya izin verilmez.


OSHA 2 CFR 110.331-335, enerjili devreler üzerinde çalışma koşullarını çok daha ayrıntılı olarak özetlemektedir. Enerjili ekipman üzerinde çalışma yapılacaksa, ekstra özen gösterilmeli ve tüm geçerli OSHA ve NFPA kodlarına ve standartlarına uyulmalıdır.

Elektrik teknikerleri ve teknisyenleri enerjili teçhizat ve servis edilecek özel teçhizat üzerinde çalışmak için eğitilmeli ve özellikle "kalifiye" olmalıdır.


Bir işçi olarak, bazı görevler için nitelikli ve diğerleri için de vasıfsız olabilirsiniz. İkisi arasındaki farkı bilmek hayatınızı kurtarabilir.


Reference Kaynak: Electrical Safety Hazards Handbook – Littelfuse (Download)

24 views0 comments

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page