top of page

Blog Posts

Elektrikli Otomobillerin Tasarım ve Fonksiyonel Temelleri | by Volkswagen

Elektromobilitenin Tarihi

Elektromobilite

Elektromobilite her zaman araçların gelişmesine yardımcı olan bir konu olmuştur. Bir süre önemi azalmıştı, çünkü petrol alanları ile ilgi bir sıkıntı söz konusu değildi, ancak insanlar, petrol rezervlerinin tükenmesi ve küresel çevre ve iklimin korunmasına duyulan ihtiyacın farkına vardıklarında, elektromobilite gittikçe daha çok önem kazandı.


1821 yılında; Thomas Davenport, şarj edilmeyen bir pil ve 9 ila 19 mil (15 ila 30 km) aralığında gidebilen bir elektrikli otomobil üretmiştir.


1860 yılında; Tekrar şarj edilebilir kurşun-asit batarya(pil) icat edilmiştir.


1881 yılında; Resmi olarak tanınan ilk elektrikli araç: Paris'te Gustave Trouvé tarafından üretilen üç tekerlekli bir bisiklettir ve tekrar şarj edilebilir bir kurşun-asit bataryası kullanılarak, araç 7.5 mph (12 km / saat) hızlara erişebilmiştir.


1882 yılında; Ernst Werner Siemens, elektrikle çalışan bir araba yaptı. "Elektro-Motte" veya "Elektromot" ismiyle de bilinen bu araç, dünyanın ilk troleybüsü olarak düşünülür.


1898 yılında; Paris'ten Charles Jeantaud'a ait bir şirket, elektrikli araçlar alanında (1893-1906) lider konumdaydı. Bu şirkete ait araçlardan birisi 23.4 mil / saat'e (37.7 km / saat) hıza ulaşarak hız rekoru kırmıştır.


1900 yılında; Ferdinand Porsche, Paris'teki dünya sergisinde ön aksın her iki tekerleğinde, tekerlek motorlarıyla donatılmış bir araç sundu.


1902 yılında; A.Tribelhorn, öncü bir İsviçreli elektromanyetizma şirketi olarak ilk araçlarını elektrik motorlu olarak üretmiştir. Yaklaşık 20 yıllık bir süre boyunca, şirket esas olarak elektrikle çalışan ticari araçlar üretmiştir. Sadece az sayıda ve çoğunlukla prototip olarak binek aracı üretmiştir.


1913 yılında; İlk benzin istasyonu Pittsburgh'da (ABD'de) faaliyete geçmiştir ve Çok kısa süre sonra, benzin istasyonları hemen hemen her şehirde faaliyete geçmiştir. Daha iyi bir altyapı, ucuz benzin ve dahili yanma motorlarının daha geniş aralıklarla geliştirilmesi içten yanmalı motorların başarısının temel nedenidir.


1960 yılında; Koliforniya'da Dr Charles Alexander Escoffery, muhtemelen dünyanın ilk güneş enerjili otomobilini 1912 yılında Baker Electric tarafından üretimi tescillenen 10.640 tek hücreden oluşan bir fotovoltaik panel kullanarak insanlığa sunmuştur.


1969 yılında; "Lunar Rover" (Ay Gezici) ismindeki araç aya iniş için ABD'de geliştirildi. Her tekerleğinde bir elektrik motoru vardı. Üzerindeki iki adet gümüş-çinko piller, "Lunar Rover" 'ı yaklaşık 92 km'lik bir menzil sağlama kapasitesine sahip güç kaynağı olarak kullanılıyordu.


1973 yılında; Yaşanan ilk petrol krizi: sanayi ülkelerinin petrol ihracatını yapan ülkelere ne kadar bağımlı olduklarını göstermiştir ve Yakıt fiyatları büyük ölçüde yükselmiştir bu dönemde.


1985 yılında; Güneş enerjisi ile çalışan otomobiller için dünyanın ilk yarışması olan "Tour de Sol", İsviçre'de düzenlenmiştir.


1987 yılında; Güneş enerjili araçlar için bir rekabetin oluşmasını sağlayan "Dünya Güneş Enerjisi Yarışması" düzenlenmiştir.


1991 yılında; THINK: tamamen elektrikli bir araç olarak düşünülmüş ilk otomobillerden birisidir.


1992 yılında; Alman otomobil üreticisi Volkswagen, elektrik motoruyla donatılmış ve dönüştürülmüş bir Golf olan VW Golf Citystromer'i geliştirmiştir.


1995 - 2005 yılları arasında; PSA Peugeot Citroën, 10.000 adet elektrikli araç üretmiştir.


1996 yılında; General Motors, iki koltuklu elektrikli "EV 1" (Elektrikli Araç 1) ile 500 kg ağırlığında kurşun asitli pilleri geliştirmiştir ve Daha sonra nikel-metal hidrit piller ile aracın performansını yükseltmiştirç.


2008 yılında; Tesla Motors tarafından üretilen elektrikle çalışan "Tesla Roadster", ABD pazarında seri olarak bağlanan 6,187 dizüstü bilgisayar pili ile piyasaya sürüldü ve 3.8 saniyede 0'dan 62 mph (100 km/saat) hızlanıyordu.


2009 yılında; Alman hükümeti ulusal elektromobilite geliştirme planını (Nationalen Entwicklungsplan Elektromobilität, NEPE) tanıttı. Amaç, araştırma ve geliştirmeyi, pazar hazırlığını ve Almanya'da pille çalışan araçların lansmanını teşvik etmekti.


2020 ve sonrasında Alman yollarında bir milyon elektrikli otomobilin olması ve Almanya'nın #elektromobilite açısından öncü pazar haline gelmesi umuluyor...


 
 

Elektromobilitenin Temelleri


Elektrikli Otomobillerde Alternatör, elektrik motoru ve marş yerine elektrikli motor / jeneratör terimi kullanılır. Prensipte, herhangi bir elektrik motoru bir alternatör olarak da kullanılabilir. Elektrikli motor / jeneratör mekanik olarak tahrik edildiğinde, alternatör olarak elektrik enerjisi sağlar.


Elektrik motoru / jeneratörü bir elektrik akımı ile beslendiğinde, bir tahrik ünitesi olarak çalışır. Tahrik için kullanılan elektrikli motorlar / jeneratörler su soğutmalıdır. Hava soğutması da mümkün olabilir, ancak alansal olarak ve oluşacak ısı miktarı nedeniyle daha karmaşıktır hava soğutmalı sistem.


Tam hibrid araçlarda (HEV), elektrik motoru / jeneratörü de yanma motorunun marş motoru olarak işlev görür.


!!! Üç fazlı senkron motorlar çoğunlukla elektrikli motor / jeneratör olarak kullanılırlar. Üç fazlı bir motor, üç fazlı alternatif akım ile beslenir. Statoru oluşturmak için rotor etrafında bir daire içerisinde düzenlenmiş ve her biri üç fazdan birine elektriksel olarak bağlanmış üç bobinle birlikte çalışır.

Bu senkron motorlarda birkaç çift daimi mıknatıs vardır. Üç bobine sırayla bir akım verildiğinden, elektrikli motor / jeneratör otomobili / aracı sürmek için kullanıldığında rotorun dönmesine neden olan dönen bir elektrik alanı oluştururlar.


Bir alternatör olarak kullanıldığında, rotorun hareketi, bobinlerde, güç elektroniğindeki yüksek voltajlı piller için doğru voltaja dönüştürülen üç fazlı bir alternatif voltaj oluşturur.


Elektrikli Otomobil - Sürücü Üniteleri ve Yüksek Gerilim Bileşenleri

Sürücü Üniteleri ve Yüksek Gerilim Bileşenler
!!! Normalde sözde “senkron motorlar” araçlarda kullanılmaktadır. Bu bağlamda, "senkron" terimi "senkronize çalışan" anlamına gelir ve sabit sargılardaki enerjilenmiş alanın dönme hızının, daimi mıknatıslı rotorun dönüş hızına oranını ifade eder.

Asenkron motorlarla karşılaştırıldığında senkron motorların avantajı, otomobil uygulamalarında motorun daha hassas kontrol edilebilmesidir.


 
 

Elektrik Motorunun / Jeneratörünün Güçlü Yönleri


  • Elektrikli motor / jeneratör, gürültüsüzlük açısından ve zararlı emisyonların olmaması nedeniyle çevreyle çok uyumlu ve sağlıklıdır.

  • Elektrikli motor / jeneratör çabucak tepki verir, iyi ivme rakamlarına ve yüksek bir verim seviyesine sahiptir.

  • İçten Yanmalı motorların aksine, elektrik motorları nominal gücünü kademesiz olarak geniş bir devir aralığında sağlar.

  • Elektrik motor /Jeneratörde maksimum tork, düşük devirde bile (yani çekerken) söz konusudur ve motor çok yüksek hıza ulaştığında düşer. Sonuç olarak, ne elle çalıştırılan bir şanzuman, ne otomatik şanzıman veya bir kavrama gerektirmez.


"Bir elektrikli tahrik motorunun dönüş yönü serbestçe seçilebilir. Yani Aracı ileri ve geri çevirmek için saat yönünün tersine hareket ettirilebilinir."

Elektrikli Otomobillerin Tasarım ve Fonksiyonel Temelleri - Adım Adım Kılavuzunu BURADAN indirebilirsiniz...11 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page