Elektrikli Otomobillerde Şarj Derdini Neredeyse Yok Edecek Pil Teknolojisi

Elektrikli araç sahipleri, reaksiyon hızını artırmak için pili ısıtan yeni bir tasarım sayesinde, araçlarını 10 dakika kadar kısa bir sürede tam olarak şarj edebiliyor.


Elektrikli otomobil alırken karşımıza çıkan engellerden biri, otomobilin benzinle doldurulmasına kıyasla akünün şarj edilmesinin çok daha uzun sürmesidir. Penn Eyalet Üniversitesi'nden Chao-Yang Wang “Elektrikli otomobilleri ticari olarak daha cazip hale getirmenin anahtarı, 10 dakikaiçinde yüzde 80 şarj edilebilen (veya yaklaşık 300 kilometre mesafeye gidebilen) pillerin geliştirilmesinde yatıyor” diyor.


Bahsedilen durum, pillerin 400 kilowatt enerji harcayarak hızlı bir şekilde çalışmasını gerektiriyor ve şu anda piyasada bulunan piller bunu yapamıyor. Piller hızlı bir şekilde şarj edildiğinde (lityum iyonları pozitiften negatif elektroda geçerken) lityumun negatif elektrodun yüzeyinde pil ömrünü kısaltan plaka benzeri tortular oluşturma eğilimi vardır.

Pil ömrünü uzatmak için yüksek sıcaklıkta şarj edildi

Wang ve meslektaşları, lityum kaplama problemini en aza indirmek için pili çok yüksek bir sıcaklığa ısıttılar. Bunu test etmek için piyasada satılan bir endüstriyel pili kullandılar ve elektrot katmanlarının bir yığınına mikrometre kalınlığında nikel folyoları yerleştirdiler. Bu yapı, elektrotun 30 saniyeden daha az bir sürede ısınmasına izin vererek iyonların yüzeyinde kaplama yapmadan hızlı bir şekilde negatif elektrot içine hareket edebilmelerini sağlar.


Pillerin 40 °C , 49 °C ve 60 °C 'de şarj edildiğinde ne kadar iyi çalıştığını test ettiler ve performansı 20 °C 'de şarj edilen bir kontrol pili ile karşılaştırdılar. 20 °C 'de pilin performansı önemli ölçüde azaldı ve sadece 60 döngü boyunca hızlı şarj özelliğini devam ettirebildi. Buna karşılık elektrodun 60 °C 'ye ısıtılması, pilin performansı sınırlayan lityum kaplamayı oluşturmadan 2500 kez yeniden şarj olmasına izin verdi. Wang, bunun 14 yıllık kullanıma veya 750.000 kilometrelik bir ömre eşdeğer olduğunu söylüyor.


Bu çalışmalar, lityum pillerin yüksek sıcaklıkta şarj edilmemesinin pile zarar vereceğini öngören eski fikirleri zayıflattı. Yüksek sıcaklıkta şarjın faydalarızararlarından daha fazla gibi görünüyor.


Kaynak: webtekno

9 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library