top of page

Blog Posts

Ekibinizin Saygısını Kaybetmenize Neden Olabilecek 3 Şey

Dinlememek, Empati Eksikliği ve Sözünde Durmamak…Hayatın her alanında olduğu gibi başarının kalitesini gösteren tek bir şey vardır, o da “Saygı”dır…


İster bir ev hanımı olun, ister varlıklı bir işletme sahibi olun, saygı duymadan üretken ve olumlu etkileşimler gerçekleştiremezsiniz. Bir iş için başvuranlar içerisinde en nitelikli kariyere sahip olan siz olabilirsiniz, lakin üstlerinize saygısızlık gösterirseniz yine de reddedilebilirsiniz. Çok çalışkan bir öğrenci olsanız bile, başarılı olmak istiyorsanız öğretmeninizin geri bildirimlerine saygı duymalısınız.


Saygı hassas bir şeydir. Şu üç şeyden dolayı, başkalarının size duyduğu saygıyı yitirmelerine izin vermeyin:


1| Dinlememek

photo by suffagah.com

Herkes duyulmayı sever. Bu yüzden hepimiz küçük çocuklar gibi konuşmayı öğrendik ve yetişkinler olarak da böyle anlaşıyoruz.


Başkalarının fikirlerini kabul etmeyen biri, kendi fikirlerinin ciddiye alınmasını bekleyemez, yada beklememeli. Yöneticisinin, geri bildirimini önemsediğini düşünmeyen bir çalışanın, yenilikçi fikirlere açık olma olasılığı daha düşüktür.

Ebeveynlerinin onları dinlemediğini hisseden çocuklar cevap istemeyi bırakıp bunun yerine başka kaynaklara yönelir.

Benim iş sektörüm; pazarlama, ve iletişim konusunda harika olmam gerekiyor ve öyle olduğumu düşünüyorum. Yine de, ekibimden beni dinlemeyenler olduğu için devam ettiremediğim bir çok proje oldu, hatta sayısını dahi bilemiyorum şu an. Bu gerçekten çok sinir bozucu ve büyük hayal kırıklığı. Aslında iyi taraftan baktığımızda, bu gibi durumlar tamamen önlenebilirdi de.

2| Empati Eksikliği

photo by starfikir.com

Empati, bir başkasının duygularını paylaşma ve anlama yeteneğidir. Ve herkes için çok fazla olmasa da, yöneticiler için çok daha önemlidir.


En çok satan yazarlardan biri olan ve kilit rol model olarak gördüğüm Gary Vaynerchuk, başarısının sırrının “empati” olduğunu ifade ediyor. En sevdiğim sözlerinden biri, “iyi olmak kazancınızın pozitif olmasıdır”.


Başka bir deyişle, başkalarına karşı empati duyabiliyorsanız, kazancınız her zaman yatırım yaptığınız şeyin enerjisiden daha yüksek olacaktır.


Sosyal canlılar olarak bizler; saygılı ve empati duyabilen insanlara evrilmeliyiz. Bunun nedeni o kadar basit ki; bu iki şey duygusal olarak ve kendimizi bulmamızda bizleri yükseltir. Saygı ve empati iç içedir; biri, diğeri ile beraber yol alır. Empati duymanın bazı pratik yolları vardır;


Tüm dikkatinizi verin

Birileriyle konuşurken, bilgisayar ekranına bakıyorsanız, duygusal olarak aynı noktada buluşamazsınız. Doğal olarak ne söyleyeceğiniz konusunda endişelenmek yerine, tamamen onlara yönelin ve tüm dikkatinizini onlara verin.


Kendi duygularını onlara geri yansıtın

Konuştuğunuz kişinin duygularına kapılarınızı açın. Özgün olmayın, ancak o an için durdukları yerde buluşun. Eğer nişanlandılarsa, onlar için mutlu olun. Kötü bir haber getirdilerse, siz de onlar gibi üzgün olduğunuzu gösterin, tabi yapmacık değil, içten ve samimi.


Karar vermekten kaçının

Sizinle bir hatasını paylaşan birisi, bunun için elbette eleştirilmek istemez. Onlara nasıl hissedeceklerini ya da ne yapacaklarını anlatmak yerine, sadece dinleyin. Başkalarının kendi yaşamlarından sorumlu olduğunu kabul edin.


“Teşekkür ederim” deyin

Birisi size duygularını ifade ettiğinde, aslında size güven duyduğunu gösteriyordur. Bunu hafife almayın sakın. Onlara ne kadar değer verdiğinizi söyleyin ve teşekkür edin size anlattıkları için.


3| Sözünde Durmamak

Sözlerimiz eylemlerimizle desteklenmiyorsa çok az anlam ifade ediyordur karşı taraftaki için. Yöneticiler de hata yapabilir, ancak söylediklerimiz ile yaptığımız şeyler arasındaki uyumsuzlukları tekrarlarsak, başkalarının bize saygı duymasını bekleyemeyiz ve bu şekilde davranarak, var olan saygılarını da kaybederiz.


Bu noktada hemen hemen her gün küçük sözler veriyoruz. Örneğin randevular, başkalarını önemsediğimizi gösteren taahhütlerdir. Önceden haber vermeden iptal etmez isek, zamanlarının boşa gitmesine sebep oluruz. Bu şekilde davranmak onlara karşı saygısızlıktır, ki bu da saygılarını yitirmemize neden olur.


Bunun çözümü çok basit: Sözlerinize sadık kalın. İnsanlar, sözlerinize sadık kaldığınızı fark ederlerse, size karşı güven ve saygı duyma olasılıkları daha da yüksek olur.


Evet, hayat tahmin edilemez olabilir. Bir şeyler beklenmedik bir şekilde ortaya çıkarsa, durumunuzu başkalarına bildirmek biraz zamanınızı alabilir. Lakin yine de durumunuzu bildirmeniz, onların zamanlarını neden dikkate almadığınızı düşünmelerini önler, ki bu da size karşı duydukları saygıyı korur.


Başkalarının size karşı duyduğu saygıyı yitirmelerine neden olabilecek şeyler, sadece bunlarla sınırlı değildir, ama kesinlikle bir başlangıç olabilirler. Başkalarına saygılı davranmak, karşılıklı saygının gereğidir. Saygı, ilişkileri kuran şeydir ve güçlü ilişkiler, sizin için daha iyi bir yaşam ve çevrenizde daha iyi bir dünya var eder.


 
Technical and Technological Sharings…

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

 

Not: Bu makale 27 Nisan 2020 tarihinde Medium platformunda yayınlandı.

9 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page