top of page

Blog Posts

Demiryolu Sinyalizasyon Sisteminde Kablo Arıza Yeri Belirleme Rehberi

Kablo Arızası Yerelleştirme Teknikleri

Uzun mesafeli yeraltı kabloları, bir Demiryolu Sinyalizasyon veya Telekom sisteminin sinirleridir. Sisteme bağlanan kablolar sağlıklı ve arızasız ise sorunsuz ve verimli çalışacaktır. Kablodaki herhangi bir arıza, bağlı devreyi veya ekipmanı etkileyebilir ve trenin çalışmasını felç edebilir.Kablo arızasının konvansiyonel yöntemlerle tespit edilmesi ve ardından tamir edilmesi zaman alan ve önemli ölçüde insan gücü gerektiren bir iştir. Bu arızaların yansımaları, dakiklik kayıpları ve Demiryollarına yönelik yüksek bakım maliyetleri olabilir. Zamandan ve insan gücünden tasarruf etmek ve aynı zamanda maliyeti ve arıza süresini azaltmak için, Demiryollarının kablo arıza yerini belirlemede yenilikçi teknikleri benimsemesi gerekir.


Gelişmiş Elektronik ve İletişim teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte, yıllar içinde yer altı kablolarındaki arızaları doğru bir şekilde tespit edebilen ekipmanlar geliştirilmiştir.


Yeraltı kabloları, içerisinden farklı devreler taşıyarak sistemin çalışır durumda kalmasında önemli rol oynar. Kablonun yer altına döşenmesi sırasında güvenliği için her türlü güvenlik önlemi alınmasına rağmen, bir kabloda çeşitli sebeplerden dolayı öngörülemeyen arızalar da ihtimal dışı değildir.


Yeraltı kablolarında toprak, açık, kısa devre veya düşük izolasyon hatası gibi arıza tipi bir megger yardımıyla kolaylıkla tespit edilebilir. Ancak kablo arızasının tam yerini bulmak özel teknikler gerektirir.


Şekil 1 - Kablo arıza yeri bulucu

Şekil 1 - Kablo arıza yeri bulucu

Kablo Arızası Yerelleştirme

Hindistan Demiryollarında her gün çalışan yüzlerce tren vardır ve trenlerin işletilmesinde yer alan çeşitli sistemler Ray, Demiryolu Araçları, Loco, Elektrikli Çekiş, Sinyalizasyon ve Telekom ve trafik kontrol sistemleridir.


Demiryolu Sinyalizasyon ve Telekom devreleri, yüzlerce kilometrelik yer altı kabloları üzerinde çalışır. Yer altına döşenen kablolarda yeterli önlemler alınmakta ve yer altı kabloları kirlilik, şiddetli yağış, kar, fırtına vb. olumsuz hava koşullarından etkilenmemekle birlikte kablolarda arızalara neden olabilecek başka faktörler de bulunmaktadır.


S&T Devrelerini Taşıyan Kablo Tipleri


1| Sinyal kabloları

PVC izoleli PVC kılıflı ve zırhlı sinyalizasyon kablolarıdır. Genellikle kullanılan bakır iletken damar boyutları 1,5 mm2 ve 2.5sq.mm'dir. En sık kullanılan çekirdekler 2C, 4C, 6C, 8C, 9C, 12C, 19C, 20C, 24C ve 30C'dir.


2| Telekom kabloları

 • Polietilen İzoleli Jöle dolgulu (PIJF) kablolar

 • 4 veya 6 quad kablolar (Damar boyutu 0,9 mm)

 • Koaksiyel kablolar


Kablo Arızasının Ana Nedenleri

Kablo arızalarının nedenlerinden bazıları aşağıda verilmiştir:

 1. Yaşlanma

 2. Kılıf korozyonu.

 3. Yalıtımdaki nem.

 4. Kablo ısınması

 5. Ateş ve yıldırım dalgalanmaları.

 6. Elektrik delinmesi

 7. Yerleştirme sırasında meydana gelen hasarlar.

 8. Hafriyat çalışmaları nedeniyle oluşan hasarlar


Kablo Arıza Türleri

Çok damarlı kabloların iletkenlerinde oluşan yaygın arızalar şunlardır::


1| Toprak arızası

Kablonun iletkenlerinden herhangi biri toprakla temas ettiğinde buna toprak arızası denir. Bu arıza tipi, iletkenin taşıdığı akımın, iletkenin bağlı olduğu aparata gitmek yerine doğrudan veya dolaylı olarak toprağa sızmasını sağlar..


Bu genellikle, toprakla kimyasal reaksiyonlar nedeniyle veya titreşimler ve mekanik kristalleşme nedeniyle dış kılıf hasar gördüğünde meydana gelir.


Şekil 2 - Kablo topraklama arızasını bulma

Şekil 2 - Kablo topraklama arızasını bulma

2| Kısa devre arızası

Çok damarlı bir kablonun iki veya daha fazla iletkeni birbirine temas ettiğinde buna kısa devre arızası denir. İletken damarın münferit yalıtımı hasar gördüğünde bir kısa devre arızası meydana gelir.


Şekil 3 - Kablo kısa devre arızasını bulma

Şekil 3 - Kablo kısa devre arızasını bulma

3| Açık devre arızası

Adından da anlaşılacağı gibi, bu arıza iletkenlerde bir açık devre içerir. Bir veya birden fazla kablo iletkeni (damar) koptuğunda süreksizliğe yol açar. Bu süreksizlik, mekanik stres nedeniyle kablo ek yerinden çıktığında da meydana gelir.


Bu, Açık Devre Arızası olarak bilinir.


Şekil 4 - Açık devre arızasını bulma

Şekil 4 - Açık devre arızasını bulma

4| Düşük izolasyon arızası

Bazen kablo çekirdeği yalıtım malzemesi eskime, nem, aşırı ısınma veya kir nedeniyle bozulduğunda, yalıtım direnci çok düşük bir değere (birkaç yüz ila birkaç kilo ohm) düşer, buna düşük izolasyon (yalıtım) arızası denir.


Ancak yalıtım direnci mega ohm mertebesinde ve 2 Mega Ohm'dan az ise, yüksek direnç hatası veya kötü yalıtım olarak adlandırılır. Her iki durumda da iletişimin kalitesi veya kablodan geçen akım akışı kötü etkilenir ve kablonun değiştirilmesi gerekir.


Kablo Arızası Yerelleştirme İhtiyacı

Topraklama hatası, açık/kısa devre hatası veya düşük yalıtım hatası olsun, yer altı kablosunun bir veya daha fazla iletkeninde bir arıza meydana geldiğinde, iletken veya iletkenler aracılığıyla tamamlanan devre kesilir ve bu da bağlı ekipmanın çalışmasını etkiler.


Bir demiryolu sinyalizasyon sisteminde, kablo arızaları nedeniyle sinyallerin veya ilgili ekipmanın çalışması kötü etkilenir.

Aynı şekilde bir telekom kablosunda kablo arızası olursa Blok çalışma, Kontrol veya diğer iletişim sistemleri ile ilgili devreler çalışmayabilir. Arıza tespit edilip düzeltilmedikçe, tren hareketi büyük ölçüde kesintiye uğrar.


​Doküman:

Cable Fault Localization Guide – Government Of India Ministry Of Railways

Format:

PDF

Boyut:

3.75 MB

Sayfa:

62

İndirme linki

buraya tıklayınız15 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page