top of page

Blog Posts

Dünyayı Değiştirmeye Devam Eden 7 İnanılmaz Teknoloji

Bu teknolojiler, farkında olsanız da olmasanız da günlük yaşamımızı yeniden şekillendiriyor ve şekillendirmeye devam edecek… Her zaman bizim için en iyisi olup olmadığını tartışabiliriz ama modern teknoloji dünyamızda devrim yarattı. Sadece son on yılda teknoloji, şaşırtıcı derecede gelişmiş cihaz ve kaynakları ortaya çıkarırken, parmak uçlarımıza ve göz bebeklerimize kadar muazzam miktarda bilgiyi bize sunar duruma geldi.


Dünyayı Değiştirmeye Devam Eden 7 İnanılmaz Teknoloji

Büyük ölçekte, modern teknolojinin evrimi, bizi evrenin sonlarına, okyanustaki yeni derinliklere ve insan ruhundaki yeni yerlere kadar götüren sayısız değişimi başlattı.


Modern teknoloji sayesinde, akıllı saat ve akıllı telefon gibi birçok çok işlevsel özelliklere sahip cihazların geliştirilmesi mümkün kılınırken, evdeki hayatımızı biraz daha kolay, biraz daha hızlı, biraz daha iyi ve daha eğlenceli hale getirdi.Zaten hepimizin de bildiği gibi, teknoloji hayatları değiştirir, ancak bazen teknolojinin hayatımızı nasıl etkilediğini bile bilmiyor ve fark etmiyor olabiliriz.


Bunun için buradayız. Önümüzdeki beş yıl boyunca, şuana kadar bildiğimiz dünya evrilerek değişecek ve bu değişime katkıda bulunabilecek belli başlı teknolojiler var.


1- Yapay Zeka (AI) / Robotik


Yapay Zeka (AI), karmaşık görevleri insan yaratıcılarından daha iyi bir şekilde tamamlayabilecek şekilde giderek “daha akıllı” hale geliyor. Yapay zeka, tıp dünyasından tarıma kadar hemen her endüstriyi değiştirme gücüne sahiptir ve bu bir abartı değildir.


Ameliyathanelerdeki hassas işleri yapmak için Yapay Zeka (AI) motorlu robotlar kullanılacak. Yapay Zeka (AI) sistemleri, vücudumuzda henüz belirti göstermeyen, ölümcül olabilecek herhangi bir hastalığın erken teşhis ve önlenmesine yardımcı olacak şekilde kullanılacak. Yapay Zeka (AI), çalışma ve üretim şeklimizi de değiştirecek.Nvidia’nın GauGan’ına benzer araçlar, herkesi birer sanatçı haline getirecek, ve Iron Ox’da olduğu gibi Yapay Zeka (AI) destekli çiftlikler, sürdürülebilir ürünleri, iç mekanlarda yetiştirmek için kullanılacak.


Alışverişten tutun, suçun önlenmesine kadar hemen hemen her şeyde yapay zeka’nın dokunuşlarını hissedeceğiz.

2- 3 Boyutlu (3D) Yazıcı / Baskı


Katkı üretim olarak da bilinen 3D yazıcının, günlük hayatlarımız üzerinde çok büyük bir etkisi olacağının çok net olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar 3D yazıcı teknolojisi sadece bir yenilik gibi gözükse de, yıllar içinde giderek yaygınlaştı.


Adidas ve Nike gibi moda şirketleri, ayakkabılarda hafif ama dayanıklı malzemeler üretmek için 3D yazıcı tekniklerini benimsemişlerdir.


Aprecia Pharmaceuticals gibi şirketler tamamen 3D baskı organlar oluşturmaya devam ederken, NASA, 3D baskıyı sadece uzay aracı parçalarının üretimi için değil, aynı zamanda Mars’taki geleceğin yaşam alanlarının oluşturulması için de uygun bir seçenek olarak benimsemiştir.Mimari ve inşaat sektöründe bile 3D baskı, geliştiricilere evler inşa etmelerine olanak sağlıyor. Texas’da kurulan bir Start-up, ICON build, şu anda 3D baskı ev teknolojisini kullanarak evsizliği sonlandırabilecek bir proje üzerinde çalışıyor. Bir sonraki evinizin 3D baskı olması işten bile değil.


3- Otonom Araçlar (Sürücüsüz)


Tesla’nın başını çektiği tamamen bağımsız ve otonom (sürücüsüz) otomobiller 10 yıldan daha kısa bir sürede veya belki de daha kısa sürede hayatımıza girmiş olacak.Ayrıca sürücüsüz otonom araçlar; hastaları, kargo paketlerini ve hatta pizzalarımızı dahi taşıma şeklimizi değiştirecek.

4- Artırılmış Gerçeklik (AR) / Sanal Gerçeklik (VR) Teknolojileri


Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik teknolojileri yakın gelecekte yeni şeyler yaratma, inşa etme ve deneyimleme biçimimizde önemli bir rol oynayacak. Sanal gerçeklik, deneysel pazarlama, kavramsallaştırma gibi beceri gelişimimizi ve elbette şaşırtıcı şekilde eğlence deneyimlerimizi de değiştirecek.Günümüzde, yeni nesil cerrahlarımızı yetiştirmek için tıp alanında AR ve VR teknolojisi artık kullanılıyor. Ayrıca mimarlar, geliştirdikleri projelerin nihai halini müşterilere göstermek için artırılmış ve sanal gerçeklik uygulamalarını hem projenin maliyetini hem de zamanını azaltması açısından kullanıyorlar.

5- Drone


Drone’lar artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte, drone teknolojisi dünyayı daha iyi hale getirme potansiyeline de sahip. Drone teknolojisi zaten afet yardımı ve insani yardım için de kullanılıyor.Drone teknolojisi zaten günümüzde, hassas tarım, mülk yönetimi ve denetimleri, arama kurtarma ve okyanus haritalama konularında da bizlere yardımcı olmaktadır.

6- Blockchain Teknolojisi


Blockchain (blokzincir) , birbirine bağlı bireysel bilgi parçalarını (zincir blokları) dijital olarak saklayan bir teknolojidir. Bu bağlantılı bloklar, tespit edilmeden değiştirilemeyen veya çalınamayan uzun bir zincire benzer.


2019 da blockchain teknolojisi ile insanların hayatında daha büyük bir heyecan yaratan kripto para çılgınlığı daha çok gündemde oldu. Akıllı sözleşmeler ve elbette kripto paralar gibi dağıtım araçları, insanları blok zinciri konusunda çok heyecanlandırıyor.Blockchain Teknolojisi, araç kiralama, araç paylaşımı, kitle fonlaması, yardım bağışları ve hatta sağlık hizmetleri gibi birçok şey için de kullanılabilir ilerleyen yıllarda.

7- Büyük Veri ve Araçları


Yapay Zeka, makine öğrenmesi adı verilen süreç sayesinde “öğrenmeye” devam ediyor. Ancak, herhangi bir Yapay Zeka (AI) sisteminin merkezinde veri var, hatta çok fazla veri var. Büyük miktarda veriye düzgün bir şekilde erişebilmek, bu verileri depolayabilmek ve nihayetinde analiz edebilmek, büyük veri araçlarının çoğunluğunun genel çerçevesini oluşturacaktır.NoSQL veritabanları ve MapReduce modeli gibi araçlar hem büyük veriler için yaygın olarak kullanılıyorlar hem de etkileyicidirler. NoSQL, devasa miktarda veri saklama problemini çözerken, MapReduce verimli analiz için bir algoritma sağlar.


Büyük Veri, tam anlamıyla yaşama biçiminizi değiştirerek, akıllı şehir ve akıllı ev oluşumunda önemli bir rol oynayacaktır.


Büyük miktardaki verileri gerçek zamanlı olarak olabildiğince doğru bir şekilde analiz edebilmek daha sürdürülebilir, daha verimli ve daha güvenli bir dünyada yaşamamıza olanak sağlayacaktır.


9 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page