top of page

Blog Posts

"Dünyanın En Yenilikçi Şirketi"nin Lideri Zamanını Nasıl Yönetiyor?

David Gilboa, 2010 yılında kurulan ve şu an milyarlarca dolarlık değere sahip göz kamaştırıcı şirket olan Warby Parker'ın kurucu ortaklarından ve aynı zamanda CEO'sudur. Warby Parker'in iş modeli ve kültürü o kadar eşsizdir ki, 2015'te Fast Company, onu dünyanın en yenilikçi şirketi olarak değerlendirdi.Warby Parker gibi bir şirket kurmak sıklıkla uzun ve yorucu bir çalışma gerektirir. Ve bu şirketi kurduktan sonra ilk birkaç yılda sürekli "göğsümde bir bilgisayarla uyandım" ve Günde dört saat uyuyarak kalktığımı bilirim diyor Gilboa.


Ancak bunun sürdürülemez olduğunu aynı zamanda kötü bir strateji olduğunu kısa sürede fark etti. Arianna Huffington'u konuk olarak misafir ettiği üç LinkedIn Öğrenme dersinden sonra, Gilboa artık uykuya, meditasyona ve daha çok iş hayatının dengesine öncelik verdiğini ve bunun onun daha etkili olmasına nasıl yardım ettiğini açıkladı.


Bu derslerde Huffington'la yaptığı sohbetlerde Gilboa, vaktini nasıl yönettiğini paylaştı.


Bunlar:


1- "Zamanımı ve şirket için gereken zamanımı nasıl ön planda tutacağımı düşünmek için çok zaman harcadım, çünkü bu benim en değerli kaynağım ve varlığım" dedi.


Muhtemelen bunu daha önce duymuşsunuzdur. Ancak gerçek şu ki, çoğu insan bunu tam olarak anlayamıyor.


ilk derste konuğu, Gilboa'nun bu yaklaşımını sohbetin en başında dile getirdi. Ve söyledi: Zamanınızın önemini fark etmedikçe zamanınızı tam olarak maksimize edemezsiniz. Gilboa'nın da dediği gibi, şirketin en önemli varlığı, paradan ya da marka bilinci oluşturmadan ya da başka şeylerden de ötesi "zaman"dır.


Dolayısıyla Gilboa, şirketinin kolektif zamanını mümkün olduğunca, akıllıca kullandığından emin olarak elinden gelen her şeyi yapıyor.


2- "Strateji, evet dediğiniz kadar hayır dediğiniz şeylerle de ilgilidir" dedi.


Söylendiği gibi, Gilboa Warby Parker'ı ilk kurduğunda uzun saatler çalışıyordu ve her şeyin üstünde durmaya çalışıyordu. Kısa bir süre sonra, çalışma arzusunun kısa sürede tükenmekte olduğunu anladı, aynı zamanda en düşük seviyede olduğunu da anladı.


Gilboa, "Hem bireysel olarak hem de bir şirket olarak tüm hedeflerimize ulaşabilmek için bir adım geri atılmalı ve bugün her şeyi yapmamızın şart olmadığını bilmeliyiz" dedi. "Bizler hayır diyebilmeye başlayamalıyız ve zamanla bu daha akıllıca olur."


Bu, daha az şey yapmanın, daha iyi olduğunu ve Warby Parker'ın önceliğe aldığı girişimlerde "daha uygun ve hedefe yönelik" olmaya odaklandığını söyledi. Pratikte, bu daha fazlasını söylemek demek değildir, bu yüzden en önemli girişimlere odaklanabiliyordu.


3- "Hala üzerinde çalışmayı çok sevdiğim bir şey, daha fazla uykumu getiriyor."


Yukarıdaki alıntıdan da anlaşılacağı üzere, Gilboa için bu hala bir başlangıç aşamasında. Fakat uzunca bir yol kat etti.


Warby Parker Şirketi'in kuruluşunun ilk birkaç yılında Gilboa gecede üç ya da dört saat uyuyordu. Kurs boyunca, uykusunu gecede beş ile altı saate çıkardığını ve bu sayede çok büyük bir fark gördüğünü söyledi.


"Kendimi daha hazır,uyanık, daha az sinirli ve stressiz hissediyorum" dedi Gilboa.

"Sana bir şey vereceğim, yedi sekiz saat taşıdığında daha da efektif olacaksın" dedi Huffington yanıt olarak.


"Uykusuz kaldığım zaman çok daha reaktif oluyorum. Ve bir hayat kurarken, bir şirket kurarken veya çocuklarınızın bakımını yaparken mutlu olmadığınız şeyler olacak hep. Ve o zaman aşırı tepkisel oluyoruz ve o zaman hatalar yapıyoruz." dedi Huffington


4- "E-posta bana yapılacaklar listesi sunan bir şey."


İnsanlar takvimlerine e-posta gönderir. Gilboa: "sizinle ilgili e-postaları yanıtlamalısınız." dedi.


Tabii, bazen birşeyler ortaya çıkar ve zamanlaması da hassastır. Ancak çoğu e-posta böyle değildir ve Gilboa, aldığınız mesaja tepki vermek yerine, kendime ayırdığın özel zamanlarda e-postalara cevap vermeyi öncelikli tercih ettiğini söylüyor.


Gilboa: "Özellikle, günün belirli saatlerini e-postaya yanıt vermeye çalışıyorum. Bu, yanıtlarımı daha etkili hale getiriyor, ancak bunun yanında diğer işlerime daha fazla zaman ayıraraki hayatımı "daha fazla kontrol altına almamı" sağlıyor." dedi.


5- "Bunlar iş alacaklarımız için ve bunlar da işten çıkaracaklarımız için değerler"


Warby Parker'ın dört temel değeri vardır. Görüşme sürecinde, İK'cılar ve İK müdürleri bu değerleri göz önünde bulundururlar.


"Yine de, bazen bu değerleri taşımayan bazı insanlar, görüşme sürecinden geçerek işe alınabilirler. Ancak, ne kadar parlak olursa olsun ya da ne kadar iyi performans gösteriyor olursa olsun, bu değerleri çiğnerlerse şirkette iyi karşılanmazlar." dedi Gilboa.

"Bunun iki nedeni var. ilki; değerleriniz varsa ancak onları kurumsallaştırarak çalışanlarınıza zorunlu kılmıyorsanız, değerleriniz bir süre sonra olmayabilir. İkincisi, değerler insanları saygı ile tedavi etmek, yeniliği teşvik etmek ve öğrenmeye odaklamaktır. İnsanlar bu değerlerle yaşamak istemiyorsa, çevresindeki herkesin enerjisini bozarlar" dedi Gilboa.


"İnanılmaz, olumsuz bir kişi ve sahip olabileceği etkileri" dedi.


"Dolayısıyla bu sadece bir ahlaki karar değil aynı zamanda bir zaman yönetimi kararıdır. Atasözünde de geçtiği gibi birisi "yüksek performanslı pislik" rolünde iyi sonuçlar alabilirken çevresindeki herkesin de enerjisini düşürür." dedi Gilboa.


Bu yazı, David Gilboa'nın Arianna Huffington'la sohbet ettiği, LinkedIn Learning'in "daha fazla anlam, sevinç ve barış ile yaşam" kurslarının bir parçasıdır. Daha fazlasını izlemek için tıklayınız.


Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page