top of page

Blog Posts

Dünya Yaşamak İçin Tehlikeli Bir Yer

Ünlü fizikçi ve Nobel ödüllü Albert Einstein, 20. yüzyılın en etkili düşünürlerinden biri olarak kabul edilir. #Bilim, #din, #barış, #savaş ve #insandoğası gibi çeşitli konulardaki anlayışlı ve unutulmaz sözleriyle de tanınır. Bugün birçok insanda yankı uyandıran sözlerinden biri ise şudur: "Dünya yaşamak için tehlikeli bir yer; kötülük yapanlar yüzünden değil, izleyenler ve hiçbir şey yapmayanlar yüzünden."¹


Albert Einstein

Einstein bu alıntıda ne demek istedi? Hangi mesajı iletmeye çalışıyordu? Mevcut durumumuzda geçerli mi? Bunlar, bu makalenin cevaplamaya çalışacağı sorulardan bazılarıdır.


Einstein'ın sözü, 1930'larda ve 1940'larda Avrupa'da faşizmin ve totaliterliğin yükselişiyle ilgili endişesini yansıtıyor. Nazi Almanyası'nın ve Yahudilere ve diğer azınlıklara yönelik zulmünün sesli bir eleştirmeniydi. Ayrıca nükleer silahların kullanımına karşı çıktı ve #dünyabarışı ve silahsızlanmasını savundu. Savaşı ve şiddeti önlemenin tek yolunun demokrasiyi, insan haklarını ve uluslararası işbirliğini teşvik etmek olduğuna inanıyordu. Ayrıca insanları adaletsizliğe ve zulme karşı harekete geçmeye, sessiz veya kayıtsız kalmamaya çağırıyordu.Einstein'ın sözü aynı zamanda kötülüğün insan doğasında değil, sosyal ve politik koşulların bir ürünü olduğunu ima eder. İnsanların kötü olarak doğmadığını, cehalet, korku, nefret veya açgözlülük nedeniyle kötü olduklarını savundu burada. Ayrıca insanların eğitime, kültüre ve bir takım fikirlere maruz kaldıklarında davranışlarını ve tutumlarını değiştirebileceklerini öne sürdü. Ve dedi ki:


"Barış zorla sürdürülemez; ancak anlayışla sağlanabilir." ²

Einstein'ın sözü, #terörizm, #iklimdeğişikliği, #yoksulluk, #eşitsizlik, #yolsuzluk ve #insanhakları ihlalleri gibi birçok zorluk ve tehditle karşılaştığımız mevcut dünyamızla ilgilidir. Ayrıca #internet ve #sosyalmedya sayesinde her zamankinden daha fazla bilgi ve iletişime erişimimiz var.


Ancak bu aynı zamanda dünyanın farklı bölgelerinde var olan sorunların ve ıstırabın daha fazla farkında olduğumuz anlamına geliyor. Bu konulara nasıl cevap veriyoruz? Onları görmezden mi geliyoruz yoksa yardım etmeye mi çalışıyoruz? Konuşuyor muyuz yoksa sessiz mi kalıyoruz? Hareket mi ediyoruz yoksa sadece izliyor muyuz?


Einstein'ın sözü, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmede kendi rolümüzü ve sorumluluğumuzu incelememiz için bizi teşvik ediyor. Bize tarihin akışını etkileme ve insanlığın geleceğini şekillendirme gücüne ve görevine sahip olduğumuzu hatırlatıyor. Ayrıca, bunu başaramazsak, tanık olduğumuz veya yaşadığımız kötülüğün suç ortağı olabileceğimiz konusunda bizi uyarıyor. Bizi sadece kendimizi değil, başkalarını da önemseyen aktif vatandaşlar ve şefkatli insanlar olmaya çağırıyor. Sorunun bir parçası değil, çözümün bir parçası olmamız için bize ilham veriyor.


Einstein'ın sözü bir #eylem ve #umut çağrısıdır. Bize cesur ve bilge olmamız, yaratıcı ve şefkatli olmamız, #meraklı ve #alçakgönüllü olmamız için bir çağrıdır. Daha çok Einstein'ın kendisi gibi olmamız için bir çağrıdır.

Kaynaklar:


Recent Posts

See All

Comentarios


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page