Dünya’nın İlk IPS Kornea Nakli

Dünya’nın ilk IPS kornea nakli, Osaka Üniversitesi’ndeki bir ekip tarafından başarılı bir şekilde bir Japon kadın üzerinde gerçekleştirildi ve ekip, basın toplantısında kadının giderek iyileşmekte olduğunu açıkladı…


Osaka Üniversitesi ekibi, Dünya’nın ilk başarılı iPS tabanlı Kornea naklini gerçekleştirdi

Japon kadın, IPS kornea nakli yapılan ilk kişi olarak tarihe geçti. Bu inanılmaz tıbbi gelişme, geçtiğimiz temmuz ayında, yeniden programlanmış kök hücreler kullanılarak gerçekleştirildi.


Çok daha önce, bu kornea naklinin yapılması mümkündü; lakin, ölen donörlerden alınan korneaların uygunluğuna bağlıydı. Japonya’da ameliyat için elverişli kornea sıkıntısı var, zira 1.600 hasta hala nakil için bekliyor.


Dolayısıyla bu yeni ameliyat binlerce ve sonunda milyonlarca insana bir umut ışığı oldu.


Kohji Nishida, nakil işlemini japon kadının sol gözüne gerçekleştiren ekibin lideridir. Kırk yaşlarında olan kadın, körlüğe yol açabilecek kornea epitelyal kök hücre eksikliğinden muzdaripti.Ekip nakli nasıl gerçekleştirdi?


Ameliyat 27 Temmuz’da yapıldı ve hasta 23 Ağustos’ta taburcu oldu. Yine de hastayı hala yakından izlemekte olan doktorlar, iyileşmekte olduğunu ve günlük hayatında normal şekilde çalışacak kadar bariz bir şekilde daha iyi görebileceğini ifade ettiler.


Nishida “Sadece ilk ameliyatı yaptık ve hastayı dikkatle izlemeye devam ediyoruz” dedi. O ve ekibi, aynı operasyonu gelecek yılın sonundan önce, üç hasta üzerinde daha gerçekleştirecekler.

Nihai hedefleri, tedaviyi beş yıl içinde pratik hale getirmek.


Kornea hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilebilir?

Gözün Yapısı

Kornea gözümüzü kaplayan, dış etkenlerden ve tortulardan koruyan şeffaf tabakadır. Kendini doğal olarak yenileyebilir ve yenilenmiş hücreler yoluyla da kendini iyileştirebilir.


Bir kişi kornea hastalığından muzdarip olduğunda, genellikle gözdeki hücrelerde, hastalık veya yaralanma nedeniyle korneanın üretimi durmuştur. Sonuçta bu, körlüğe veya görme kaybına neden olabilir.


Ekibin kornea hastalığını tedavi etmek yaptığı şey, başka bir kişinin indüklenmiş pluripotent kök hücrelerini veya iPS tarafından üretilen çok ince bir korneal doku tabakasını (buradaki ekip 0.03–0.05 milimetre kalınlığında bir hücre levhası kullandı) nakletmek olmuştur.


IPS Kornea (0.03–0.05 milimetre kalınlığında)

Bu kök hücreler, yetişkinlerin cilt hücreleri donörden embriyonik bir durumda alınır, farklı hücrelerde yeniden üretilebilecekleri bir bölgeye aktarılıp kornea hücreleri yeniden oluşturulurlar, bir nevi kök tohumlar uygun tarlada yani dokusal ortamda ekilip yeniden istenilen olgunluktaki hücreler olarak yetiştirilir.


Osaka’daki ekip, bir nakil ameliyatının hastanın bir ömür boyu sorunsuz görmesi için yeterli olacağı kanaatinde.


Bu inanılmaz iPS kök hücreleri ilk olarak Japon kök hücre biyoloğu, Kyoto Üniversitesi’nden Shinya Yamanaka tarafından keşfedildi ve bu keşfinden dolayı Nobel Ödülü’ne layık görüldü.

Japon sağlık bakanlığı, Nishida ve ekibine dört hasta üzerinde daha prosedürel olarak operasyonlar yürütme izni verdi.


Bu alandaki tıbbi gelişmeler tüm dünya tarafından yakından takip ediliyor, gelecek her şey için umut vermese de bu gibi inanılmaz gelişmeler tüm insanlığa umut aşılıyor, umarım örnekleri giderek çoğalır…Kaynaklar:

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library