top of page

Blog Posts

Düşünmeyi Yada Motive Olmayı Beklemeyi Bırakıp Yapmaya Başlamak

"Düşünmeyi veya motive olmayı beklemeyi bırakıp yapmaya başlamak" bir eylemi veya görevi hemen gerçekleştirmeye karar vermek ve ertelememek anlamına gelir. Bu yaklaşım, genellikle bir görevi yapmak için doğru zamanı veya mükemmel motivasyonu beklemek yerine, anlık kararla harekete geçmek demektir. Yani, düşünme ve motive olma aşamasını atlayarak, hemen işe koyulmaktır. Bu, etkili bir şekilde zaman yönetimi ve verimlilik sağlayabilir.Düşünmeyi veya motive olmayı beklemek yerine yapmaya başlamak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:


1. Küçük Adımlarla Başlayın: Büyük hedeflerinizi küçük, yönetilebilir adımlara bölmek, başlamayı daha kolay hale getirebilir.


2. Kendinize Hedefler Belirleyin: Ne yapmak istediğinizi net bir şekilde tanımlayın. Somut hedefler, sizi harekete geçirmenize yardımcı olabilir.


3. Bir Alışkanlık Oluşturun: Yaratıcı bir alışkanlıkla başladığınızda, yapmanızı engelleyen mazeretleri ortadan kaldırırsınız. Bu becerinizi geliştirdikçe daha da keskinleşirsiniz.


4. İyi Bir Plan Yapın: İşleri planlamak ve bir zaman çizelgesi oluşturmak, daha organize olmanıza yardımcı olabilir.


5. Dikkat Dağıtıcı Unsurları Ortadan Kaldırın: Dijital yaşamınızdaki dikkat dağıtıcı unsurları azaltabilir ve fiziksel yaşamınızdaki dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırabilirsiniz (örneğin minimalist olmak gibi). Daha az dikkat dağıtıcı ile, yapmaya odaklanabilirsiniz.


6. Kendinizi Hafifletin: Perfectionizm düşünmeyi ve başlamayı engelleyebilir. Kendinizi mükemmel sonuçlara zorlamak yerine, kabul edilebilir bir başlangıç yapmaya odaklanın.


7. Disiplin Geliştirin: Kendinize işleri bitirmek için bir disiplin geliştirmeye çalışın. Bu, motive olmadığınızda bile hareket etmenize yardımcı olabilir.


8. Motivasyonel Judo Yapın: Sizi yapmaktan alıkoyan psikolojiyi anlarsanız, bunu kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Gülünç derecede kolay bir alışkanlıkla başlayın, böylece tek bir günü bile kaçılamazsınız.


9. İlham Kaynaklarına Başvurun: Başkalarının başarı hikayelerini okumak veya ilham veren kişileri dinlemek, motivasyonunuzu artırabilir.


10. Kendinizi Teşvik Edin: Kendinize küçük ödüller veya teşvikler belirleyerek, başarıları kutlamak motivasyonunuzu artırabilir.


11. Negatif Düşünce Kalıplarını Tanıyın: Kendinizi "başaramam" gibi negatif düşüncelerle sabote etmek yerine, bu düşünce kalıplarını tanıyın ve olumlu düşüncelere odaklanın.


12. Başkalarından Destek Alın: Arkadaşlarınızdan veya ailenizden destek istemek veya bir mentor veya koçla çalışmak, sizi harekete geçirebilir.


13. Sabırlı Olun: Başlamak zaman alabilir ve her zaman her şey yolunda gitmeyebilir. Sabırlı olun ve ilerlemenizi takip edin.


Unutmayın ki harekete geçmek, sizi motivasyonunuz geri geldiğinde daha fazla motive edebilir. İlk adımı atmak, genellikle en zor kısmıdır.


Recent Posts

See All

Comentarios


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page