top of page

Blog Posts

Bunu Kendinize Özgü Yazı Tarzınızı Keşfetmek İçin Yapın

Açık, ikna edici ve özgün bir yazı stiline sahip olmak istiyorsanız; yazınızı yüksek sesle okuyun ve kulağınıza size benziyor mu bakın. Benzersiz ve özgün olmanın anahtarı budur.
"Do This to Discover Your Unique Writing Style" by Darius Foroux

Birkaç hafta önce yeni bir iş başvurusunda bulunan bir arkadaşım benden başvuru mektubunu kontrol etmemi istedi. İşe alma ve kariyer danışmanlığı konusunda bir geçmişim olduğunu biliyordu; bu yüzden fikrimi almak istedi.


Mektubun içeriği harikaydı. Neden uygun olduğunu açıklayan harika bir iş çıkarmıştı. Tek geri bildirimim ise, mektubunun hiç de ona özgü olmadığıydı! Sanki herkesin yazabileceği bir şey gibiydi.


"Bu mektup senin kişisel tarzına hiç yakışmıyor," dedim. Gerçekten düşünceli, neşeli bir kişiliğe sahip bir kişidir arkadaşım. Ama mektubunda bunu pek hissedemedim.Yazı yazma stili, yazarın kişiliği nedeniyle benzersizdir. Sanırım hepimiz bunu sezgisel olarak biliyoruz.


Ama çoğumuz yazmaya başladığımızda kişiliğimizi gizleriz. Sonuç olarak da yazımız zayıflar. Hatta bazen farkında olmadan yapıyoruz bunu. İşte nedeni:


  • Başkalarının ne düşünebileceğini çok fazla önemsiyoruz. Etkilemeye çalışıyoruz onları. Özellikle potansiyel işverenler veya yayıncılar gibi belirli okuyucular için yazarken.

  • Kendimizi hayran olduğumuz yazarlarla karşılaştırıyoruz. Bu, kurgu ve kurgusal olmayan yazarlar/blog yazarlarında daha sık karşılaşılan bir durumdur. Başkalarını çok fazla taklit etmeye çalışırlar.

  • Yazımıza güvenimiz kalmamıştır. Bu yüzden süslü kelimelerin ve jargonun arkasına saklanmaya çalışıyoruz.

  • Akademik veya yasal yazılar gibi endüstri formatları altında yazmaya alışkınız ve bir süre sonra kişisel sesimizi unutuyoruz.


Değerli bir şey yazarken birçok şeyi dikkate alıyoruz; başvuru mektupları, makaleler, kitaplar vb. Yazmak, sonuçta bir düşünme biçimidir.


Peki yazımızın gerçekte kim olduğumuzu yansıtmasını nasıl sağlarız? Çözüm, çoğu insanın düşündüğünden daha basittir. İşte burada:


 

Yazınızı yüksek sesle okuyun


Bu o kadar bariz bir şey ki, çoğu yazar bunu yapmaktan rahatsız olmaz. Yazım veya diğer dilbilgisi hatalarını kontrol etmek için bir yazıyı 20 kez gözden geçirebilirler. Ancak yazınızı daha etkili yapan şey bu değildir


İnsanları etkilemeyi veya akıllı görünmeye çalışmayı veya %100 mükemmel bir Grammarly puanı almayı unutun. Her şeyi daha sonra düzenleyebilirsiniz.


Tarzınıza odaklanın!


Sadece aklınızdan okumayın. Aslında kelimeleri söyleyin.


Sana benziyor mu? Olmazsa, yüksek sesle okumaya çalışırken muhtemelen tökezlersiniz.


Yazdıklarımızı gerçekten dinlediğimizde, yazımızda neyin yanlış veya zayıf olduğunu daha klay tespit edebiliriz. Hangi kelimelerin, cümlelerin ve ifadelerin doğal olmayan, zorlama veya iddialı geldiğini görebiliriz


Çünkü benzersiz yazmanın, kendine özgü olmanın anlamı budur: Kulağa hoş geleni yazmak.Potansiyel bir işverenin veya müşterinin ofisine, "başarılı" veya "düşünce lideri" veya "girişimci ruh" gibi moda sözler söyleyerek giremezsiniz. Sizi bilmem ama ben ilk tanıştığımda böyle şeyler duymam.


Bugünlerde internette neden yazdığımızı bazen unuttuğumuz birçok yazı yazma “hack”i ve ipucu var.


Yazmak bir iletişim biçimidir. İster çevrimiçi bir okuyucu kitlesi, ister bir editör veya olası bir işveren/müşteri olsun, birine bir şey söylemeye çalışıyoruz. Bu yüzden düşüncelerinizi ve fikirlerinizi gerçekten iletmelisiniz.


 

Benzersiz bir yazı stiline sahip olmak ister misiniz? Çok zorlamayın.


Hayatta çok fazla çabaladığımızda kötü şeyler olur. Para peşinde koşmayı denediniz mi? Birini kendinize aşık etmeye mi çalışıyorsunuz? Bir şeyi çok denediğimizde, genellikle başarısız oluruz.


Bu %100 yazı yazmak söz konusu olduğunda da geçerlidir. Tünel görüşü elde etmek ve büyük resmi kaçırmak kolaydır. İnsanların görmek isteyeceğini düşündüğümüz kelimeleri kullanma eğilimindeyizdir. Veya daha akıllı ve etkileyici görünmeye çalışırız.Bu, insanların söylediklerimizi anlamayacağından veya takdir etmeyeceğinden korktuğumuzda olur. Ancak aşırı açıklama nadiren işe yarar. Ve uzun vadede bu sürdürülemez çünkü yazmaktan nefret etmenize neden olur.


Açık, ikna edici ve özgün bir yazı stiline sahip olmak istiyorsanız; yazınızı yüksek sesle okuyun ve kulağınıza size benziyor mu bakın. Benzersiz ve özgün olmanın anahtarı budur.


Bunu yeterince sık yapın ve daha fazla çalışma gerektiren kısımları göreceksiniz. Ve bunlara göre ince ayarlar yapabilirsiniz. Zamanla, hem düşünme hem de yazma sürecinizi geliştirdiğinizi göreceksiniz...


 


Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page