Bu Yara bandı Kablosuz Sensörler gibi Sağlığınızı Takip Ediyor

Araştırmacılar, ciltten yayılan fizyolojik sinyalleri algılayan "BodyNet" adlı yeni bir giyilebilir teknoloji türü tasarladı.

BodyNet Yara Bandı

Stanford Üniversitesi'nden araştırmacı mühendisler, BodyNet adında, ciltten yayılan fizyolojik sinyalleri tespit eden yeni bir giyilebilir teknoloji geliştirdiler. Yeni teknoloji, yara bandı gibi yapışkan kablosuz sensörlerden oluşuyor.


Tam vücut okumaları

BodyNet geliştirici ekibinin beyni , kimya mühendisliği bölümünde profesör olan Zhenan Bao'dur ve giyilebilir teknolojinin bir gün tıbbi ortamlarda tüm vücut okumalarını yapmak için kullanılacağına inanıyor Bao.


“Bir gün, bir insanın normal davranışına müdahale etmeden fizyolojik verileri toplamak için tüm vücutta cilt sensörü dizileri oluşturmanın mümkün olacağını düşünüyoruz.” dedi K.K. Lee Mühendislik Fakültesi'nde Profesör olan Bao.


Sensörlerin geliştirilmesi üç yıl aldı. Nihai amaç, yapışkan yara bandı çıkartmalarının, cilt ile gerilmesini engelleyecek hiçbir devreye sahip olmadan giymek için rahatlıkla cilde yapıştırılabilecek bir teknolojiyi geliştirmekti.


Bunu başarmak için araştırma ekibi, RFID teknolojisinin bir varyasyonunu kullandı. RFID veya radyofrekans'ı açıklamak gerekirse, kilitli odalara anahtarsız girişi sağlayan bir şey gibidir diyebiliriz.


Bir kimlik kartı bir RFID alıcısına tutulduğunda, kimlik kartındaki bir anten alıcıdan RFID enerjisi toplar ve bunu alıcıya geri ışınlayan bir kod üretmek için kullanır. BodyNet yapışkanları bu kimlik kartları gibi çalışıyor.


Bodynet sensörlerine güç vermek için giysi üzerindeki bir alıcıdan gelen RFID enerjisinin bir kısmını toplayan bir antene sahiptirler. Daha sonra ciltten okumalar alır ve onları yakındaki alıcıya ışınlar.


Bu nedenle, araştırmacılar tek bir önemli sorunla uğraşmak zorunda kaldılar ki deri gibi esneyebilen ve bükülebilen bir antene ihtiyaçları vardı esasında.


Yeni bir tür RFID

Bu sorunu çözmek için metalik mürekkebi lastik bir çıkartmaya serigrafi olarak bastılar.


"Bu sorunu aşmak için, Stanford araştırmacıları sürekli dalgalanmalara rağmen alıcıya güçlü ve doğru sinyaller gönderebilecek yeni bir RFID sistemi geliştirdiler. Pille çalışan alıcı, çıkartmalardan akıllı telefona, bilgisayara veya başka bir kalıcı depolama sistemine düzenli olarak veri yüklemek için Bluetooth'u kullanıyor." Stanford basın açıklaması


Şimdilik, yara bandı şeklinde çıkartmalar, solunum ve nabız okumaları üretiyor ancak geliştirici ekip yakın gelecekte; ter, sıcaklık ve diğer sensörleri de anten sistemlerine entegre etmeyi umuyor.


Bu Çalışma "Nature Electronics" dergisinde yayınlandı.


Kaynak: Interesting Engineering

10 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library