Tek Bir Beyin Molekülü Kaygıyı Azaltabilir

Yeni araştırmalar, beyinde keşfedilen bir molekülün, güçlendirilmesi ile "ruhsal kaygı" nın değiştirebileceğini ortaya koydu...

Kaygı / Endişe bozuklukları ABD'de en yaygın akıl hastalığıdır. Şu anda, 18 yaş ve üstü 40 milyon yetişkini veya her yıl nüfusun % 18.1'ini etkilemektedir.


Ruhsal kaygının değiştirilmesi

Günümüzdeki yeni araştırmalar bu büyük sorunu çözmemize yardımcı olabilir. Yeni gerçekleştirilen bir çalışma, beyinde keşfedilen tek bir molekülü güçlendirmenin "ruhsal kaygı" nın değiştirebileceğini ortaya koydu. Ruhsal kaygı, pek çok durumu tehdit edici olarak algılamanın bir sonucu olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.

Kaliforniya Üniversitesi Davis Psikoloji Bölümü'nde yardımcı doçent ve Ulusal Primat Araştırma Merkezi'nde araştırmacı olan Andrew Fox: "Bu gelişme, dünya çapında milyonlarca insanda, kaygı ve depresif rahatsızlıkları zayıflatmaktadır." dedi ve ekledi: "Bu rahatsızlıklar aynı zamanda önde gelen engellilik nedenlerinden bazılarıdır."


Kaygı bozuklukları sıklıkla ergenlikte ortaya çıktığından, araştırmacılar "poleolesan rhesus" makak maymunları üzerinde çalıştılar. Sekiz yıl önce, bu primatlar üzerinde çalışırken araştırmacılar duygusal tepkilerden sorumlu bir beyin bölgesi olan "dorsal amigdala"daki ilk kez moleküler değişiklik belirtilerini fark ettiler..


Çalışmanın basın açıklamasından: "Araştırmacılar, bu bölgedeki değişiklik belirtilerinin yaşamın erken dönemdeki kaygıların altındaki nedenleri oluşturabileceğini iddia etti. O zamandan beri, araştırma ekibi, ruhsal kaygı ve "dorsal amigdala" fonksiyonu ile ilgili molekülleri tanımlamak için dorsal amigdaladaki RNA'nın diziliminin inceledi. Son aşamada potansiyel molekülleri tespit ettiler ve daha ileri çalışmalar için bir büyüme faktörü olan nörotrofin-3 molekülünü keşfettiler."


"Dorsal Amigdala"daki nörotrofin-3 molekülü

Teorilerini test etmek için araştırmacılar, genç rhesus makaklarının dorsal amigdala'sındaki nörotrofin-3 seviyelerini yükseltti. Daha sonra kaygı ile ilgili davranışlarda bir düşüş olduğunu fark ettiler.


Ayrıca beyin görüntüleme çalışmaları da yaptılar. Buldukları şey; kaygıdan sorumlu olan nörotrofin-3'ün dağıtılmış beyin bölgelerinde aktiviteyi değiştirdiği idi.


Fox, bunun yalnızca çalışmasının başlangıcı olduğunu ve diğer bilim adamlarının araştırmasına devam edeceğini umuyor. Ekibi, gelecekteki araştırmalar için ilginç olabilecek umut verici başka moleküllerin de bir listesini belirlemiştir.


“Daha yeni başlıyoruz. Nörotrofin-3, insan olmayan bir primatta, kaygıyla nedensel olarak ilişkili olduğunu gösterebildiğimiz ilk moleküldür. Bu etkiye sahip olabilecek potansiyel olarak birçok molekülden sadece biridir. Yüzlercesi hatta binlercesi daha olabilir" dedi Fox.


Çalışma "Biological Psychiatry" dergisinde yayınlandı.


Kaynak: Interesting Engineering

12 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library