Birinci Dünya Savaşı’nın Buluşları ve Arkasındaki Mühendisler

Birinci Dünya Savaşı’nın en önemli mühendisleri, icatları ve günümüze ulaşan mirası…


Anthony Fokker /Sanayide Kadınlar / Vikipedi


Birinci Dünya Savaşı yılları havacılık endüstrisinin patlamasına, pek çok teknolojik ilerlemenin ortaya çıkmasına ve günümüzde de çok iyi bilinen silahların keşfine sahne oldu.


1. İlk Tank: “Caterpillar”; Lombard ve Roberts tarafından geliştirilmiştir.


Alvin Orlando Lombard, 1856'da Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu.


Ailesinin geçimi için kardeşi Samuel ile birlikte çalışan Lombard, sürekli mekanik tasarımlar üzerine çalışarak bu alanda yeteneğini geliştirdi.


Salatalık dilimlerinden esinlenerek oluşturulmuş bir su jantıyla güçlendirilmiş bir model olan “ahşap ayırıcıyı” geliştiren kardeşler, raylar üzerinde hareket edebilen büyük buharlı lokomotifler yapmayı başardılar.


Bunlar, arkaya yerleştirilen dev raylarla güçlendirildi, bu da raylı yol araçlarının yolda birbirini sınırlamamasını sağladı.


Aynı zamanda bir ağaç kabuğu sıyırıcısı veya kağıt hamuru öğütücüsü de dahil olmak üzere birçok ilginç ve çeşitli ürünlerin de mucidiydiler.


1900'lü yıllarda, Lombard Steam Log Hauler şirketini kurarak bir çok patent aldılar.


Kardeşler fikirlerini Holt Manufacturing’e lisansladı ve bu da Caterpillar’a giden yolu açtı.

1917'den sonra Lombard şirketi, içten yanmalı motorlara odaklandı.


David Robert, 1914'de Holt Manufacturing tarafından üretilecek olan “tren traktörü”nü çizen Lombard şirketi’nin projesini 1904'te şekillendirmişti.


1907 yılında adı “Caterpillar” olarak değiştirilen tren traktörü, başlangıçta bir silah olarak düşünülmemiştir.


Tarımsal amaçlı kullanıma daha uygun olmasına karşın tank üretiminde çok önemli bir rol oynamıştır.


İlk tankın üretiminde yaylı süspansiyonlar atlandı ve ray plakaları geliştirildi.


Müttefiklerin izniyle, 1916'da Somme Muharebesi’nde ilk kez kullanıldı.


Bununla birlikte, Almanlar ona çok kolay zarar verebildi.


Holt Manufacturing, “Caterpillar” ı 1917'de ilk tank modeline dönüştürdü.


İngiliz birlikleri Almanlara karşı Cambrai Savaşı’nı kazandıktan kısa bir süre sonra, ön saldırı öncesi genel bir topçu barajı bekliyorlardı.


2. Paravanların Burney ve Usborne tarafından keşfedilmesi


Sıra dışı olan Naval Airman Neville Florian Usborne 27 Şubat 1883'te İrlanda’nın Queenstown kentinde doğdu.


İngiliz Deniz Kuvvetleri’ne, Kamu Hizmeti Komisyonu Sınavında etkileyici bir sonuç alarak giren Usborne, ordu da aynı başarısını devam ettirerek etkileyici bir kariyere sahip olmuştur.


Neville Usborne, birden fazla uçağı geliştirilmesinde aktif rol aldı.


1200 kişinin ölümüyle sonuçlanan Lusitania felaketinden şaşkına uğrayan Usborne, Teğmen Burney’in ekibine katılarak paravanları inşa etmeye başladı.


Teğmen Charles Dennis Burney, İngiliz bir havacılık mühendisi ve bir mucididir.


Teğmen Burney; 28 Aralık 1888'de İngiltere’de Amiral Sir Cecil Burney ve Lucinda Marion Burnett’in oğlu olarak dünyaya geldi.


Babasının ardından, İngiliz ordusunda hızla yükseldi ve Lusitania olayından derinden etkilendi.

Alman ordusu tarafından yapılan bu vahşi zafer yüzünden, o ve Usborne, okyanus mayınlarını yok etmek için bir parazit modeli geliştirdiler.


İkinci Dünya Savaşı Sırasında Kraliyet Donanması / Vikipedi


Paravan Nasıl Çalışır?


Paravan Modellemesine göre;

“Paravan, uzatılmış ve normalde yaydan bir çekme gemisinin yanında akacaktı. Paravanın kanatları, gövdeyi çekici gemiden uzaklaştırmaya ve çekme teline yanal bir gerilim yerleştirmeye meyillidir. Çekme kablosu, bir madene demirleyen kabloyu tıkıyorsa, demirleme kablosu kesilecek ve maden ocağının ateşe maruz kalabileceği yüzeye çıkmasına izin verecekti. Bağlantı kablosu parçalanmazsa eğer, maden ve paravan bir araya getirilecek ve maden paravana zararsız şekilde patlayacaktı. Kablo daha sonra alınabilir ve yerine yedek paravan yerleştirilebilir. “

İngiliz ve Amerikan orduları, Orkneys’den Norveç’e kadar 70.000 mayın dökmüş, Haziran-Ekim 1918 arasında Almanları yenmesi için paravan yapmışlardı. Mayınlar savaştan tam beş ay sonra seksen iki gemi ile temizlenebildi.


Usborne 33 yaşındayken İngiliz ordusu için deneysel bir uçuş sırasında öldüğünde, Burney ise 1939 yılına kadar patlayıcı paravan ve anti-denizaltı silahlarıyla “yüksek hızlı tarama” faaliyetlerine devam etti.


Hava yoluyla fırlatılan erken havalı torpido “Toraplane” ve 1942'de “Doravane” kayma bombası yasaklandı.


Burney, fikirlerini 1929'da “Dünya, Hava ve Geleceğin” adlı kitabında yayınladı.


3. Short Kardeşler, Oyunu Değiştiren Bir Zeplin ve ‘Fokker Scrouge’ her şeyi mümkün kıldı.


Uzay sanayinin kökeni gerçekten Wright Kardeşler ile 1903 yılına dayanıyor.


Wilbur ve Orville Wright ilk uçuşunu başarıyla tamamladılar ve geliştirdikleri zeplin dünyada popüler hale geldi.


Mart 1909'da, Eustace, Horst ve Oswald Short, sahibi oldukları Short Brothers şirketi için mühendislik ekibiyle birlikte “Wright uçakları”nı geliştirmek için lisans satın aldılar.


Aynı zamanda, Fransa ve Almanya, kendi “Wright uçakları” nı üretmeye başladı, hava filolarını hızla büyüttüler.


1914 yılına gelindiğinde, Fransa 1500 uçak, Almanya 1000 ve İngiltere 176 askeri uçaklarını başarıyla inşa etmişlerdir.


Fransız ordusu, Birinci Dünya Savaşı sırasında Müttefiklere uçağın tamamını sağladı.


Yine de, İngiliz Short Kardeşler, Bedford’daki Cardington’da başarılı deneyler yapıp Amirallik için iki büyük çok sağlam uçaklar inşa etti.


Her iki uçak da çelik bir çerçeve ile inşa edildi ve her biri oluklu demir sac uzunluğu yaklaşık 700 ft, genişliği 235 ft ve 180 ft’lik açıklık ve zeminden 144 fit’lik bir yüksekliğe sahipti.


Buluş etkili olmuş ve Müttefikler’in İngiltere’deki sivil hedefler üzerindeki ilk stratejik hava bombardımanında kullanılan Alman Zeplini’ne karşı başarılı olmuştu.


Maalesef, Almanlar havacılık endüstrisinin başlangıcında önemli bir figür olan dahiyane Anthony Fokker’ı kendi saflarına çekmişti.


Anthony Herman Gerard Fokker / Vikipedi


Bugün bir Hollandalı hava aracı ve öncü uçak üreticisi olarak popüler olan Anthony Herman Gerard Fokker, 6 Nisan 1890'da Endonezya’nın Java Adası’ndaki Kediri şehrinde dünyaya geldi.


20 yaşındayken uçmayı öğrendi ve Berlin’deki Johannisthal’deki ilk uçak fabrikasını kurdu.

ABD’de çeşitli şirketlere sattığı kırk uçak projesi ile tanınır.


1915 yılında Müttefikler, havadan savaşı ilk kez mümkün kılan büyük bir mühendislik gelişimi olan “kesintili dişli” için basit bir model geliştirdi.


Kesintili Dişli/ Vikipedi


Bu cihaz mermilerin senkronizasyonunu sağladı, pervanenin zarar görmesini engelledi. Bundan sonra, pervanenin arkasından bıçakları vurmadan makineli tüfekle ateş etmek mümkün oldu.


En başarılı Fransız havacılarından Roland Garros, 18 Nisan 1915'te Almanlar tarafından yakalandı.


Anthony Fokker kesintili dişli sisteminin teknolojisini aldı ve daha iyi geliştirilmiş bir dişli sistemi tasarladı; bunun adı “Fokker Scrouge” olarak tarihte kaydedildi.


Öte yandan, tarihsel kayıtlar, Fokker’ın Roland Garros’un yakalanmasından altı ay önce kesintili dişliye benzer bir icat üzerinde çalışmakta olduğunu gösteriyor — ancak Müttefikler, uçak teknolojilerini 1916'da geliştirmeye devam ediyorlardı.


Almanlar havadaki üstünlüklerini artırmak için, Blackburn Havacılık Şirketi tarafından, uçakların kalkışı için bir denizüstü platformunun iki prototipini tasarladı ve inşa etti.


Bununla birlikte, 1918 başlarında yapılan test sonuçları Almanlar ve Müttefikler için hayal kırıklığı yarattı.


Fokker uçak modellerini Amerika Birleşik Devletleri ve Amerikan ordusuna sattı.


Amerikan filosu 1914 yılında 49 adet uçağa sahipti ve I. Dünya Savaşı’nın sonunda 21.000'den fazla uçak inşa etmişti.


Fokker, Hollanda’daki bir uçak fabrikasını da elinde tuttu ve Fokker T-2'de ABD genelinde ilk duraksız uçuşu gerçekleştirdi.


1926'da Richard Byrd ve Floyd Bennett, Fokker’ın Trimotor düzlemi sayesinde Kuzey Kutbu’ndan ilk başarılı uçuşlarını gerçekleştirdi.


Daha sonra 1931'de yayınlanan The Flying Dutchman adlı kitabında tüm hatıralarını paylaştı.


4. Charles Henry Wordingham, Elektrik Sistemlerini Yenileyen Adam


Birinci Dünya Savaşı döneminin en etkili Elektrik Mühendislerinden biri olan Charles Henry Wordingham, 14 Nisan 1866'da Londra’da doğdu.


1882'den 1885'e kadar King’s College’de Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler okudu.


1889 yılında United Telephone ve London Electric Supply Coordination’da Bakım Mühendisi olarak çalıştı. Kısa bir süre sonra ise Standardizasyon Bölümünde Şefliğe terfi etti.


Onu popüler yapan şey, 1. Dünya Savaşı’nda İngiliz Deniz Kuvvetleri’ndeki elektrik işleri açısından neredeyse her bölümün arkasındaki itici güç olma üne sahip olmasıdır. Tersane ve diğer deniz kuruluşlarındaki çalışmalarından sonra, Büyük Londra bölgesine yüksek kapasiteli enerji hatları sağladı.


Çoğunlukla, elektrik sistemlerinin standardizasyonu ve modernizasyonu üzerine çalıştı.


1903'ten sonra Londra’daki Amirallik Elektrik Mühendisliği Bölümü Başkanı olarak sisteme pek çok yeni özellik kazandırdı.


En güzel örneklerden biri, İngiliz Deniz Kuvvetleri tarafından I. Dünya Savaşı sırasında etkin şekilde kullanılan daha büyük gemilerdeki ana şebeke için kurşunla kaplı kağıt izoleli kablolardır.


Bugünkü modern elektrik sistemlerinin temelini oluşturan daha sonraki projelerini Manchester Corporation ile geliştirdi.


5. Gizli Mühendislik Kahramanları: Hertha Ayrton ve Verena Holmes

Hertha Ayrton Portresi / Vikipedi


Hertha Marks Ayrton, 26 Patentli Matematikçi


1854'te Hampshire’da doğan Hertha Marks Ayrton, İngiliz bir matematikçi, mühendis, fizikçi ve mucittir.


1906'da Royal Society tarafından elektrik arkları ve kum ve sudaki dalgalar üzerine çalışması ile Hughes Madalyası ödülüne layık görüldü.


Hertha Marks Ayrton, Cambridge’de eğitim gördü ve 1884'ten 1923'teki ölümüne kadar matematiksel bölücüler, ark lambaları ve elektrotlar üzerine 26 adet patent kazandı.


Bilim dünyasındaki yükselişi, başarılı buluşlarına atfedilebilir. Ayrıca, sürekli kendini hırs ve hayal gücüyle geliştirmiştir.


Ayrton, hasta kocasını bir sahil beldesinde tedavi ederken, suyun kumda nasıl hareket ettiğini fark etti.


1899'da, Elektrik Mühendislerinin ilk kadın üyesi oldu.


Maalesef projeleri, evlilik statüsünden dolayı 1902'de Kraliyet Cemiyeti tarafından reddedildi.

Ayrton, bir hendekten gaz geri itmek ve onu dışarıya atmak amacıyla Baston ve tuvalden yapılmış bir fan geliştirmek için girdapları araştırmaya devam etti.


Birinci Dünya Savaşı sırasında Ayrton’un 100.000'den fazla gaz itici fanı Batı Cephesindeki askerlere gönderilmiştir.


Verena Holmes: Mühendis, Mucit, Teknik Ressam ve Öğretmen


Verena Holmes diğer bir kadın mühendistir ve Mucitliği savaşın önüne geçmiştir.


23 Haziran 1889'da bir okul müfettişinin kızı olarak Ashford’da doğdu.


Birinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde, başlangıçta Shoreditch’e ahşap uçak pervanelerini inşa etti ve daha sonra Lincoln’da bir havacılık motoru firması için çalıştı.


Akşamları, öğrencilerini Shoreditch Teknik Enstitüsünde ve Lincoln’da bir teknik kolejde eğitirdi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında düzinelerce tıbbi güvenlik cihazı ve içten yanmalı motor gelişimine öncülük etti.


Tüberkülozdan mustarip olan hastaların tedavisi için Holmes ve Wingfield pnömo- toraks aparatı gibi sayısız buluşunun yanı sıra, pek çok ve çeşitli motor projeleri (Deniz, lokomotif, yağ, dizel, vb.) ve patenti alınmamış buluşları vardı.


Savaşın bitiminden önce teknik ressam olarak çıraklık eğitimini tamamladı ve 1922'de bir Bachelor of Science ödülünü aldı.


Hayatını kadınların ilerlemesine adadı, 1919'da Kadın Mühendisliği Topluluğu’nu kurdu.


Birinci Dünya Savaşı Sırasında Kadın Mühendisler


1918 yılına gelindiğinde, cephane talebinin karşılanmasında yaşanan yetersizlikten dolayı neredeyse bir milyon kadın mühimmat fabrikalarında ve mühendislik mevkilerinde çalışıyordu.

Birinci Dünya Savaşı Sırasında Endüstrideki Kadınlar / Vikipedi


Yalnızca İngiltere’de, savaş endüstrisi için kayıtlı kadın işçi sayısı 1917'de 212.000 idi ve katkıları çok açıktır: dış kaplamaların % 80'i kadınlar tarafından gerçekleştirildi.


Birinci Dünya Savaşı’ndaki Diğer Buluşlar


Bazı önemli buluşlar ve onların geliştiricilerine inanılmasa da, bunlarda bahsedilmeyi hak ediyor.


Dikkate değer gelişmeler, Alman ve Avusturyalı bilim adamları tarafından uyarlanmış ve klor gazından yapılmış, hardal gazıdır.


Zamanın tanınmış bir diğer icadı alev makinesidir.


Bu çok daha patentli fikirlerin ötesinde bilimin gelişmesine katkıda bulunan şeylerdir ve 1920'lerde ele alınmışlardır, ancak yukarıdaki isimler ve projeleri olmaksızın günümüz teknolojisi şuan ki konumunda olamazdı.


Kaynak: Irmak Vakıflı / interestingengineering.com

16 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library