top of page

Blog Posts

Bir Lider Olarak Dayanıklılık Oluşturmanın Önemi ve 5 Yolu

İçinde bulunduğumuz zamanda her alanda büyük değişiklikler yaşanırken, dayanıklılık belki de her zaman olduğundan daha fazla öneme sahip. Bu zamanlarda ileriyi görebilen, sarsılmaz bir şekilde daha büyük resme odaklanan ve türbülans karşısında sakinliğini korurken aynı anda bireyleri hedefler etrafında toplayan insanlara kuşkusuz ihtiyacımız var.



Bireysel olarak dayanıklılığı geliştirmek ve büyütmek için atılabilecek adımlardan bazıları;


  • Öz Bakıma Önem Vermek: Bir uçak zorunlu iniş yaparken, yolculara başka birine yardım etmeden önce kendi oksijen maskelerini takmaları talimatı verilir, hepimiz biliriz. Yetersiz durumda veya tehlikede olan hiç kimse başkalarına yardım edemez. Liderlik de aynı şekildedir. Sınırlarınızı bilmek ve kendinize iyi bakmak, aceleci kararlar vermenizi veya tükenmenizi engeller.

  • Her Durumda Gerçekçi Olmak: Hiçbir durum tam olarak kötü ya da iyi değildir ancak bir kriz baş gösterdiğinde, durumu netleştirebilmek adına sınırlarımızı daha belirgin hale getirmemiz gerekir. Sorunlar ve olası çözümler hakkında daha net olabilmek ve etkili bir şekilde liderlik etmek için stres yaratmak yerine stresi kontrol altına alabilme yetkinliğini geliştirmek gerekmektedir.

  • Net Bir Amaca Sahip Olmak: Büyük ve heyecan verici olmasa da herkesin onları harekete geçiren bir amacı vardır. Amaç, her gün kendinizin en iyi versiyonu olmak kadar basit ya da mutlu bir aile kurmak, önemli bir sosyal-toplumsal sorunu çözmek istemek kadar karmaşık olabilir. Amacınızı en basit haliyle bilmek ve onun doğrultusunda çalışmak, işler zorlaştığında motivasyon veya ilham vericidir.

  • Esneklik: Zorlukları veya aksaklıkları yük yerine fırsat olarak gördüğümüzde, değişiklik yapma kapasitemizin yanı sıra kişisel potansiyelimizi açığa çıkartmak mümkündür. Değişimi esneklik ile kucaklayarak, gelişimi daha iyi hale getirme şansımız vardır.

  • Başarısızlıkları İncelemek ve Başarıları Kutlamak: Dayanıklı bir lider olmak özünde, en etkili şekilde yanıt verebilmeniz için o anda hazır olmakla ilgilidir. Kim olduğunuz, ne yaptığınız ve nasıl hissettiğiniz gibi sorgulamalar ile etkileşim halinde olmak size en iyi kararları vermeniz için gereken verileri verir.


Başarısızlıklardan ders alabilmek ve bunlarla ilgili olumsuz duygularınızı işleyebilmek için geçmiş kararlarınızı ve bunların sizi nereye götürdüğünü periyodik olarak gözden geçirmek, bir zaferin değerlendirmesini yapmak ve minnettarlığınızı ifade etmek de önemlidir. Bu yaklaşım, gelecekteki başarılar için ivme oluşturur ve odaklandığımız şeye enerji bize vermeye yardımcı olur.


Charles Knippen, Forbes

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page