top of page

Blog Posts

Bir Gün Değil, Her Gün Kadınlar Günü!

8 Mart 2017 - 2018

Her yıl 8 Mart günü geldiğinde, bir kutlama mesajı yayınlamak kolay olan… 8 Mart’tan, 8 Mart’a Dünya Kadınlar Gününü sadece kutlamaktansa, 8 Mart 2017’den 8 Mart 2018’e kadar kadınlar için GE Türkiye Blog’da ne yaptığımıza geri dönüp bir bakmak istedik. İlham veren hikâyeleriyle birçok başarılı küresel ve yerli mühendislerimizin kariyer yolculuklardan, bilim kadınlarına; kadın istihdamının ekonomiye katkısının rakamlarla incelenmesinden, sosyal sorumluluk projelerine kadar birçok hikâyemizi sizler için derledik.

Şimdiden tüm kadınların 8 Mart Kadınlar Günü kutlu olsun…
***

9 Mart 2017

Henüz Dünya Kadınlar Günü’nün üzerinden 1 gün geçmişken, Türkiye’de kadın istihdamını konu alan “Ekonominin Önemli Bir Kaldıracı: Kadın İstihdamı” analizimizi yayına aldık. Rapor, şirketlerde cinsiyet eşitliğini sağlamak üzere neler yapılabileceğine dair bilgiler de içeriyor ve bunları “stratejik öncelik, bütünsel değişim programları ve istikrar” başlıkları altında topluyor.

***

19 Nisan 2017

“Zorlu İşlerin Üstesinden Gelen Kadınlar” serisinin ilk yazısı, GE’nin 2020 yılına kadar 20.000 kadının teknik rollerde görevlendirilmesi vizyonunu temsil eden binlerce kadından biri olan Sibylle Stefan’ın hikâyesini GE Türkiye Blog’a taşıdı. Bu hikaye daha sonra yayınlanacak lokal hikayelerin de duyurucusuydu.

***

13 Mayıs 2017

“Işınla Beni Anne!” yazısı, Türkiye’deki bilim kadınlarının kariyerleri ve çocukları olan ilişkilerini GE Türkiye Blog’a taşıdı. GE Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Dr. Aybike Molbay ve Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Selmiye Alkan Gürsel’in çocuklarıyla gerçekleştirdikleri eğlenceli diyaloglara da yer veren yazı, çalışan annelere ilham vermek için Anneler Günü haftasında yayınlandı.

***

14 Mayıs 2017

Anneler Günü geldiğinde ise bilim kadınlarını bir de çocuklarının bakış açısından görebileceğimiz “Bilimin Anneleri” yazısı GE Türkiye Blog’da yerini aldı. Yazıda, Güneş rüzgârları ve yeryüzünün manyetik alanı konularında ünlü ödüllü bir astrofizikçi Joan Feynman’ın oğlu Popüler Bilim Editörü Charles Hirshberg, annesini anlattı.


25 Temmuz 2017

Teknik rollerde daha fazla kadını istihdam etmek için sorunun temeline, kız öğrencilerin alan tercihlerine kadar dönmek gerekiyor. Bu nedenle GE’de teknik rollerde görev alan Türkiye Teknoloji Merkezi “Women in Technology” ekibi, Darüşşafaka Girls projesi ile Darüşşafaka Lisesi’nden öğrencilerle Rahmi Koç Müzesi’ne teknik bir gezi düzenlendi. Gezinin tüm detayları ise “Teknik Roller İçin Teknik Gezi” yazısıyla blogumuzda yayınlandı.

***

25 Eylül 2017

“Zorlu Görevlerin Üstesinden Gelen Kadınlar” serisi ile GE Havacılık’ın dünyadaki altı merkezden biri olan ve Gebze’de yer alan GE Türkiye Teknoloji Merkezi’nde çalışan kadın mühendislerimizin hikâyelerini GE Türkiye Blog’a taşıdık. İlk yazı, BinYaprak ve GE Türkiye’nin bu önemli konu hakkında nasıl bir iş birliği içerisinde olacağını ve konunun önemini bütün detaylarıyla açıklıyordu.

***

26 Eylül 2017

BinYaprak’la birlikte yapılan çalışmanın ilk paylaşımı GE Türkiye Teknoloji Merkezi’nde Lider Mühendis olan Banu Berme’nin hikâyesi oldu. Bu yazı “Zorlu Görevlerin Üstesinden Gelen Kadınlar” serisinin ilk ilham veren hikâyesiydi.

***

4 Ekim 2017

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan ve Edison Mühendislik Geliştirme Programı (EEDP) kapsamında GE bünyesine katılan Ezgi’nin hikâyesi ise BinYaprak ile gerçekleşen çalışmanın ikinci ürünüydü.

***

10 Ekim 2017

New York Grand Central terminalinin tavanını bilim kadınlarının yıldız haritasıyla süslendiğinde, hikâyesi de “Bilim Kadınlarıyla Dolu Yeni Yıldız Haritası” başlığıyla GE Türkiye Blog’da yerini aldı. Grand Central terminalinin tavanında yıldızların arasında görünen yüzlerden biri de makinaların birbirleriyle konuşmasına yardımcı olan çalışmalarıyla GE bilim insanı Danielle Merfeld olmuştu.

***

11 Ekim 2017

“Zorlu Görevlerin Üstesinden Gelen Kadınlar” serisinin üçüncü yazısı GE’nin Türkiye Teknoloji Merkezi mühendislerinden Veri Bilimi ve Analitiği Lideri Başak Yüksel’in hikayesini GE Türkiye Blog okuyucuları ile buluşturdu.

***

30 Kasım 2017

Bu tarih GE Türkiye için önemli tarihlerden biri olarak kayda geçti çünkü GE Türkiye’nin gerçekleştirdiği “2. GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi” 200’den fazla kadın çalışanını bir araya getirdi ve etkinliğin artık gelenekselleştiğini duyurmuş oldu. Zirvede, GE Türkiye CEO’su Canan M. Özsoy, ESAS Holding Kurucu Ortağı ve Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı, TurkishWIN ve BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, Yazar Yonca Tokbaş gibi kadın liderliği için oldukça önemli olan isimler konuşmacı olarak yer aldı. Yazı, “GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi Gelenekselleşti!” başlığıyla GE Türkiye Blog’da yerini aldı.

***

5 Aralık 2017

“Zorlu Görevlerin Üstesinden Gelen Kadınlar” serisi, global bir örnekle yine GE Türkiye Blog’daydı. Kirsten Hough’un hikâyesini anlatan “Yükseklik Onu Korkutmuyor” yazısı, 110 metre yüksekte, 3 metre genişliğinde bir platformun üzerinde çalışan bir kadın teknisyenin kariyer serüvenini detaylarıyla anlatıyor.


5-6 Mart 2018

8 Mart’a sadece birkaç gün kalmışken “2018’de Ekonomik Büyüme İçin Kadın İş Gücü” yazı serisi birinci ve ikinci bölümleriyle toplumsal cinsiyet eşitliğinin, son yıllarda nasıl ülkelerin gelişmişlik ve kalkınma alanlarındaki önceliklerinden biri olmaya başladığının detaylı bir analizini gözler önüne seri.


10 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page