top of page

Blog Posts

Bill Gates: İnsanlardan Daha Az Tüketmelerini İsteyerek İklim Değişikliğini Asla Çözemezsiniz

İklim değişikliği savunucuları, iklim değişikliğine potansiyel bir çözüm olarak genellikle daha az kullanmayı ve daha az tüketmeyi savunuyorlar; ki buna küçülme diyoruz. Bill Gates’e göre bu fikir çok Don Kişotça…


Gates, Perşembe günü yayınlanan Bloomberg podcast’i “Zero”nun bir bölümünde Akshat Rathi’ye, “İnsanların iklimle ilgili endişeler yüzünden yaşam tarzlarını tamamen değiştireceklerini söylemenin gerçekçi olduğunu düşünmüyorum” dedi.


Gates, tek gerçek çözümün daha iyi ve daha ucuz alternatifler geliştirmek olduğunu da sözlerine ekledi.


İklim değişikliği, sera gazı emisyonlarının serbest bırakılmasıyla körükleniyor ve bu emisyonlar küresel ekonominin her sektöründen kaynaklanıyor: Elektrik üretimi, imalat, ulaşım, tarım, endüstriyel süreçler…


Toplu olarak, sera gazı emisyonları genellikle on yıllardır tırmanarak ilerliyor. Aktivistler genellikle daha az kullanmayı ve daha az tüketmeyi iklim değişikliğine potansiyel bir çözüm olarak sunuyor, ki buna genellikle küçülme deniyor.2015'te iklim teknolojisi ve inovasyon için bir yatırım fonu olan Breakthrough Energy’yi kuran ve 2021'de “Bir İklim Felaketinden Nasıl Kaçınılır” kitabını yayınlayan Bill Gates’e göre ise bu fikir oldukça donkişotça.


Gates, Perşembe günü yayınlanan Bloomberg podcast’i “Zero”nun bir bölümünde Akshat Rathi’ye, “İnsanların iklimle ilgili endişeler yüzünden yaşam tarzlarını tamamen değiştireceklerini söylemenin gerçekçi olduğunu düşünmüyorum” dedi. Röportaj, Enflasyon Azaltma Yasası’nın geçmesinden önce Ağustos ayında kaydedildi.


“Her şeyi alt üst etmeye çalıştığınız bir kültür devrimi yaşayabilirsiniz, devletin kontrolünde olduğu Kuzey Kore tipi bir durum yaratabilirsiniz. Gates, “İnsanların sadece itaat etmesini sağlayan muazzam merkezi otorite dışında, toplu eylem sorununun tamamen çözülemez olduğunu düşünüyorum” dedi.


Milyarder teknoloji uzmanı gates, çoğu bireyin bireysel davranışlarını, küresel bir sorunun yararına daha az rahat edecek şekilde değiştirmeyeceğini de söyledi.


Gates, “İnsanlara et yemeyi bırakmalarını ya da güzel bir ev sahibi olmayı istememelerini ve temel olarak insani arzularını değiştireceğimizi söyleyen herkes, bunun çok zor olduğunu iyi biliyor” dedi ve “Bunun için dava açabilirsiniz. Ancak bunun kesinlikle merkezi bir rol oynamasının gerçekçi olduğunu düşünmüyorum.” diye de sözlerine devam etti.

Gates, ülkeler ve bireyler yaşamlarında yeterince bolluğa sahip olsalar ve kısabilseler dahi, bunun iklim değişikliğini dizginlemek için sera gazı emisyonlarını yeterli düzeyde azaltamayacağını söyledi. Gates, kendi sera gazı emisyonlarını telafi etmek için yılda 9 milyon dolar ödediğini söyledi.


Gates, “Ama sadece birkaç zengin ülkeye, birkaç zengin şirkete ve birkaç zengin kişiye sahip olmak, sorunun bir parçası olmadıklarını söyleyebilmek için kendi çıkış yollarını satın alıyor, bunun sorunu çözmekle hiçbir ilgisi yok” dedi.


Ayrıca, küresel salgın, artan sağlık hizmetleri maliyetleri, iklim değişikliğinin yanı sıra yoksul ülkelere yardım ve Ukrayna’daki savaş da dahil olmak üzere bir dizi başka sorun var.


Gates, “İklim alanında etkin insanlar, toplumun sahip olduğu mütevazi miktarda artan kaynaklar için kaç şeyin rekabet içerisinde olduğunu fark edemeyebilir. Ve pek çok insan iklim gereksinimleri nedeniyle daha da kötüleşmeye hiç hazır değil.” dedi.


Gates’e göre ise asıl çözüm, iklim bilincine sahip bir şekilde aynı amaca ulaşmanın aynı fiyat veya daha ucuz olduğu daha iyi teknolojik alternatifler yaratmaktır.

Gates, uzun süredir bir şeyin geleneksel olarak nasıl yapıldığının maliyeti ile karbondan arındırılmış bir şekilde yapılması gereken “yeşil prim” arasındaki boşluktan bahsediyor. Gates’e göre, iklim değişikliği üzerinde anlamlı bir değişiklik yapmak için bu yeşil primin ekonominin tüm sektörlerinde yavaşça azaltılması ve ardından ortadan kaldırılması gerekiyor.


Bu yeşil primi kapatmak için Gates’in yatırım fonu Breakthrough Energy Ventures, bir şeyler üretmek için yeni yollar veya bir şeyler yapmanın yeni yollarını yaratmak için çalışan erken aşamadaki startuplara para yatırıyor.


Röportaj sırasında Gates, Breakthrough Energy Ventures’ın bu iklim girişimlerine yatırım yapmaya devam etmek ve gelişimini hızlandırmak için gelecek yıla kadar üçüncü bir fon oluşturacağını ima etti. Ayrıca Breakthrough Energy’nin muhtemelen daha sonraki aşamalardaki şirketlere yatırım yapmak için para toplayacağını da belirtti. Rathi’ye, “Teknoloji ve iklim şirketlerine yatırım yapma motivasyonu biraz düşmüş olsa bile, yine de fonu artırabileceğimizi düşünüyorum” dedi.


Ayrıca önemli olan, karbonsuzlaştırmaya giden yol her zaman fosil yakıtlardan uzak düz bir ilerleme yolu değildir. Ukrayna’daki savaş ve Avrupa’nın Rusya’dan enerjiye olan bağımlılığını azaltma çabaları, insanlara bakmak adına daha büyük karbonsuzlaştırma hedeflerinde geçici aksaklıklar olabileceğini gösterdi.


“İnsanlar bana, ‘Hey, senin iklim olaylarını seviyoruz çünkü Putin’e ona ihtiyacımız olmadığını söyleyebiliriz’ dediğinde, ‘Evet, bundan 10 yıl sonra’ diyorum. Onu ara ve ona ihtiyacınız olmadığını söyleyin’” dedi Gates.

Şimdi ve o zaman arasında, Avrupa Birliği’nin fosil yakıtlara geri dönmesi gerekebilir. “Kömür santrallerini yeniden açmalı mısınız? Muhtemelen. Bu pragmatikler oldukça önemlidir. Hollanda’nın gaz sahası yeniden açılmalı mı? Belki bu yüzden. Bu çok zor bir takas açıkçası. Çok beklenmedik.” dedi Gates. “Kısa vadede, emisyonların artacağı anlamına gelse bile herhangi bir çözüm bulmanız gerekiyor. Savaş ne kadar erken biterse o kadar iyi. Ancak bunun nasıl sona erdirileceğine dair birçok düşünce var.” diye de sözlerine devam etti.


Ancak Gates’e göre uzun vadede insanları desteklemenin yeni yollarını bulmak tek uygun çözüm gibi görünüyor. Gates “İklimi ahlaki bir haçlı seferi olarak görmek yerine, emisyonları sıfıra ulaştırmak için dünyanın ne yapması gerektiğine odaklanıyorum.” dedi.


13 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page