top of page

Blog Posts

Bilim İnsanları, Güneş Sistemimizde Farkında Olmadan Dokuzuncu Gezegeni Keşfetmiş Olabilir

Yaklaşık 40 yıl önce... Var olsun ya da olmasın, "Dokuzuncu Gezegen" meşhur gölgelerde gizlenmeye devam ediyor. Şimdi, bilim camiası, bulunması zor bu uzay nesnesi hakkında yeni bir araştırma ile gündemde...


Дмитрий Ларичев/iStock

Bunun nedeni, Science Alert'in bir raporuna göre, gökbilimciler bilmeden dokuzuncu gezegeni (Planet Nine) 1983'e kadar gözlemlemiş olabilirler.Londra Imperial College'dan bir astronom olan Michael Rowan-Robinson, 1983'te Kızılötesi Astronomik Uydu'dan (IRAS) alınan gözlemlerin verilerini analiz etti ve bulunması zor olan dokuzuncu gezegen için kanıtların olabileceğini fark etti.


Zor "Planet Nine" aranıyor...

Dokuzuncu Gezegen şu anda yalnızca bir hipotezdir ve 2016 yılında güneş sistemimizin eteklerinde Kuiper Kuşağı'ndaki anormal bir yerçekimi kuvvetinin gözlemlenmesinden yola çıkılarak var olduğu tahmin edilmiştir. Yakın tarihli bir teoriye göre, bulunması zor nesne gerçekte var olmayabilir veya aslında çok küçük bir kara delik dahi olabilir.


Rowan-Robinson'ın bir ön-baskı sunucusunda görünen ve henüz hakemler tarafından gözden geçirilmemiş yeni makalesinde, gökbilimci 1983'te IRAS tarafından çekilen görüntülerin doğrudan Planet Nine'ı gösterebileceğini söylüyor, ancak kendisi bunun gerçek olmaktan çok uzak olduğunu kabul ediyor.


Gazetesinde diyor ki; "Araştırmanın en sınırında ve uzak kızılötesi algılamalar için gökyüzünün çok zor bir bölümünde IRAS algılamalarının kalitesiz olduğu düşünüldüğünde, gerçek olma olasılığı çok büyük değil."

Yine de, "Dokuzuncu Gezegen hipotezinin büyük ilgisi göz önüne alındığında, önerilen parametrelere sahip ve önerilen gökyüzü bölgesinde bir nesnenin gezegensel [hareketler] ile tutarsız olup olmadığını kontrol etmenin faydalı olacağına işaret ediyor." diye de demeden geçmiyor.


"Gezegen Michael" Rowan-Robinson?

Potansiyel bir dokuzuncu gezegen için kanıtlar gösteren orijinal 2016 makalesi, varsayımsal gezegenin Dünya'nın kütlesinin on katına kadar olabileceğini ve Neptün'ün güneşten 10 katına kadar uzakta olduğu ve bu nedenle gözlenlemesinin güç olduğunu öne sürdü. Bununla birlikte, kapsamlı araştırmalar şimdiye kadar kozmik nesnenin doğrudan kanıtını ortaya koymayı başaramadı ve kısmen bir kara delik olabileceği teorisine gümdeme getirdi.


Rowan-Robinson makalesinde yeni bir araştırma konusu öneriyor: 1983 IRAS gözlemlerine dayanarak, her biri kabaca bir ay içinde tespit edilen üç ana kaynağı saptadı. Rowan-Robinson, üç ayrı gözlemin tek bir geçici nesneyi düşündürdüğünü söylüyor. Gökbilimci, bu üç noktada kızılötesi ve optik verileri analiz etmemizi öneriyor. Yeni araştırma bir şekilde Dokuzuncu Gezegenin doğrudan kanıtını ortaya koyabilirse, umalım ki böyle olur, günün sonunda ona "Gezegen Michael" diyebiliriz...


14 views0 comments

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page