top of page

Blog Posts

Bilim Adamlarından Uzayın Derinliklerinde Büyük Keşif!

Hindistan'ın Fizik Araştırma Laboratuvarı'ndaki (PRL) gökbilimciler, Kütlesel olarak Jüpiter'in yaklaşık yüzde 70'i ve boyutunun yaklaşık 1,4 katı olan bir öte gezegen keşfetti. Dev gezegen, Dünya'dan 752 ışık yılı uzaklıkta ve inanılmaz derecede bir yörüngeye sahip...Yeni gerçekleştirilen keşif, Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu tarafından kamuoyuna açıklandı.

Yeni gerçekleştirilen keşif, Salı günü Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu tarafından ülkenin PRL Gelişmiş Radyal-hızlı Abu-sky Search’ün (PARAS) Aralık 2020 ile Mart 2021 arasında öte gezegenin hareketlerini ölçtüğünü söyleyen bir açıklamayla kamuyouna duyuruldu.


Hindistan'ın Fizik Araştırma Laboratuvarı'ndaki (PRL) gökbilimciler, Kütlesel olarak Jüpiter'in yaklaşık yüzde 70'i ve boyutunun yaklaşık 1,4 katı olan bir öte gezegen keşfetti. Dev gezegen, Dünya'dan 752 ışık yılı uzaklıkta ve inanılmaz derecede bir yörüngeye sahip...

HD 82139 veya TOI 1789 olarak adlandırılan gezegen, 2 bin Kelvin derece ultra sıcak bir yüzeye sahip. Gezegen sadece aşırı derecede sıcak değil, aynı zamanda yakın zamanda keşfedilen yörüngedeki bir yıldıza en yakın gezegenlerden biri. Öte gezegenin alışılmadık derecede bir yörünge hızı var. Yıldız etrafındaki dönüşünü sadece 3,2 günde tamamlayabiliyor. Gezegen aynı zamanda şimdiye kadar ki keşfedilen en düşük yoğunluklu gezegenlerden biri.


Ayrıca Jüpiter`in kütlesinin 0,25 ila birkaç katı arasında olan gezegenler "sıcak Jüpiterler" olarak biliniyor.

14 views0 comments
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page