top of page

Blog Posts

Başlamak Neden Zordur ve Erteleme Alışkanlığını Aşmanın Yolları Nelerdir?

Başlamak genellikle yeni bir şeyi denemek veya bir projeye başlamak için ilk adımı atmak anlamına gelir. Zor olabileceği birkaç neden vardır: belirsizlik, endişe, motivasyon eksikliği veya alışkanlıkların değişmesine direnç göstermek gibi. Ancak, adım attıkça ve ilerledikçe bu zorluklar genellikle azalır.


Başarılı insanların ortak özelliği, ilk adımı atmaya daha istekli ve cesaretli olmalarıdır. Karar mekanizmaları, insanları hep en kolay ve en risksiz yolu tercih etmeye yönlendirir.Başlamanın neden bu kadar zor olduğunun 5 sebebini yazar Paul Brown kitabında şöyle açıklıyor.


  1. Değişim sadece zor değil, aynı zamanda korkutucudur. Bu nedenle, başlamayı mümkün olduğu kadar uzun süre ertelemek için doğal bir eğilim söz konusudur.

  2. Kimse başarısız olmak istemez. Yapmamanın en kolay yolu, hiçbir şey yapmamaktır. Özellikle hiç denenmemiş ve yeni girişimlerle ilgili ilk adımı atmak, başarısızlık korkusunu büyütür.

  3. Başarısız olmaktan daha çok, yeterince zeki olmadığının düşünülme ihtimali başlamayı engeller. Çünkü yetersiz görünmemek için, bir dizi araştırma yapılır ve daima kontrol edilmesi gereken ve araştırılması gereken bir şey vardır. Sonuç olarak ilk adım ertelenir.

  4. Kişi; yeni bir şeye başlamak için yeterli parası, personeli, yetkinliği olmadığına kendini ikna eder. Her şey tam olana kadar beklemek hep daha iyidir.

  5. Herkes meşguldür ve "yapılacaklar" listesi, asla bitmez. Şu anda yeni bir şeye zaman ayırmaya vakti olmadığını düşünmek, o ilk adımı sonsuza kadar engelleyebilir.


Tüm bu bahaneler geçerlidir ve çok daha fazlası da bulunabilir; fakat önemli olan kişinin içindeki istek ve inançtır.


Erteleme alışkanlığını aşmanın birkaç yolu şunlar olabilir:


1. Görevleri Bölümleme: Büyük görevleri daha küçük parçalara bölmek, daha yönetilebilir ve az korkutucu hale getirebilir.


2. Öncelik Belirleme: Öncelik sırasına göre işleri listelemek ve en önemli olanlara odaklanmak, daha verimli bir şekilde ilerlemenizi sağlayabilir.


3. Zaman Yönetimi: Bir zaman çizelgesi oluşturmak ve belirli sürelerde çalışmak, işleri daha düzenli bir şekilde ilerletmenize yardımcı olabilir.


4. Mola Vermek: Yoğun çalışma periyotları arasında düzenli mola vermek, zihinsel tazelenmeye yardımcı olabilir.


5. Kendinizi Ödüllendirme: Görevleri tamamladığınızda kendinizi küçük ödüllerle motive etmek, ilerlemenizi teşvik edebilir.


6. Hedef Belirleme: Net ve spesifik hedefler belirlemek, motivasyonunuzu artırabilir.


7. Çevre Düzenleme: Çalışma alanınızı düzenlemek ve gereksiz dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırmak, odaklanmanıza yardımcı olabilir.


8. Olumlu İçsel Konuşma: Kendinize olumlu ve motive edici mesajlar vermek, daha pozitif bir tutum geliştirmenize yardımcı olabilir.


9. Sosyal Sorumluluk: Başkalarına yapacağınız bir şeyi taahhüt etmek, sizin için daha sorumluluk hissi yaratabilir.


10. Kendi Kendine Analiz: Erteleme nedenlerini anlamaya çalışmak ve bu nedenlere karşı stratejiler geliştirmek, alışkanlığınızı kırmada yardımcı olabilir.


Unutmayın ki herkes farklıdır, bu nedenle sizin için en etkili yöntemleri bulmak ve uygulamak önemlidir.


Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page