top of page

Blog Posts

Başarısız Pazarlama Stratejilerini Düzeltmenin 7 Yolu

Updated: Feb 2, 2022

Hiçbir girişimci, mükemmel pazarlama stratejilerine sahip olarak işe başlamaz. Bir pazarlamacı veya girişimci olarak deneyimli olsanız bile, kampanyanızı geliştirmek için veriler elde edinceye kadar hedefinizi istediğiniz kadar iyi gerçekleştiremezsiniz.

Diyelim ki, çoğu zaman “başarısız” bir pazarlama stratejiniz var; tahmin ettiğiniz sonuçları görmüyorsunuz ve yatırım getiriniz negatif. Bunun sadece erken tepki olmadığını, zor sayılara baktığınızı ve pazarlama stratejinizin umduğunuz gibi çalışmadığını, tarafsız bir şekilde görebildiğinizi varsayalım çünkü eğer stratejinizi tamamen terk etmek istemiyorsanız, bunu düzeltmek için hiçbir şey yapamazsınız. Şimdi pazarlama stratejileri için önerilere bir bakalım:

 

1| Daha Fazla Zaman Ayırın

Bazı stratejilerin paraya dönüşmesi uzun zaman alabilir. Marka imajınıza yatırım yapıyorsanız, yalnızca birkaç haftalık çabadan sonra hemen cesaretinizi kırmayın.


Öte yandan bazı stratejiler, -PPC reklamcılık gibi- hemen çalışmaya başlamalı ve verilere dayalı düzenlemeler yaparken zamanla gelişmelidir. Uzun vadeli bir strateji üzerinde çalışıyorsanız, kampanyanızın gelişmesi için daha fazla zaman ayırmayı düşünün. Aksi takdirde, aşağıdaki yaklaşımlardan birini deneyin.


 

2| Farklılaştırın


Pazarlama dünyası, özellikle içerik pazarlaması ve sosyal medya gibi popüler alanlarda rekabetçi bir platformdur. Hedef kitlenizin dikkatini çekmek için rekabet eden binlerce marka var ve bu nedenle stratejinizi eşsiz kılacak bir şeye ihtiyacınız var. Rakiplerinizin söylediği ile aynı şeyi söylerseniz; sizin sesiniz duyulmayacak bir arka plan gürültüsü olacak ve kampanyanız yürüyemeden sendeleyip düşecektir.


Bunu yalnızca, markanızın söyleyebileceği benzersiz bir slogan ile düzeltebilirsiniz çünkü gürültüyü kesmenin tek yolu budur. Farklı olan fark edilir.

 

3| Daha Değerli Bir Teklif Yapın

Bütün pazarlama formlarının nihai hedefi; web sitelerinin ziyaret edilmesi ya da bir ürünlerinin satın alınmasıdır. Bu eylemi gerçekleştirmek için müşterilerinizin, karşılığında değerli bir şeye ihtiyaçları vardır. Bu bir hediye, uygun fiyat veya indirimli bir ürün olabilir.


Kampanyanızdan yeterli düzeyde etkileşim görmüyorsanız, bu teklifinizin değerini artırmak için bir işaret olarak değerlendirilebilir. Bunun için ana ürününüze indirim, daha fazla hediye ekleme veya kullanıcıları istediğiniz işlemi yapmaya teşvik etmek için küçük yönlendirmeler yapabilirsiniz.

 

4| Kitlenize Uyacak Şekilde Yeniden Hedefleyin


Genel bir kitleyi hedeflemek, daha yüksek bir getiri elde etmek için daha akıllı bir tercih gibi görünebilir. Sonuçta daha çok sayıda insana ulaşacaksınız.


Ama bununla birlikte, daha küçük bir kitleyi hedeflemek neredeyse her zaman daha iyidir. Eğer mesajınız hedef kitlenize ulaşmıyorsa hedef kitleniz hakkında yeni bir araştırma yapın; onları tanıyın ve mesajınızı ulaşmaya çalıştığınız kişilere uyacak şekilde yeniden düzenleyin.


 

5| Stratejinizi Segmentlere Ayırın ve Test Edin

Alternatif olarak, stratejinizi ayrı yollara bölerek daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Örneğin; birincil bir kanalda bir kitle segmentini ve ikincil bir kanalda başka bir kitle segmentini hedefleyebilirsiniz.


Kontrollü bir ortamda, hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için A/B testleri çalıştıran çeşitli mesaj ve ortam deneyleri de yapabilirsiniz. Bu şekilde hangi pazarlama bileşenlerinin işe yaradığını ve hangilerinin çalışmadığını belirten daha spesifik veriler elde edersiniz.

 

6| Bireysel Taktiklerinizi Sıralayın

Pazarlama stratejileri, tamamen bağımsız birimler değildir. Bir makinenin çalışmasını sağlayan parçalar gibidirler. Taktiklerinizi bir bütün olarak sıralayın ve bir bütün olarak markanızı nasıl etkilediklerine bakın. Bu markanız için kaçırdığınız fırsatları belirlemeye, problemi görmeye yardımcı olacaktır.

 

7| Yeni Bir Strateji Deneyin


Bu stratejilerin hiçbiri çalışmıyorsa ve stratejinizin kaybetmenize neden olduğuna inanıyorsanız, yeni bir şeyler deneyin.


Yeni bir strateji; tamamen yeni bir açıyla (veya yeni bütçeyle) aynı stratejide devam etmek veya yeni bir strateji olabilir. Bu mutlaka stratejinizin faydasız olduğuna işaret etmez ancak kısa vadede başka bir şeye odaklanmanız gerektiğinin göstergesidir. Pazarlama stratejileri, nadiren tüm başarının ya da başarısızlığın kaynağıdır.İyi çalışmış olsanız bile, bazen karşınıza beklenmedik durumlar çıkabilir fakat bu hatalardan ders çıkarmak için önemli bir fırsat olacaktır. Hatalar telafi edilebilir ve yeniden başlanabilir. Mevcut pazarlama stratejilerinizi değiştirirken bu farklı yaklaşımları deneyin. Bu sayede daha fazla kitleye uygun ve etkili stratejiler oluşturabilirsiniz. Öğrenmek için her zaman yeni bir şeyler vardır ve her zaman daha iyi olmanın başka yolları bulunabilir.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

19 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page