top of page

Blog Posts

Ayrılma ve Bağlanmama: İç Huzur için Doğu Bilgeliği

Doğu felsefesinde, özellikle Budizm'de Nekkhamma adında güçlü bir kavram vardır. Burada Pali kelimesi genellikle İngilizce'ye arzularla ilgili olarak “vazgeçme” olarak çevrilir. İnsanlar Nekkhamma hakkında konuştuklarında, genellikle bu tür bir çekimden özgür yaşayabilmeniz için arzulardan vazgeçmekten bahsederler.


Bu, birçok şekilde yorumlayabileceğiniz son derece ince bir kavramdır. Bana göre, her şey bağlanmamakla ilgilidir ve bu kopukluk ile karıştırılmamalıdır. Bu ayrımı ABD'deki ilk Farkındalık meditasyon öğretmenlerinden biri olan yazar ve öğretmen Joseph Goldstein'dan öğrendim.


Meditasyon inzivalarına dayanan Waking Up uygulamasında bir dizi dersi var. “Önem Bilgeliği” adlı bir derste, bağlanmama hakkından ve neden bunu tarafsızlıktan daha fazla hedeflemek istediğinizden bahsediliyor.


Joseph L. Goldstein'ın tanımlama şekline göre, bağlanmama, yaşamda olup bitenler, bunlar ister deneyimler, ister olaylar veya düşünceler olsun, hiçbir şeye tutunmamakla ilgilidir. Ayrılmanın farklı olduğu nokta budur, bu da bir şeyden uzaklaşmanız anlamına gelir. Bu kavramı hayatınıza uygulamak, yaşam tarzınızda büyük bir fark yaratacaktır.


Size bir örnek vereyim. Doğu felsefesi ve meditasyonu hakkında daha fazla şey öğrenmeye başladığımda, özgürlüğe ve mutluluğa giden yolun kendimi bir şeylerden soyutlamak olduğunu düşündüm.


O zamanlar değerlerime uymayan bir şey yaşadığımda ondan uzaklaşırdım. Ayrıca hayatımdaki insanlarla felsefe ve inançlar etrafında tartışmalar yapardım. Sık sık kendimi Doğu felsefesinin fikirlerini, bu felsefeye ilgi duymayanlara açıklarken bulurdum.


Birkaç yıl önce, o sıra birlikte olduğum kız arkadaşım okumaya çok zaman harcadığımı söyledi. Ne demeye çalıştığını anlamadım, bu yüzden neden okumanız ya da okumamanız gerektiği hakkında bir tartışma yaptık. Bir münazara bir süre sonra pek de hoş olmayan bir noktaya evrildi. O çok okumaya karşıydı, ben ise ondan yanaydım.


Durumdan uzaklaşmak istedim ama daha çok denedikçe tartışmaya daha çok saplanıp kaldım. Bir süre sonra ikimiz de yorulduk ve normal insanlardan daha fazla okuduğum konusunda anlaştık.


Bağlanmayan bir zihinsel yapıda olsaydım, böyle bir tartışma hiç olmayacaktı açıkçası. Bağlanmamak, işlerin geçmesine izin verdiğiniz anlamına gelir. Siz sadece onları kabul ediyorsunuzdur. Bu durumda, “Haklısın. Aklından ne geçiyor?" O, sadece birlikte bir şeyler yaparak nasıl daha fazla zaman geçirebileceğimiz hakkında konuşmak istemişti aslında.


Bağlanmayan Bir Zihniyeti Benimseyin

Belirli fikirlere ve inançlara bağlı olduğunuzda, onlardan sıyrılmayı (ayrılmayı) deneyebilirsiniz, ancak bu işe yaramaz. Bu nedenle birçok insan Doğu felsefesi, Budizm yada Farkındalık uygulamasının faydalarını pek göremez. Fazla bağlılardır zira.


Kendinizi bir şeylerden dıyırmak yerine, farklı bir zihniyet benimseyin: Bağlanmamayı uygulayın!

.

Hiçbir şeye tutunmayın, önemli olduğunu düşündüğünüz şeylere bile. Hepimizin zihninde kendimize dair bir vizyonumuz vardır ve çoğu zaman onu korumak isteriz. “Akıllı, düşünceli, güvenilirim” vb...


Kendinizi her zaman düşünceli biri olarak görüyorsanız ve biri size pislik diyorsa, muhtemelen bir dizi duygu ve düşünce yaşarsınız. Doğal dürtünüz, onlara yanıldıklarını göstermektir. Yani ne kadar düşünceli olduğunuzu göstermeye çalışarak bu deneyimden uzaklaşmaya çalışırsınız.


Bağlanmamayı uygulasaydınız, bu deneyimin ona tutunmadan geçmesine izin verebilirdiniz. Meditasyon yaptığınızda, hiçbir şey yapmadan, yargılamadan düşüncelerinizi gözlemlemeyi öğrenirsiniz. Kendiliğinden sihirli bir şekilde kaybolana kadar düşünceye bakmaya devam edersiniz.


Ben hayattan böyle geçiyorum: Sadece hayatı deneyimleyen biri olarak. Bunu yapmak yıllar içinde iç huzuru bulmama yardımcı oldu. Birisi hoşlanmadığınız bir şey söylerse, onları etkilemeden düşüncelerinize bakın. Kendi kafanızın içinde sıkışıp kaldığınızda ve aynı düşüncelerin etrafında tekrar ederken, diyelim ki geleceğinizi düşünün, ve tepki vermeyin.


Zihninizi bir şeylerle beslemekten kaçının.

Hiçbir şeye tutunmazsanız, hayatı barışçıl ve huzurlu bir şekilde sürdürebilirsiniz. Bu asla tepki göstermeyeceğiniz anlamına da gelmiyor. Birisi eşyalarınızı çalarsa, yine de suçlamada bulunabilirsiniz. Veya yardıma ihtiyacınız olduğunda, aktif olarak aramanız gerken yerleri arayabilirsiniz.


Bağlanmama, çok fazla tepki verme eğiliminde olduğumuz günlük hayatımızda önemli bir kavramdır.


Bir şans verin. İçsel kargaşaya neden olan bir sonraki deneyim, onunla savaşma ya da geri çekilme dürtüsüne teslim olmaktan kaçının. Aktif olarak hiçbir şey yapmayın. Rüzgarlı bir günde bulutlar gibi geçmesine izin verin...


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz..

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page