Arabanızda Artırılmış Gerçekliğe Hazır mısınız?

Otomobillerdeki artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi, AR kulaklık veya gözlüklerinden daha yaygın hale gelecek mi?

0Mevcut eğilimler devam ederse, durum muhtemel böyle olacak…


Artırılmış gerçeklik özellikleri, zaten günümüzde birçok otomobil üreticisi tarafından kullanılıyor ve satış sonrası artırılmış gerçeklik ürünleri için seçenekler artıyor.


Tamamen otonom sürüş ve otonom sürüş teknolojisinin yaygın olarak kabul edilmesinden önce, hala yapılması gereken bir takım kısıtlamaların yönetmelik sorunları nedeniyle, artırılmış gerçekliğin karayollarında görülebilen bir sonraki otomotiv teknolojisi olacağı da önemli bir iddia.Otomobiller için Artırılmış Gerçeklik Avantajları

Artırılmış gerçeklik, sürücünün kendi görüş alanı içindeki önemli bilgileri üst üste bindirerek güvenliği artırabilir.


Sürüş verilerini veya bilgilerini almak için kısa çizgiye veya telefonlarına bakmak isteyen bir sürücünün yerine, artırılmış gerçeklik sayesinde bir baş üstü göstergede, ön camda veya öndeki yolda, sürücünün görüş alanı doğrultusunda, sürücü önüne yansıtılan bilgilere sahip olacak.

Navigasyon ve göstergelerden gelen verilerle yardım etmenin yanı sıra, artırılmış gerçeklik; sürücüyü yoldaki tehlikelerden veya diğer acil durum bildirimlerinden haberdar da edebilecek.

Nissan’ın Görünmez Görünür teknolojisi” sayesinde, gelecekteki otomobil sürücüleri, otomobilde onlarla etkileşime girebilen, eş pilot görevlerini yerine getirebilen ve daha fazlasını yapan artırılmış gerçeklik yolcularına sahip olmayı seçebilecek.


Bugün Otomobil Üreticileri Tarafından Kullanılan Artırılmış Gerçeklik Özellikleri

Günümüzde BMW, Chevrolet, Jaguar, Lexus, Mazda, Mercedes-Bez, MINI, Toyota ve Volvo tarafından üretilen ve artırılmış gerçeklik özelliklerine sahip birkaç araba var.


Bu araçlarda, bir baş üstü gösterge ekranları (HUD) kullanılarak bu araçlar hız, gaz seviyeleri, şerit kılavuzu, yol tarifleri ve daha fazlası gibi verileri sürücünün önüne yansıtabiliyor.


Bazı şirketler artık AR kullanıcı el kitaplarını oluşturmak için artırılmış gerçeklik mobil uygulamalarını kullanıyor. Sürücüler, uygulamaları mobil cihazlarına indirebilir ve kabinin belirli özelliklerini tanımlamak için bilgisayar görüşünü kullanabilir. Ardından kabinin özellikleri ile ilgili bilgiler sürücüye sunulabilir.


Şu anda, sürücülerin araçlarını modernize etmeleri için pek çok satış sonrası HUD teknolojisi de mevcut, bu nedenle AR işlevselliğinin tadını çıkarmak için yeni bir model satın almak da gerekli değil.


Gelecekte Artırılmış Gerçeklik

Diğer bir aracın kör noktasında iken, hangi sürücünün kazadan kaçınmak için hızlı bir şekilde tepki vermesi gerekmez ki?


AR teknolojisini kullanan geleceğin dikiz aynası, kör nokta tehdidini tespit edecek ve aktif olarak bir video beslemesine sahip olacak.


Geleceğin dikiz aynası, arkanızda engelsiz bir panoramik görünüm oluşturmak için arka ve yan görüş kamera görüntülerini bir araya getiren “karma görüş” aynası olacak.


Dikiz aynalarında muhtemelen yansıtıcı cam kullanılacak, böylece sistem sigorta attığında veya teknoloji arızasında bile hala normal bir dikiz aynası gibi işlev görebilecek.


Apple’ın FaceID’sine benzer şekilde, geleceğin dikiz aynaları bir sürücüyü tanımlamak için iris taramasına sahip olacak. Bir sürücü tanımlandıktan sonra, otomobile oturma, sıcaklık ve müziği sürücünün tercihlerine göre ayarlayabilecek.


HUD’lar otomobiller için birinci nesil AR teknolojisini temsil ediyor, ancak en kısa zamanda ön camda önemli bilgilerin gösterilmesi veya karayoluna yansıtılması bekleniyor.


Her ne kadar bu kavram, General Motors’un ön camdaki hız gösterimini, göstermeyi denediği 1980'lerin başlarında keşfedilmesine rağmen, otomobil üreticileri henüz öncelikle HUD’lara odaklandılar ve sonuç olarak bu teknolojinin gelecekte ön camlarda ne zaman ve nasıl kullanılacağını göreceğiz.


Yine de, aracın ön camının geleceğin ön gösterim ekranı olması bekleniyor. EyeDrive teknolojisi de, ön cam için artık mevcut olan ve ön camı holografik bir yüzeye dönüştüren bir çözümdür. Sürücüler, en sevdikleri uygulamalara bu sayede erişebilecek, sesli komutları kullanabilecek ve sistemi kontrol etmek ve telefon görüşmeleri yapmak için çeşitli yüz (jest,mimik) hareketlerini kullanabilecekler. Ayrıca bu uygulama sayesinde yolda ve yarış pistinde araba kullanmayı öğrenmek artık çok daha kolay olabilecek.


Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bazıları Artırılmış Gerçeklik araçlarında açıkça yer almadı, ancak Apple, Google’ın ana şirketi Alfabe ve Tesla’nın ve daha önce başlattıkları tamamlayıcı teknolojilerin, AR teknolojisine, otomotiv endüstrisi için kolayca entegrasyonuna izin vermeleri de çok olasıdır.

LinkedIn ve Forbes’te düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazıyorum. Ayrıca Yapay Zeka (AI) ile ilgili yeni bir kitap yazdım, daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı okumak için ağıma katılabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ayrıca Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube üzerinden de benimle bağlantı kurmaktan çekinmeyin.


Yazar: Bernard Marr

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library