top of page

Blog Posts

Akrasia Etkisi Nedir Ve Üstesinden Nasıl Gelinir?

Stanford Felsefe Ansiklopedisi, Akrasia etkisinden “İrade Zayıflığı” olarak bahseder. Akrasia etkisinin kaynağı hakkındaki tartışmalar Platon , Sokrates ve Aristoteles'e kadar uzanır. Terim Yunanca’dan gelir ve “kendisi üzerinde kontrol/yönetim eksikliği” anlamını karşılar.Platon ve Sokrates, Akrasia etkisinin ahlaki bir kusur olduğuna inanırken, Aristoteles bunun, birinin ne "yapması gerektiği" konusundaki yanlış görüşünden kaynaklandığını savunur.


Genel okuyucu için Akrasia etkisinin ertelemeye benzediğini söyleyebiliriz ama aynı şey değiller, fakat birbiriyle ilişkililer.


Erteleme gibi Akrasia etkisi de bir şeylerin yapılmasının önündeki en yaygın engellerden biridir.


Akrasia etkisini deneyimleyip deneyimlemediğinizi anlamanıza yardımcı olabilecek dört örnek:


  • Ne istediğini tanımlayamıyorsanız.

  • Bir işin sizi istemediğiniz bir şeye yaklaştıracağını hissediyorsanız

  • Şu anda bulunduğunuz yerden olmak istediğiniz yere nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız.

  • İstenilen sonucu, başarı olasılığının düşük olduğunu tahmin ettiğiniz noktaya kadar düşünürsünüz.


Akrasia etkisini nasıl alt edebiliriz?

Akrasia’nın üstesinden gelmek için en iyi yaklaşım; duygularınızı nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmektir. Bir şey yapmak (veya yapmamak) gibi hissetmek yerine, duygularınızı kontrol edin ve gerçek bir iş yapmaya odaklanın.


Pychyl, farkındalığın görevleriniz hakkında nasıl hissettiğinizi kontrol etmenize de yardımcı olabileceğini savunuyor. Headspace ile yaptığı röportajda “Farkındalık meditasyonu, kesinlikle ertelemeyi fethetmenin temelidir.” diyor.


Yüksek performanslı başarıları gerçekleştirenler, kendileri için neyin önemli olduğuna karar verirler ve günlerinin daha büyük bir yüzdesini hedefleri doğrultusunda ve nasıl hissederlerse hissetsinler gerçek bir iş yaparak geçirirler.


Başlamak ve önemli görevlerinize odaklanmak için bir seçim yapın.

İşleri halletmek veya kendinizin daha iyi bir versiyonu olmak için tek başına iradeye güveniyorsanız, başarısız olmaya mahkumsunuzdur.


Akrasia’nın üstesinden gelmenin güçlü bir yolu da, proaktif olarak duygularınızın kontrolünü ele almak ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için önemli olan her şey üzerinde hareket etmektir.


İşlerinizin üstesinden gelmenin bir başka yolu da, ona karşı çalışmak yerine vücudunuzla çalışmayı öğrenmektir. En yoğun dönemlerinizi belirleyin, görevlerinizi önemine göre gruplayın ve bunları nasıl sıraladığınıza göre ele alın. En aktif olduğunuzda en iyi işinizi yapın.


Akrasia hayatınıza hükmeder çünkü uzun vadeli veya gecikmiş kazançlar yerine anlık hazzı önemsiyorsunuzdur. Gelecekteki benliğiniz için kolayca hedefler oluşturabilirsiniz, ancak mevcut beyniniz çabalarınızı sabote edebilir çünkü anında tatmin olmak ister.


Beyninizin aradığı hazzı nasıl erteleyeceğinizi öğrenmek, bulunduğunuz zaman ile gelecekte olmak istediğiniz yer arasındaki boşluğu doldurmanıza da yardımcı olur.


Karşı koyucu, direniş gösteren beyninizi alt ettiğinizde, daha üretken, daha tatmin olmuş hissedersiniz ve en iyi fikirlerinizi takip edebilirsiniz.


Yapmaya karar verdiğiniz şeyi takip etmek için James Clear, başlangıçta sürtünme katsayısını azaltmanızı önerir. Başlamak her şeydir zira.


Bir işe yada göreve başlamak her zaman en zorudur, bu yüzden başlamayı delicesine kolay hale getirin. Bir kez başladığınızda, işi yapmak genellikle daha az sancılıdır artık.


Clear, “Tüm çabanızı ve enerjinizi bir ritüel oluşturmak için harcayın ve başlamayı mümkün olduğunca kolaylaştırın. Ortaya çıkarma sanatında ustalaşana kadar sonuçlar hakkında endişelenmeyin” diyor.


Öncelikleriniz doğrultusunda hareket etmek için, görevleriniz ne kadar küçük olursa olsun her gün tutarlı bir şekilde hareket edin. Bir dizi küçük galibiyetle büyük kazançlara ulaşabilirsiniz. Her galibiyet, küçükte olsa nihai hedefe doğru atılan bir adımdır.


Yazar Louis L’Amour’un da bize öğrettiği gibi: “Zafer millerle değil inçlerle kazanılır. Şimdi biraz kazanın, yerinizi koruyun ve sonra biraz daha fazla kazanın.”


Beyninize, neden çalışmayacağız ya da şimdi yapamayacağınız tüm nedenleri gözden geçirmesi için zaman tanımayın. Nasıl hissederseniz hissedin, işi yapmayı seçin. Başarısızlığın tek garantisi, gecikmiş kazançlar yerine anında tatmin olmayı seçmenizdir.


Tomorrow & Thomas Oppong

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page