Akıllı Giysiler

Rahat, forma uygun giysilere dokunan sensörler ile hastaların sağlığını uzaktan izlemek artık mümkün.

MIT Araştırmacıları, elektronik sensörleri esnek kumaşlara dahil etmenin, sıcaklık, solunum ve kalp atış hızı gibi hayati belirtileri izleyebilecek gömlekler veya diğer giysileri yaratmanın bir yolunu geliştirdi.

Makinede yıkanabilir sensörlü giysiler, onları giyen kişinin vücuduna yakın olacak şekilde özelleştirilebilir. Araştırmacılar, bu tür bir algılama teknolojisinin evde veya hastanede hasta olan insanları, sporcuları veya astronotları izlemek için kullanılabileceğini düşünüyor.


LG Elektronik Medya Geliştirme ve Yardımcı MİT Profesörü Canan Dagdeviren, "Her gün kullandığımız tekstil ütünlerine (giysilere vs.) ticari olarak temin edilebilen elektronik parçaları veya özel laboratuvar yapımı elektronikler sensörleri dahil edebiliriz." dedi ve ekledi, "Bunlar özelleştirilebilir, bu nedenle vücutlarının sıcaklık, solunum hızı ve benzeri gibi bazı fiziksel verilerine ihtiyaç duyan herkes için bu giysileri yapabiliriz."


Dagdeviren, bugün npj Flexible Electronics dergisinde geliştirilen bu yeni sensörü açıklayan bir makale kaleme aldı. MIT yüksek lisans öğrencisi Irmandy Wicaksono da bu çalışmanın baş yazarıdır. Birçok MIT lisans öğrencisi de Lisans Araştırma Fırsatları Programı ile çalışmaya katkıda bulundu.


Gömülü Sensörler


Diğer araştırma grupları, sıcaklığı ve diğer hayati belirtileri ölçebilen ince, cilt benzeri yamalar geliştirdi, ancak bunlar hassas ve cilde bantlanabilir olmalıydı. Dagdeviren'in laboratuarı, çıkarılabilir elektronik sensörlere sahip esnek bir kumaş kullanarak, normalde giydiğimiz kıyafetlere daha benzer giysiler oluşturmak için yola çıktı.


Dagdeviren, "Geliştirdiğimiz giysiler elektriksel olarak işlevsel değildir. Bu, onların pasif bir unsurudur, böylece eklenen cihaz senkronizasyonu ve günlük aktiviteleriniz sırasında uygun bir şekilde giyebilirsiniz." dedi ve devamında, "Ana hedefimiz, vücudun fiziksel aktivitesini sıcaklık, solunum, ivme açısından, aynı vücut kısmında, herhangi bir bant gerektirmeden ölçmektir."


Elektronik sensörler, epoksi ile kaplanan ve daha sonra kumaştaki dar kanallara dokunan uzun, esnek şeritlerden oluşuyor. Bu kanallar, sensörlerin cilde maruz kalmasına izin veren küçük açıklıklara sahip. Bu çalışma için araştırmacılar, 30 sıcaklık sensörü ve kullanıcının hareketini, kalp atış hızını ve solunum hızını ölçebilen bir ivmeölçer içeren bir prototip gömlek tasarladı. Giysi daha sonra bu verileri kablosuz olarak bir akıllı telefona aktarabiliyor.


Araştırmacılar, nem emme özellikli ve egzersiz sırasında giyilen sıkıştırma gömleklerine benzer şekilde, kumaşlarını - polyester karışımı - seçti. Geçen yaz, araştırmacıların bir kısmı, giysiler için kullanılan malzemeyi seri olarak üretmeyi denemek için Shenzhen, Çin'deki bir fabrikada zaman geçirdi.


Dagdeviren, "Dışarıdan normal bir tişört gibi görünüyor, ancak içeriden cildinize dokunan elektronik parçaları görebilirsiniz." dedi ve ekledi, "Vücudunuzu sıkıştırıyor ve sensörlerin aktif kısımları cilde temas ediyor."


Giysiler, içine yerleştirilmiş sensörler ile birlikte yıkanabilir ve ayrıca sensörler çıkarılabilir ve farklı bir giysiye de aktarılabilir.


Uzaktan İzleme


Araştırmacılar, prototip olarak geliştirdikleri gömleği spor salonunda egzersiz yapan kullanıcılara test ederek sıcaklık, kalp atış hızı ve solunum hızı gibi değişiklikleri izlemelerine izin verdi. Sensörler vücudun geniş bir yüzeyini kapladığından, araştırmacılar vücudun farklı bölgelerindeki sıcaklık değişikliklerini ve bu değişikliklerin birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu gözlemleyebildiler.


Dagdeviren, gömleklerin bir dizi yaş ve vücut tipine uyacak şekilde farklı boyutlarda üretilebileceğini söylüyor. Pantolon gibi diğer giysi türlerini geliştirmeye başlamayı planlıyor ve kandaki oksijen seviyelerini ve diğer sağlık göstergelerini izlemek için de ek sensörler dahil etmeyi planlıyorlar.


Dagdeviren, bu tür bir algılamanın kişiselleştirilmiş teletıp için yararlı olduğunu ve doktorların hastalar evde kalırken Hatırlatıcıları izlemelerini sağlayacağını veya uzaydaydaki astronotların dahi sağlığını izleyebileceğini söylüyor.


Dagdeviren, "Artık doktora gitmenize veya onunla video görüşmesi yapmanıza bile gerek yok." dedi ve devamında, "Bu tür veri toplama yoluyla, doktorların daha iyi değerlendirmeler yapabileceğini ve hastalarına daha iyi bir şekilde yardımcı olabileceğini düşünüyorum."


sciencedaily.com

7 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library