Akıllı Aynaların Büyüsü: Yapay Zeka, Artırılmış Gerçeklik ve Nesnelerin İnterneti

“Ayna ayna söyle bana. . .”

Bir ayna fikrine göre, geliştirilen dijital bir ayna sadece imajınızı size geri yansıtmakla kalmıyor aynı zamanda onu büyütebiliyor ve geliştirebiliyor da.


Akıllı Aynaların Büyüsü: Yapay Zeka, Artırılmış Gerçeklik ve Nesnelerin İnterneti

Birkaç inovasyon firması, dijital aynalar veya akıllı ekranlar olarak da adlandırılan akıllı aynalar geliştirme konusunda; soyunma odasında, sitilist koltuğunda veya makyaj için alışveriş yaparken size yardımcı olabilecek önemli ilerlemeler kaydetti.


Akıllı Aynaların Arkasındaki Teknoloji


Günümüzde herkesin aşina olduğu arkası siyah sırlı olan cam aynaların tarihi 200 yıldan daha uzun bir süre öncesine kadar uzanıyor. İmajınızı size geri yansıtan aynalar hala faydalı bir amaca hizmet ediyor, lakin bazı moda ve güzellik sektöründeki lider firmalar, aynalara akıllı olma teknolojisi entegre edebilirlerse, müşteri deneyimini üst seviyelere çıkarabileceklerini hayal ettiler.


Yapay zeka, artırılmış gerçeklik, jest ve yüz tanıma teknolojisindeki önemli ilerlemeler ve geliştirmeler sayesinde bu vizyonel yaklaşım artık bir hayal olmaktan çıktı.

Bu aynalar sayesinde, çok gerçekçi bir artırılmış yansıma oluşturabilmek için saç stilinizi, saç renginizi, makyajınızı ve giydiğiniz kıyafetlerinizi de dahil tüm imajınızı ayarlayabiliyorsunuz.

Akıllı Ayna Uygulamaları


Dijital bir makyajda, elde ettiğiniz sonuçları beğenmediğiniz zaman deneme yapmanız ve “geri al” butonuna basmanız çok kolaydır.

ModiFace Uygulaması

L’Oréal firması, ModiFace ile ortaklaşa, müşterilerin canlı videoda sarışın (veya başka bir saç rengi) olmasına olanak tanıyan, (en azından dijital olarak) sarışın bir renk olmasını sağlayan, ModiFace isminde bir uygulama geliştirdi. Teknoloji, saçı tamamen ve gerçekçi bir görünüm elde etmek için renklendirebiliyor.


Sarışın sevmiyor musunuz? Sadece uygulamada ekranı kaydırın ve renginizi istediğiniz şekilde değiştirin. Bu teknoloji, renk konusunda bir müşteriyle ne istediği konusunda istişarede bulunuyor ve gerçek bir şey yapmadan önce rengin kendi üzerlerinde nasıl görünebileceğini anlamalarını sağlıyor.


Perfect firması tarafından da geliştirilen YouCam Makeup-Magic Selfie Cam uygulaması, yeni bir saç rengi ve göz rengiyle neye benzeyeceğinizi gösterebilecek benzersiz bir uygulama olup, makyajın yanı sıra cilt bakımı ile ilgili rutin sorunları da gidermek için cilt bakımı analizi özelliği sunuyor.


YouCam Makeup-Magic Selfie Cam Uygulaması


Uygulamadaki sanal kozmetikler ile, cildinizde vurgulamalar yapmak için fondöten, allık, ruj ve göz farı tonlarını deneyimlediğiniz zaman, makyajınızı istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Bu, özellikle hassas ciltler için oluşabilecek olumsuz etkileri önceden görmenizi sağlayarak hemen hemen önlüyor ve farklı seçenekler arasında da geçiş deneyiminizi kolaylaştırıyor.


Aynı teknoloji, insanların geri dönüşü olmayan bir saç kesimi yapılmadan önce seçtikleri yeni saç stilinin yüzlerini nasıl tamamlayacağını veya tamamlamayacağını görmelerine de yardımcı olabiliyor. Ayrıca, özel bir durum için bir stil belirlemek veya bir dergide gördüğünüz bir stilin kuaför salonuna gitmeden önce yüz şeklinizle nasıl duracağını görmek de faydalı olabilir.


Wella Profesyonel Akıllı Ayna

CES 2019'da Yenilik Ödülü Honoree’ye layık görülen, Coty firmasının akıllı aynası; Wella Profesyonel Akıllı Ayna’sıdır. Bu ayna, stilistlerin daha kişisel analizler yapmasına izin veriyor. Yukarıda anlatılan diğer uygulamalar gibi, Wella Profesyonel Akıllı Aynası da canlı bir sanal gerçeklik özelliği ile saç rengi değişikliği deneyimi sunuyor ve 360 derecelik bir tarz oluşturuyor, böylece müşteri her açıdan nasıl olduğunu görebiliyor.


Ek olarak, yüz tanıma teknolojisini kullanarak, stilistin ve müşterinin neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını gerçekten değerlendirmesini sağlayarak her müşterinin geçmiş stilleri de görebilmesini sağlıyor. Aynca en önemlisi, yeni bir görünüm belirlemeye çalışırken hem stilistlere hem de müşterilere ilham vermek için trend stilleri ve klasik görünümü ile küratörlüğünde bir içerik beslemesi sunuyor. Ayrıca bir mobil uygulamaya bağlanabiliyor, böylece stilist ve müşteriler arasında randevular oluşturalabilmesini sağlıyor.


Artemis Akıllı Aynası

CareOS teknoloji firması, Artemis isimli akıllı aynası ile yeni bir projeye imza attı. Ayna, önünde oturan kişinin cilt analizini yapabilme ve kişiye uygun saç renklerini önerebilme yeteneğine sahip. Kullanıcı aynada farklı renk opsiyonları, saç modelleri gibi seçenekleri tek tek seçip yüzüne uygulayabilirken; bir yandan da yapılan cilt analizi sonucu, cildi için gerekli kozmetik ürünlerin bir listesine de erişebiliyor. Önerilen ürünlerin satın alma işlemlerinin de yapılabildiği bu akıllı aynada, aynı zamanda ürünlerin cilde nasıl uygulanması gerektiğine dair videolar da izlenebiliyor.


MemoMi’nin yarattığı dijital bir ayna olan Bellek Aynası, denediğiniz oturumları kaydedebilmeniz, paylaşabilmeniz ve gözden geçirebilmeniz için video kaydedebilen 70 inç LCD ekran, bilgisayar ve HD kamerayı birleştiren tam boy bir aynadır. Neiman Marcus, MemoMi’nin bu aynalarını 34 yere yerleştirdi.


Bellek Aynası


Perakende deneyimini değiştiren bir diğer ayna ise Oak Labs tarafından üretilen Oak Ayna’sıdır. Bir soyunma odasında dijital asistan olarak görev yapıyor ve bir satış asistanı gibi müşterilerin başka renkler, stiller veya aksesuarlar gibi taleplerine cevap verebiliyor.


Oak Ayna

Saç kesimi, saç rengi ve makyaj seçenekleri genel görünümün için çok önemlidir, SenseMi de sanal bir makyaj aynası geliştirerek bu makyaj yeteneklerini daha da kolay uygulanabilir hale getirdi. Şirketin akıllı aynası SenseMi, perakende mağazalarında kullanılıyor ve dijital olarak kıyafetleri “denemenize” olanak tanıyan bir ev sürümüne de sahip, ayrıca takviminiz konusunda size hatırlatıcılar gönderebiliyor, normal seyahat rotanız boyunca trafik ayrıntılarını da size söyleyebiliyor.


SenseMi Akıllı Ayna

SenseMi ayrıca, otellerde, okullarda, hastanelerde ve daha birçok alanda kullanılabilecek çoklu dokunuşlu, etkileşimli bir deneyim sunan akıllı bir masa da geliştirdi.

SenseMi Akıllı Masa

Yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik, perakende mağazalarını daha etkileşimli hale getirmeye ve çevrim-içi deneyimi daha gerçek hale getirmeye yardımcı olmaya devam edecek. Belki daha da önemlisi, makyaj uygulamaları ve akıllı aynaların yardımıyla, kötü saç kesimlerinin ve makyajlarının yapıldığı berbat günler geçmişte kalacak.

LinkedIn ve Forbes’te düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazıyorum. Ayrıca Yapay Zeka (AI) ile ilgili yeni bir kitap yazdım, daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


Gelecekteki yayınlarımı okumak için ağıma katılabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ayrıca Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube üzerinden de benimle bağlantı kurmaktan çekinmeyin.


Bernard Marr

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library