top of page

Blog Posts

AG Şalt Cihazları için Kısa Devre Dayanım Akımının (SCCR) Hesaplanması | by Savonia

Kısa Devre Akım Değeri (SCCR)

Kısa devre akımı değeri (SCCR), belirli bir aşırı akım koruma cihazı/cihazları tarafından veya belirli bir süre boyunca korunduğunda bir bileşen veya düzeneğin güvenle dayanabileceği maksimum kısa devre akımıdır.Kısa devre akımı derecelendirmeleri, bir bileşenin veya bir ekipman parçasının güvenli bir şekilde dayanabileceği arıza akımı seviyesini sağlar (muhafazanın dışındaki bir yangın ve şok tehlikesine göre).


Mevcut arıza akımı ve kısa devre akımı derecesi bilinmeden, bileşenlerin veya ekipmanın güvenli bir şekilde kurulup kurulamayacağını belirlemek imkansızdır.


Bireysel panel bileşenleri bir SCCR veya kesinti derecesine sahiptir. Panelde en düşük SCCR'ye sahip bileşen, genel panel montaj derecesini sınırlar. Bu SCCR derecesi, isim plakasında görüntülenmelidir ve genellikle kontrol panelinin üreticisi veya montajcısı tarafından hesaplanır.


Kısa devre akımı büyüklüğü, hesaplama veya ölçüm yoluyla belirlenir. Yeni uygulamalar için, şalt donanımının hazırlanmasından önce ölçüm yapılamaz ve daha eski kurulumların ölçümüne geçiş yapmak her zaman mümkün değildir.


Üretici genellikle şalt sisteminin gelecekteki çalışma koşullarını (besleme trafosu, kablo ağının tipi ve uzunluğu, sıcaklık değişikliğinden kaynaklanan iletken direnci değişikliği, motorlardan kaynaklanan şebekeye ek güç vb.)


Tüm endüstriyel kontrol panellerinin, panelin SCCR'sinin sistemin mevcut arıza akımından daha büyük olacağı şekilde uygulandığını doğrulamak, danışman veya elektrik tasarım mühendisinin sorumluluğundadır.


Gerekli etiketler ve yayınlanmış teknik bilgiler aracılığıyla danışman mühendise ve yargı yetkisine sahip yetkili makama doğru SCCR bilgilerini sağlamak endüstriyel kontrol paneli üreticisinin sorumluluğundadır.


Kısa devre akımının trafodan kısa devreye giden yolu

Bir tertibat devresinin nominal kısa süreli dayanma akımını (Icw) belirleme


Anahtarlama sisteminin orijinal üreticisi, sistem bileşenlerinin kısa devreye dayanma kapasitesinin doğrulanmasından sorumludur, örn. baraların Icw değeri.


Nominal kısa devre dayanım akımı Ik“, Icw, Icp, Icu değerleri ile belirlenir. Aşağıdakiler için kısa devre dayanım gücünün doğrulanması gerekli değildir:


  1. Anma kısa süreli dayanma akımı veya anma koşullu kısa devre akımı 10 kA r.m.s'yi aşmayan tertibatlar.

  2. Gruplar, grupların gelen devresinin terminallerinde izin verilen maksimum olası kısa devre akımında 17 kA'yı aşmayan bir kesme akımına sahip akım sınırlayıcı cihazlarla korunur.

  3. Anma gücü 110 V'tan az olmayan bir beyan sekonder gerilimi için 10 kVA'yı veya 110 V'tan daha düşük olmayan bir beyan sekonder gerilimi için 1,6 kVA'yı geçmeyen ve kısa devre empedansı olan transformatörlere bağlanması amaçlanan yardımcı tertibat devreleri %4'ten az değildir.

Diğer tüm devreler doğrulanacaktır.” (IEC61439-1, 2009, s. 73)


Yukarıdaki şekildeki ağa dayalı örnek, kısa süreli dayanma akımı Icw'nin nasıl belirleneceğini gösterir.

Doküman:

Short-circuit withstand current rating for low voltage switchgear – Thesis for Bachelor’s Degree of Matthias Christian Schütt at Savonia University Of Applied Sciences

Format:

PDF

Boyut:

15.2 MB

Sayfa

75

İndirme:
36 views0 comments

Comentários


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page