ABD’de dron ile kargo teslimatı izni alan ilk şirket: UPS

UPS firması aldığı kargo dronu kullanma izni ile, başta sağlık olmak üzere çeşitli sektörlerde taşıma hizmetleri vermeye başlıyor...

UPS Kargo Havayolu Şirketi

Uçan dronlar ile teslimatın geleceği parlak görünüyor. Halen birçok lojistik ve perakende şirketi, teknoloji ortakları ile çalışarak bu hayali gerçek yapmaya uğraşıyorlar. Alphabet (Google’ın ana firması), Amazon, Uber, FedEx ve UPS bunlardan sadece birkaçı. Ama aralarından biri var ki, ABD’de dron ile kargo teslimatı yapabilmek için resmi izinleri almayı başardı. Bu marka küresel lojistik devi UPS.


Birçok firma kargo dronları için denemeler yapmakta. Test uçuşları ardı ardına devam ederken, düzenleyiciler de bu alanı firmalara açmak için çalışmalarını tamamladılar. UPS’in ‘Flight Forward’ isimli alt şirketinin, ABD Federal Havacılık Otoritesi’nden (FAA) ilk Part 135 Standardsertifikasını alan isim olduğu açıklandı.


2019’un başında teknoloji devi Alphabet’in ‘Wing Aviation’ bölümü benzer bir izin almıştı. Fakat bunun farkı, Alphabet’in ‘Part 135 Single’ sertifikası almış olmasıydı. Bu da UPS’in aldığı sertifikaya göre daha sınırlı hareket imkanı vermesi. UPS ise aldığı tam kapsamlı izin ile, uçurduğu dron sayısında ya da faaliyetlerinin kapsamı üzerinde hiçbir sınır tanımayacak.


Böylece lojistik firması ABD göklerinde kargo dronları ile teslimatlar yapmaya ve bu sistemi teslimat süreçlerine hızlıca entegre etmeye başlayabilecek. FAA bu ikisi dışında halen altı başvuruyu daha değerlendirdiğini açıklamış.


UPS’in kullandığı dron, kargosuyla beraber maksimum 25 kilogram ağırlığında olabilecek. Dronlar operatörün görüş mesafesinin ötesine gidebilecek, böylece uzaktan kontrol ile teknik menzil içinde her yere ulaşılabilecek. Ayrıca sertifika sayesinde gece uçuşlarına da izin verilmekte. Firma bu projede Matternet’in M2 Quadcopter dronunu kullanıyor. Öncelikle hastanelere tıbbi ürünlerin ve test örneklerinin teslimatı için drone hizmeti sunulmakta. Firmanın bu sektördeki ilk uçuşu Kuzey Carolina’daki WakeMed kampüsünde gerçekleştirilmiş.


UPS her ne kadar sağlık sektörü ile başlamış olsa da, hastaneler ve medikal kurumlar haricinde dron kargo hizmetlerini başka sektörlere de sunmak için planlar yapıyor. Operasyonları genişletebilmek için bir merkezi kontrol tesisi kurulması da planlar arasında. Teknolojik tarafta ise dronların uçuş sistemlerinin geliştirilmesi, çarpma önleyici sistemler, yeni sensör teknolojileri üzerinde çalışılmakta. Böylece kargo dronlarının teslimatları herkes için daha güvenli hale getirilebilecek.


Kaynak: xtrlarge.com

5 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library