top of page

Blog Posts

66/11kV Şebeke Trafo Merkezi Montaj, Test ve Devreye Alma Şartnamesi

Bu #şartname, 66/11 KV #trafo merkezinin komple tasarımını, mühendisliğini, imalatını, trafo merkezi inşasını, komple montajını, sahada #test edilmesini, devreye alınmasını ve başarılı bir şekilde #ticari işletmeye alınmasını kapsamaktadır.


Trafo Merkezi Montaj, Test ve Devreye Alma Şartnamesi

Tüm #ekipman ve aksesuarların temini ve nakliyesi, çelik yapılar, tüm yapı, inşaat ve mimari işler, tüm işçilik, denetim, alet edevat ve gereçlerin temini gerektiği gibi talep edilen şartnamede de yer almaktadır.

66KV Hava Yalıtımlı Çift Bara Dış Mekan Trafo Merkezi, gerekli ekipman ve inşaat işleriyle birlikte aşağıdaki bölümlere sahip olacaktır:

  • Dört Besleme Fideri

  • Üç Trafo bölmesi

  • Bir Bara Kupler bölümü ve

  • İki set Bara PT.

Trafo merkezi, 11KV İç Mekan Anahtarlama, 66KV Kontrol ve Röle Paneli, Batarya Bankası ve Batarya Şarj Cihazı, ACDB, DCDB vb. ile bir kontrol odası binasına sahip olacaktır. Trafo merkezinin Endikatif Yerleşim Planı ve Tek Hat Şeması ekte verilmiştir.


Tek Hat Şeması (#SLD)

66/11 kV Trafo Merkezinin tek hat şeması (Tek Hat Şeması (SLD)'nı büyütmek için tıklayınız)


Trafo Merkezi Kapasitesi

3'üncü 25 MVA #Güç Trafosunun temini (Ekipman yapıları için temel, Güç Trafosu #Temel, #Kablo hendekleri, 66kV C&R panosu ve 11kV #Şalt panoları vb.) şebeke trafo merkezinin anahtar teslimi yapılması ile tutulacaktır. Böylece Trafo bölümü gelecekte 3. Güç Trafosunun kurulumuna her bakımdan hazır hale gelecektir.


Sistem Parametreleri

11KV Şalt

11KV şalt cihazı, trafo binasının içine kurulacaktır. #Pano, bir #Vakum #devrekesici ile donatılacaktır. Ölçme ve koruma röleleri sadece şalt sisteminin bir parçası olacaktır. Kontrol gerilimi 220V #DC olacaktır.


66/11KV Güç Trafosu

Dış Güç trafosu 20/25MVA, #OLTC ile ONAN/ONAF Derecesi olacaktır.


Akü Şarj Cihazı ve Pil Bankası

Kontrol kaynağı 220V DC olacaktır. #NiCd #Batarya bankası, güvenlik gereksinimlerine göre uygun havalandırma sistemi olan ayrı bir odaya kurulacaktır. #Akü şarj cihazı, kontrol odası binası içerisine monte edilmiş #tristör kontrollü olacak ve #SCADA Sistemi ile uyumlu olmalıdır.


Kapasitör Bankı

Dış mekanda iki set #Kapasitör bankası kurulacaktır. Her set, her biri 3,6 MVAR'lık iki alt bankadan oluşan 11KV değerinde 7,2 MVAR olacaktır. Her alt bankaya motorlu bir 11KV #İzolatör sağlanacaktır.


66KV Kontrol ve Röle Paneli

Son teknoloji trafo merkezi #kontrol, #koruma ve #ölçüm sistemi sağlaması amaçlanmış ve SCADA sistemi ile entegre edilecektir. Koruma, ölçüm ve kontrol sistemi, SLD'ye ve 66KV #CRP spesifikasyonuna uygun olacaktır.


Mikroişlemci tabanlı Trafo izleme rölesi. Tüm röleler/IED iletişimleri IEC 61850/Modbus protokolünde olacaktır.

Şartname:

Specification For Erection, Testing and Commissioning Of 66/11 kV Grid Substation by BSES Rajdhani Power Limited

Format:

PDF

Boyut:

18.5 MB

Sayfa:

453

İndirme:


Comentarios


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page