top of page

Blog Posts

25 Yaşına Gelene Kadar Hayat Hakkında Öğrendiğim 25 Şey

Birkaç ay önce 25 yaşıma bastığımda, dünyada geçirdiğim bu kısa zamanda öğrendiğim bazı şeyleri kaleme aldım. Geçen yıl, bazı şeyleri daha önce hiç olmadığı gibi görmemi sağlayan çılgın bir luna park hız treni yolculuğu gerçekleştirdim. Ki bu süre zarfında, "hayallerimdeki iş" olarak nitelendirebileceğim bir işte çalışıyordum ve şu anki mesleğimi keşfetmeden önce bu yaptığım şeye (blog yazarlığı) iş bile diyebileceğimi sanmıyorum.


Geçen yıl boyunca, hayatta "başarılı olmuş" insanlardan; yani girişimciler, avukatlar, bankacılar ve hatta politikacılardan bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Hayatta başarının bir formülü olmadığını fark ettim, fakat bu yolculukta bana yardımcı olacak ve kesinlikle öğrenilebilecek dersler olduğunu tespit ettim ve şimdilik bunların, oldukça doğru olduklarını düşünüyorum.


 1. Gençken risk alın. Yaşlandıkça, daha da zor olur risk almak. Ama her zaman risklerin hesabı yapılmalıdır.

 2. Okulda öğrendiğiniz en önemli şey, bir şeyi nasıl öğreneceğinizdir; ki buna öğrenmeyi öğrenmek denir. Bunda ustalaştıktan sonra hiçbir şey önünüzde duramaz. Öğrenmeyi asla bırakmayın.

 3. Pişmanlık dolu bir hayat yaşamaktansa denediğimi ve başarısız olduğumu söylemeyi tercih ederim. Atmadığın her atışı kaçırıyorsundur zaten.

 4. Büyük hayaller kurun. Hayat sadece vasat olmak için oldukça kısa.

 5. Müzik, hayatın sorunlarının en ucuz ve en basit tedavisidir. Favori şarkı listenizi oluşturun, kulaklığınızı takın ve yürüyüşe çıkın. Anında daha iyi hissedeceksiniz.

 6. Sizi rahat hissettirecek sağlıklı içecekler için. Daha yaratıcı düşünmenizi sağlayacaktır.

 7. Kulüplere katılın ve kendinizi mümkün olduğu kadar çok farklı sosyal ortamlara adapte etmeye çalışın. İnsanları anlamanıza ve sizi daha iyi bir iletişimci yapmanıza yardımcı olacaktır.

 8. Mümkün olduğunca genç yaşta kendi işinizi kurun. Bir limonata standı dahi olsa fark etmez; ki bu size hayatınızın geri kalanında kullanacağınız iş tecrübelerini öğretecektir.

 9. Başarısız olacaksanız, hızlı bir şekilde başarısız olun ve bunu herkese açık hale getirin. Sonra kendinizi toplayın. Başkalarının başarısızlığınızı izlediğini bilmek, onların yanıldığını kanıtlamanız için sizi cesaretlendirecektir.

 10. Birçok farklı kültürlerden insanlarla tanışın. Hayat birçok yönden şans eseridir ve ne olabileceğini asla bilemezsiniz.

 11. Hayat sana limon fırlattığında limonata yapın. Sonra tüm arkadaşlarınıza ikram edin. İyimser olun Çılgın bir ateş gibi yayılır iyimserliğiniz.

 12. Başarı mutluluk getirmez. Başarılı olmak için önce mutlu olmalısınız. Sizi mutlu eden şeyi bulun. Onu bulana kadar da durmayın.

 13. Birçok insan korktuğu için iş kurmak istemez. Başarılı girişimciler bulundukları yere geldiler çünkü diğerlerinin ayak basmayacağı yerlere gitmeye istekliydiler. Sabah 8-akşam 5 işinizden ayrılmaktan çok korkuyorsanız, girişimcilik sizin için uygun değildir.

 14. Etrafınızı sizden çok daha zeki insanlarla kuşatın. Büyümekte zorlanacağınız tek yol budur.

 15. Başarıları kutladığınızda, yalnızca mücadele ederken yanınızda duranlar yanınızda olmayı hak edenlerdir.

 16. Savaşlarınızı dikkatlice seçin ve verin. Bir günde sadece 24 saat vardır. Zaman ayırmaya değmeyen bir şey varsa, hayır diyebilin.

 17. Yatırım yapılacak en önemli varlık kendinizsiniz. Kendinizi daha iyi bir insan yapmak için çalışın ve öğrenmeyi asla bırakmayın.

 18. Gerçek arkadaşlar neden yeryüzünden silindiğinizi asla sorgulamazlar. Koşulsuz şartsız yanınızda olacak olanlardır onlar.

 19. Yapmak istemediğiniz bir işte ne kadar rahat olursanız, o işten ayrılmanız ve hayallerinizin peşinden gitmeniz o kadar zorlaşacaktır. Ne yapabileceğinizi öğrenin, sonra gidip dünyayı değiştirin.

 20. Rüya gibi bir iş yoktur. Onu yaratmak zorundasınız ve bu sizin elinizde.

 21. Mümkün olduğunca seyahat edin. Dünyaya daha geniş bir bakış açısıyla ve onu nasıl değiştireceğinize dair daha fazla fikirle geri döneceksiniz.

 22. "Thank You (Teşekkür ederim)" İngilizce sözlükteki en güçlü iki kelimedir.

 23. Allah hepimize bir amaç verdi. Kendinizinkini bulana kadar yerleşmeyin. Benimkinin bilgisayar ekranlarının önünde oturmak ve döviz ticareti yapmak olduğunu hiç düşünmedim, bu yüzden aramaya devam ettim.

 24. Dünya büyük ve korkutucu görünebilir. Ama yaşlandıkça, her şeyin insan yapımı olduğunu daha çok anlayacaksınız.

 25. Hayat hiç te kolay değildir. Ancak yolculuğunuz sırasında yanınızda size destek olacak insanlara yada imkanlara sahip olmak çok uzun bir yol kat etmeyi gerektiriyor.

Derrick Fung

14 views0 comments
 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page