top of page

Blog Posts

2022 İçin En Büyük Beş Uzay Teknolojisi Trendi

Geçtiğimiz on yılda, uzay yolculuğuna ve onu yönlendiren teknolojik yeniliklere olan ilginin yeniden canlandığını gördük. Milyarder uzay turistleri Jeff Bezos ve Richard Branson 2021'de manşetlere çıkarken Elon Musk gözünü Mars'ta kurulması planlanan kolonizasyona dikmiş durumda...


Bununla birlikte, bu yüksekten uçan planların genellikle hayatımızı daha gerçekçi şekillerde etkilediğini hatırlamakta fayda var; ki mesela çizilmeye karşı dayanıklı Cam, GPS, LED'ler, hafızalı köpük ve ısıya dayanıklı metaller yaşam şeklimizi değiştirdi ve bunların hepsi uzay araştırmaları sayesinde geliştirildi. Devam eden Covid-19 pandemisi sırasında popülaritesi artan uzaktan tıbbın ilkelerinin çoğu, başlangıçta uzay yolculuğuna yardımcı olmak için tasarlanmıştı. Ve duman ve karbon monoksit dedektörleri tarafından kaç hayat kurtarıldı fakat bu aynı zamanda ilk olarak uzay teknolojisi olarak tasarlandı!


Peki uzay yolculuğu 2022'de bizi nereye götürecek? Sınırın ötesine geçmeye çabalayan insanlığın en heyecan verici sonuçlarından bazılarına bir göz atalım mı, ne dersiniz…
 

1| Yeniden Kullanılabilir Roketler

SpaceX Roketi

Şu anda uzay yolculuğu için kutsal bir kâse gibi olan yörünge araçları için yeniden kullanılabilir fırlatma sistemleri, Dünya atmosferini terk etme maliyetini önemli ölçüde düşürecek ve teorik olarak mümkün olsa da şu anda çok pahalı olan birçok heyecan verici uzay girişiminin kapılarını açacak şekilde ayarlanmıştır.. Ayrıca, uydu fırlatma ve Uluslararası Uzay İstasyonuna ikmal yapma gibi rutin uzay görevlerini çok daha ekonomik hale getirecek. SpaceX'in SN20'si, 2022'nin başlarında ABD FAA'dan onay bekleyen yeniden kullanılabilir bir roket kullanarak ilk başarılı yörünge uçuşunu başlatmaya çalışacak. SN20, şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket ve SpaceX'in sonunda insanları Mars'a götürmesini umduğu zanaat.


Yılın ilerleyen saatlerinde Blue Origin, yeniden kullanılabilir iki aşamalı New Glenn roketini düşük Dünya yörüngesine fırlatmaya çalışacak - bu roket 25 defaya kadar kullanılmak üzere tasarlandı ve sonunda insanları ve kargoyu taşıyacak.

 

2| Ay'a Geri Dönüş!

Back to the moon!

Ay'a seyahat, son birkaç on yıldır uzay araştırmaları gündeminin zirvesinde yer almıyor, ancak son yıllarda aya inişlere devam etmek için bir takım stratejik nedenler belirlendiği için bu durum değişti. Çoğunlukla bunlar, insanların çorak uyduyu ziyaret etmesini gerektirmeyecek ve otonom iniş araçları ve keşif araçları tarafından gerçekleştirilecek. Yenilenen ilginin temel nedenlerinden biri, sonunda Mars'a gitmemize yardımcı olacak birçok teknoloji için iyi bir test ortamı olacağı düşünülüyor.


Bu görevlerin odak noktası, çoğunlukla ay yüzeyinden elementleri bulmak, çıkarmak ve işlemek için tasarlanmış özerk araçlar olan "küçük yükler" göndermek olacak. NASA ve Astrobotic Technology arasında bir işbirliği olan Ticari Ay Yükü Hizmetleri misyonunu başlatmayı planlayan ABD'nin yanı sıra, Rusya, Japonya ve Hindistan, 2022'de robotik iniş araçları Ay yüzeyine ulaştırmayı planlıyor.

 

3| Uydular

Turksat 5A and 5B

Uydu fırlatmaları, ticari uzay faaliyetlerinin çoğunluğunu oluşturuyor ve 2022'ye girerken bu değişmeyecek. Bu alandaki artan faaliyetin en büyük itici güçleri, uyduları yörüngeye yerleştirmenin sürekli düşen maliyeti ve artan sayıda kullanım senaryosu. sağlayabilecekleri veriler için. GPS ve uydu görüntüleri, günlük yaşamın birçok yönü için önemli bir araçtır ve yeni kullanımlar – örneğin, pandemilerle mücadele – her zaman ortaya çıkıyor.


Uydular küçülüyor ve hafifliyor, bu da yeni başlayanların bile artık teknolojik yeteneklerden yararlanabileceği anlamına geliyor. Aslında, son yıllardaki raporlar, bir uydu fırlatma işinin maliyetinin bir uygulama başlatmaya benzer hale geldiğini ortaya koydu. Çinli Galaxy Space, havacılık, denizcilik ve araç üretimi gibi sektörlerdeki müşterileri için 1000 küçük uydu geliştirdi ve uzaya fırlattı. Bu arada, başka bir Çinli şirket olan ADA Space, Dünya'nın canlı yayın uydu görüntülerini sağlamak için yapay zeka (AI) teknolojisini kullanacak 192 uydudan oluşan bir ağ planlıyor.


Uyduların daha ucuz ve daha erişilebilir hale geldiğine dair bir başka işaret, Avustralyalı üretici Fleet Space Technologies'in 2022'de yörüngeye fırlatılacağını söylediği, dünyanın ilk tamamen 3D baskılı uydularında görülebilir. Dünyanın dört bir yanındaki evlerde ve işletmelerde hızla benimsenen nesnelerin interneti (IoT) cihazları.

 

4| Pisliğimizi Temizlemek

Cleaning up our mess

Uzay araştırmalarının endişe verici bir yan etkisi, kendi ana gezegenimiz kadar evrenin geri kalanını da mahvetmemizdir. Önceki uzay görevlerinden ve Dünya yörüngesinde yüzen şu anda feshedilmiş uydulardan 8000 tona kadar enkaz olduğu tahmin ediliyor. Bunlar, çarpışmaların felaketle sonuçlanabileceği gelecekteki uzay görevleri için potansiyel olarak bir tehlike oluşturur, ancak aynı zamanda hava durumu tahminleri ve GPS gibi güvendiğimiz birçok uzay hizmetini engelleme tehdidinde bulunur.


Bunu akılda tutarak, Dünya atmosferinin sınırlarının ötesini keşfederken şimdiden kendimizi temizlemeyi düşünmeye başlamamız güven verici. Bu yıl başlatılan ELSA-d (Astroscale-Demonstration tarafından Yaşam Sonu Servisleri) görevi, gelecekteki uzay görevleri tarafından uzayda bırakılacak enkazları temizlemeyi amaçlıyor. Bunu, yüzen enkazı yakalamak ve onları atmosferin dış katmanlarında yanacakları Dünya'ya doğru itmek için mıknatıslar kullanarak yapar. RemoveDebris adlı bir başka atık imha uzay aracı, yüzen çöpleri yakalamak için ağları kullanacak, Avrupa Uzay Ajansı ise geride bırakılan 100 kilogramlık bir uzay enkazını yok etme özel amacı ile “kendi kendini imha eden bir robot” başlatma planları üzerinde çalışıyor. önceki bir görevden.

 

5| Uzay Teknolojisi ve İklim Değişikliği

Climate Change

Uzay teknolojisi, özellikle Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 2030 için 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefine ulaşmanın anahtarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Harika bir örnek, orijinal olarak uzay gemilerinde ısıyı korumak için geliştirilen ve şu anda Dünya'daki binaları yalıtmak için yaygın olarak kullanılan yansıtıcı malzemelerdir. Bu, dünya hükümetlerinin, birincil amacı Dünya'daki iklim değişikliğinin neden olduğu zorluklarla mücadele etmek olan uzay inovasyonuna giderek daha fazla yatırım yaptığı anlamına geliyor. Karbonsuzlaştırmanın ve işletmeler arasında küresel ısınmayı sınırlamanın önemine ilişkin artan farkındalıkla birlikte, kurumsal faaliyetlerin de aktif bir odak noktası haline geliyor.


Bu girişimlerden biri, Dünya'daki metan emisyonlarının kaynaklarını belirlemek ve izlemek için tasarlanmış MethaneSat'tır. IPCC'ye göre bu hayati önem taşıyor, çünkü endüstriyel çağın başlangıcından bu yana küresel sıcaklıktaki artışın yaklaşık yarısından tek başına metan emisyonları sorumlu.


Birleşik Krallık uzay ajansı yakın zamanda, evlerden ve işyerlerinden kaynaklanan termal emisyon seviyesini izlemek için uydularda kızılötesi kameralar kullanmayı amaçlayan Global Satellite Vu'nun öncülük ettiği bir proje de dahil olmak üzere, önümüzdeki yıl başlayacak bir dizi proje için fon sağladığını duyurdu. Open University tarafından kurulan ve Birleşik Krallık Uzay Ajansı tarafından finanse edilen TreeView adlı başka bir proje, ağaçların karbon tutma ve depolamaya yardımcı olma yetenekleriyle ilgili olarak ağaç örtüsünü haritalamak ve ormansızlaşmayı izlemek için uydu görüntülerini kullanacak.

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. LinkedIn ve Forbes’ta düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazılar yazıyorum. Yapay Zeka (AI) hakkında bir kitap kaleme aldım, hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı da okumak için ağıma buradan katılabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ve Ayrıca, Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube kanalım aracılığıyla da benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.


 

Bernard Marr, iş ve teknoloji alanında dünyaca ünlü bir fütürist, etkileyici bir düşünce lideridir. En çok satan 18 kitabın yazarıdır, Forbes için düzenli olarak köşe yazıları kaleme alıyor ve dünyanın en tanınmış kuruluşlarının çoğuna danışmanlık ve koçluk yapmaktadır. 2 milyon sosyal medya takipçisi var ve LinkedIn tarafından dünyanın en iyi 5 ticari influencer’ından biri ve Birleşik Krallık’ta 1 numaralı influencer olarak gösterilmiştir.

 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

28 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page