top of page

Blog Posts

2022'deki En Büyük Beş Perakende Teknoloji Trendi

Updated: Feb 2, 2022

2022'ye girerken, halen devam eden küresel salgın, perakende dünyasında sismik değişikliklere yol açtı...


Çevrimiçi perakendeciler her zamankinden daha yoğun ve giderek artan bir hızla siparişleri doldurma ve envanteri yenileme ihtiyacının yanı sıra iadelerin neden olduğu geliri ve israfı azaltma ihtiyacıyla karşı karşıyalar.


Çevrimdışı, alışveriş merkezleri, ana caddeler ve tuğla ve harç dünyasında, zorluklar çok farklı, çünkü perakendeciler azalan fiziksel müşteri sayısıyla ve küresel e-perakendecilerle hem kolaylık hem de fiyat açısından rekabet etme ihtiyacıyla karşı karşıya...2022'de bile müşterilerin, özellikle yeni deneyimler yaratmak ve çevrimiçi alışverişin kolaylık faktörünü ön plana çıkarmak için teknoloji ile zenginleştirilebildiğinde, yüz yüze perakende satış yapmak istedikleri açık.


"Çevrimiçi satın al-mağazadan teslim al" gibi artık oyunun adı hibrit alışveriş deneyimleri oluşturma ve çok kanallı yetenekler geliştirmektir, bu yüzden önümüzdeki 12 ay boyunca alışveriş ve perakendede en sıcak trendlerin olacağını tahmin ediyorum:


1| Kasiyersiz Alışveriş

Amazon Go

İlk Amazon Go kasiyersiz mağazasını 2018'de başlatan Amazon'un öncülük ettiği model başarılı oldu ve şimdi giderek artan sayıda perakendeci tarafından tercih ediliyor. Bu mağazalar, ürünleri raflardan alıp çantalarına yerleştirirken alışveriş yapanların faaliyetlerini izlemek için kameralar ve sensörler kullanıyor ve binadan çıktıklarında otomatik olarak faturalandırıyorlar. İlk kullanımları küçük marketlerle sınırlıydı, ancak 2022'de Tesco ve Aldi gibi şirketlerin bu fikre ağırlık vermesi sayesinde çok büyük süpermarketlere de yayıldığını görmeyi bekleyebilirizTabii ki, bu fikir açıkça tartışılmalı zira görünüşe göre insani işleri otomatik olanlarla değiştirmeyi içeriyor. McKinsey, bir perakende çalışanının otomatik teknolojiyle değiştirilmesinin insan işçinin maaşının %20 ila %30'una mal olacağını tahmin ediyor, bu nedenle, kar odaklı işletmelerin teknoloji mevcutsa işgücünü kesmeleri için bariz bir teşvik var gibi görünüyor. Bununla birlikte, karşı argüman, kasada yiyecek taramak gibi sıradan işleri otomatikleştirmenin, insanları basitçe onları değiştirmek yerine daha fazla ödüllendirici işler yapmak için serbest bırakacağıdır. Bu, sorunu ticari olduğu kadar toplumsal bir sorun haline getiriyor, yani toplumun geneli - yasa koyucular da dahil olmak üzere - çözümü şirketlerin eline bırakmak yerine çözüm üzerinde işbirliğine ihtiyaç duyacak. Bu tartışmanın 2022'de ve on yıl geçtikçe daha fazla öne çıkmasını bekleyebiliriz.

 

2| Deneyimsel Perakendecilik

Deneyimsel Perakendecilik

Alışkanlıkları konusunda karar verme söz konusu olduğunda, deneyimler tüketiciler için giderek daha önemli bir farklılaştırıcı haline geliyor. Daha önce işletmelerin esas olarak ürün ve fiyat üzerinden rekabet etmesi beklenirken, günümüzde müşteri hizmetleri, erişilebilirlik, kullanım kolaylığı, satış personelinin bilgililiği ve perakende mağazalarının dekoru veya e-ticaret tasarımı gibi herhangi bir sayıda “ortam” faktörü gibi faktörler. ticari sitelerin müşterilerinin karar vermesinde rol oynar.


Teknoloji açısından deneyimsel perakendecilik, bu faktörlerin oynadığı rolü anlamak ve etkilerini izlemek ve optimize etmek için önlemler almakla ilgilidir.

Örneğin, tuğla ve harçlı mağazalarda, satış asistanları, müşterilerin alışveriş alışkanlıkları ve geçmişteki satın almaları hakkında bilgi verebilecek el terminalleri ile donatılabilir ve bu da onların çevrimiçi olarak alacakları kadar "kişiselleştirilmiş" alışveriş deneyimleri sunmalarına olanak tanır.


Deneyimsel perakendecilik, tüm müşteri deneyimlerini etkileyebileceğinden, bu makalede bahsedilen diğer trendlerden herhangi biriyle çalışmayı içerebilir.Çevrimiçi perakendeciler için, 2022'de odak noktası büyük olasılıkla müşterilerle bağlantı kurmanın yeni yollarını yaratmak olacaktır - örneğin, çevrimiçi sohbet robotları veya müşteriler ve satış asistanları arasında en son ürünlerin incelenip gösterilebileceği bire bir görüntülü sohbetler gibi...


Ayrıca sanal bir ortamda ürünlerle "uygulamalı" olmak için artan müşteri talebini karşılamaya yönelik çabalar olacak ve artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) burada rol oynayacaktır. Örneğin, sanal soyunma odaları, müşterilerin AR kullanarak kıyafetleri "denemelerine" olanak tanıyabilir.


BMW, potansiyel alıcıların arabalarını incelemelerine ve hatta evlerinin dışında park halindeyken nasıl görüneceklerini görmelerine olanak tanıyan sanal bir görüntüleyici sunuyor.

Sanal showroomlar ise müşterilerin Walmart tarafından oluşturulan bu gibi sanal gerçeklikteki ürünleri incelemesine ve bunlarla etkileşime girmesine olanak tanıyor.

 

3| Otonom Teslimat

Otonom Teslimat

Teslimat söz konusu olduğunda, “son mil” (teslimat aşaması) genellikle yolculuğun en pahalı ayağıdır. Bu nedenle, pek çok perakendecinin, otonom teslimat hizmetleri odaklandığı yerdir.


Robotik teslimat işi Starship, 2016 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana 1,6 milyon teslimat gerçekleştirdi ve gelecek yıl faaliyetlerini daha fazla ABD ve Avrupa'ya doğru genişletecek. Memleketim olan İngiltere'de Milton Keynes'de koşuya çıktığımda bunlar benim için zaten tanıdık bir manzara haline geldi!


Dürüst olmak gerekirse, Amazon'un uzun zamandır vaat ettiği drone teslimat hizmetinin 2022'de hala gelmemesi şaşırtıcı olmayacak gibi (başlangıçta 2018 için vaat edildi, ancak sürekli ertelendi). Ancak bu arada, diğer şirketler boşluğu doldurmak için hızlı davrandılar. Alphabet'in Wing drone teslimat hizmeti 2021 yılında Avustralya'da denendi ve şirkete göre tek bir aksilik veya kaza olmadan 10.000 fincan kahveyi başarıyla teslim ederek 2022'de tam faaliyete geçebilir.Yerde, makine öğrenimi destekli botlar aracılığıyla otonom teslimatlar da gerçekleştiren Starship rakibi Udelv, otonom çok duraklı kablo taşıyıcısının 2022'de piyasaya sürüleceğini duyurdu. Otoyollarda seyahat eden bu sürücüsüz araç, tek seferde 80'e kadar teslimat yapma kapasitesine sahip ilk araç olması planlanıyor.


Ayrıca gelecek yıl, mobilite uzmanları Segway'in robotik bir dağıtım hizmeti olan LA start-up Coco ile ortaklığı da başlayacak. 2022, otonom teslimat teknolojisi için kesinlikle hareketli bir yıl olacak gibi görünüyor.

 

4| Sosyal ve Çok Kanallı Ticaret

Sosyal ve Çok Kanallı Ticaret

Perakendede "çok kanallılık", müşterilere ulaşmak ve hizmet sağlamak için mevcut tüm yolların kullanılması anlamına gelir ve bu, giderek artan bir şekilde sosyal medya ve sosyal satış anlamına geliyor. Bununla birlikte, müşterilerin herhangi bir kanaldan (çevrimdışı mağazalar, web siteleri, Facebook, Instagram vb.) bağlantı kurmasına ve satın almasına izin vermek yerine, "birleştirilmiş" bir deneyim sunmak anlamına da geliyor. Örneğin, bir müşteri bir işletmenin e-ticaret sitesi aracılığıyla bir ürün siparişi vermek, ardından siparişinin durumunu Facebook messenger aracılığıyla kontrol etmek ve ürün geldiğinde mağazadan teslim almak isteyebilir.


Tüm kanallarda eşgüdümlü bir müşteri deneyimi sağlamak ve kullanılabilir olduklarında meta veri tabanı veya genişletilmiş gerçeklik gibi yeni teknolojileri bu trendden yararlanmanın anahtarıdır. Markalar ayrıca sosyal satışa daha fazla önem verecektir. Bu, yeni satış portalları kurarak, ürünleri mevcut kanallarda tanıtarak veya tamamen yeni gelir akışları oluşturmak için etkileyiciler ve marka elçileriyle işbirliği yaparak, sosyal medyanın doğrudan satış fırsatları yaratmak için kullanılabileceği tüm yolları kapsar.Bunun teknoloji tarafını yönetmek için perakendeciler, kullanıcı arabirimi ve ön uç gibi müşteri deneyimini arka uç işlem ve envanter yönetimi süreçlerinden ayıran bir e-ticaret altyapısı olan “başsız” mimariyi dağıtmaya çalışacaklar. Bu, perakendecilerin örneğin sesli kontrol, sohbet robotu, metin mesajı siparişi, veya yığınlarına eklemek istedikleri yeni kullanıcı deneyimi veya satış teknolojisi işlevselliği...


 

5| Dayanıklı ve Güvenli Perakende

Voxel51 Platformu

Son iki yılda meydana gelen her şey göz önüne alındığında, 2022'ye girerken B2C operasyonlarının tüm alanlarında esnekliğin temel bir moda kelime olması şaşırtıcı değil. Özellikle çevrimdışı perakendede, covid (ve diğer olası pandemiler) güvenliği son derece önemlidir.


Örneğin, trafiği izlemek için bilgisayar vizyonunu kullanan ve kalabalık alanlarda tıkanıklıktaki tehrlikeli oluşumlar konusunda uyarıda bulunan Voxel51 platformu gibi sosyal mesafeyi teşvik etmek ve izlemek için kullanılan teknolojileri görmeyi bekleyebiliriz.


Wipro tarafından oluşturulan başka bir çözüm, kalabalıklardaki insanların vücut sıcaklığını izlemek için ısı görüşü kullanıyor ve potansiyel olarak viral enfeksiyonlara karşı erken uyarı sağlıyor. Ayrıca yüz maskesi düzenlemelerine uyumu da izleyebilir.Esneklik, son zamanlarda iş kesintilerine ve tedarik kıtlığına neden olan tedarik zincirlerinde yaşanan küresel aksama karşısında da önemlidir.


2022'de, daha sağlam ve güvenilir tedarik zinciri süreçleri oluşturmak için yapay zeka (AI) ve blok zinciri gibi teknolojilerin kullanımında bir artış göreceğiz.

Bunlar, şirketleri geçici dünya olaylarından kaynaklanan aksamalardan tamamen muaf kılmasa da, meydana geldiğinde kesintinin kaynağını izlemeyi ve hasarı azaltmak için önlemler almayı daha kolay hale getirecek.


Bir şirketin doğrudan kontrolü dışındaki şeyler bozulduğunda riski daha da azaltmak için alternatif yedek tedarik zincirleri oluşturmak ve ayrıca tüketicilere daha yakın hale getirilebilecek iş alanları gibi fazlalık oluşturma fırsatlarını belirlemeye yardımcı olacak...


Yeni kitabımda bunlar ve gelecekteki diğer eğilimler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz, Business Trends in Practice: The 25+ Trends That are Redefining Organizations

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. LinkedIn ve Forbes’ta düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazılar yazıyorum. Yapay Zeka (AI) hakkında bir kitap kaleme aldım, hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı da okumak için ağıma buradan katılabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ve Ayrıca, Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube kanalım aracılığıyla da benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.


 

Bernard Marr, iş ve teknoloji alanında dünyaca ünlü bir fütürist, etkileyici bir düşünce lideridir. En çok satan 18 kitabın yazarıdır, Forbes için düzenli olarak köşe yazıları kaleme alıyor ve dünyanın en tanınmış kuruluşlarının çoğuna danışmanlık ve koçluk yapmaktadır. 2 milyon sosyal medya takipçisi var ve LinkedIn tarafından dünyanın en iyi 5 ticari influencer’ından biri ve Birleşik Krallık’ta 1 numaralı influencer olarak gösterilmiştir.

 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

コメント


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page