2019 Yılında Yenilenebilir Enerjinin Çehresini Değiştiren İlk 5 Enerji Şirketi

Gelecek yenilenebilir enerjidir!

2019 Yılında Yenilenebilir Enerjinin Çehresini Değiştiren İlk 5 Enerji Şirketi

İklim değişikliği eksenindeki tartışmalar, küresel ısınmanın artması ve buzulların erimesiyle, uluslararası camiada tekrar gündemin önde gelen sıcak başlıklarından biri haline gelmiş ve giderek daha önem kazanmaktadır. Bu, yenilenemeyen kaynakların (petrol, doğalgaz, kömür vs..) tüketilmesi sonucunda ortaya çıkan çevresel zararları tersine çevirmek için yenilenebilir enerjinin kullanılmasına duyulan yoğun ilgiden kaynaklanmaktadır.


Son verilere göre, bazı ülkeler tamamen ya da kısmen, düzenli tüketimlerini karşılayabilmek için yenilenebilir enerjiye güveniyor. Paraguay ve İzlanda gibi ülkeler yenilenebilir enerji konusunda % 100 iken, Norveç %98,5 ve Kosta Rika ise %99 seviyelerindedir.


Almanya’daki Schleswig-Holstein ve Mecklenburg-Vorpommern gibi bölgeler de yenilenebilir enerji konusunda % 100'dür. Benzer şekilde, Kanada’daki Quebec ve Britanya Kolombiyası da tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji ihtiyacını karşılamaktadır.


Bu yenilenebilir enerji kaynakları genellikle güneş, rüzgar, hidroelektrik veya jeotermal enerji şeklindedir. Şu anda, gezegenimizin enerjisinin % 25'i yenilenebilir kaynaklardan gelmektedir. Bununla birlikte, Uluslararası Enerji Ajansı, Dünya’nın enerjisinin % 40’ının 2040 yılına kadar yenilenebilir kaynaklardan karşılanacağı gibi tahminlerde bulunmaktadır.

Güçlü bir potansiyele sahip olduğu için de birçok enerji şirketi bu pazara girmiştir. Bu şirketler, ürettikleri teknolojilerin yanı sıra, ne kadar megawatt enerji ürettikleri ile ilgili kapasiteleri açısından da değerlendirilebilir. Temel olarak, yenilenebilir enerji sektöründeki en büyük ve en önemli paya sahip olan ilk beş enerji şirketinin bir listesini sizler için oluşturduk.


1- Siemens Gamesa

Siemens Gamesa, yenilenebilir enerji sektöründeki girişimleri ile tanınan bir enerji şirketidir. Dünyadaki tüm sürdürülebilirlik odaklı büyük şirketler, şirketlerin sosyal, ekonomik ve çevresel performansını izleyen bir organizasyon olan Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünya Endeksleri (DJSI World)tarafından seçilmektedir.Bu şirket rüzgar enerjisi üretiminde öncü bir firmadır. Rüzgar jeneratörlerinin kurulumunu başlatan ve dünyanın en büyük rüzgar santrallerinden bazılarına sahip olan ilk birkaç şirket arasındadır.


Siemens Gamesa, rüzgar enerjisi sektöründeki yenilenebilir enerjinin çehresini değiştirmeye katkıda bulunan lider şirketlerden biri olarak adlandırılabilir.


2. GE Enerji

GE Enerji, yenilenebilir enerji sektöründe bazıbüyük operasyonlara sahiptir; çünkü gelecekte yenilenebilir enerjinin büyük bir potansiyele sahip olacağını görüyor ve dünyadaki en büyük rüzgar türbini tedarikçilerinden biridir. Ayrıca her konuda ve esnek bir şekilde teknik destek hizmetleri de sundukları deniz ve kara türbinlerine de sahiptir. Dahası, GE aynı zamanda en büyük hidro türbin üreticilerinden de biridir ve dünya genelinde kurulu toplam kapasiteninyaklaşık % 25'ini temsil etmektedir.GE, yenilenebilir kaynaklar tarafından üretilen enerjiyi depolamak ve daha sonra kullanmak için melez enerji depolama sistemleri için gece gündüz demeden ve yorulmadan çalışmalarını sürdürüyor.


GE Enerji, 2019 yılında yenilenebilir enerji sisteminin çehresini değiştiren en büyük enerji şirketleri listesinde olmayı fazlasıyla hak ediyor.


3. Berkshire Hathaway Enerji

Berkshire Hathaway Enerji, yenilenebilir enerji sektörünün tanınmış bir firmasıdır. Şirket, yaklaşık 11,8 milyon müşteriye güvenilir ve kaliteli hizmetler sunmaktadır.


Gelecek nesillerin çıkarlarını korumak için sürdürülebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmanın önemine inanır. Şirket, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, hidroelektik enerjisi ve jeotermal enerji kullanmaktadır.


Neredeyse 7800 megawatt rüzgâr enerjisi ve yaklaşık 1500 megawatt da güneş enerjisi üretiyor. Topaz ve Solar Star projelerinin dünyadaki solar fotovoltaikler açısından en önemli projelerden ikisi olduğu da bilinmektedir.Hidroelektrik santrallerinde, suyun hareketi ile ürettikleri enerjiyi elektrik enerjisi üretiminde kullanıyorlar. Son olarak, jeotermal enerji santralleri ile de yer altından çıkan doğal sıcak su buharı ile elektrik enerjisi üretiyorlar.


Berkshire Hathaway Enerji şirketi, gerçekten yenilenebilir enerji sektörüne çok önemli katkılarda bulunan devasa bir enerji şirketidir.


4. Cypress Creek Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Cypress Creek Yenilenebilir Enerji Kaynakları, öncelikle güneş enerjisi kullanma nedenlerinin başında, çevreyi daha sağlıklı ve temiz kılmayı misyon edinmiş bir enerji şirketidir. Onlarca yıldır toplumlara fayda sağlayacak güneş projeleri üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.


Amerika Birleşik Devletleri genelinde kurulumlarını gerçekleştirdikleri toplam kapasitesi 3,2 gigawatt olan güneş enerjisi tesisleri ile 300'den fazla projeye imza atmışlardır.


Cypress Creek Yenilenebilir Enerji Kaynakları, birçok topluma ekonomik ve ucuz temiz enerji kullanabilmesini sağlamak amacıyla kendi bünyesinde birkaç güneş enerjisi çiftliğini de geliştiren, inşa eden, finanse eden ve işleten bir enerji şirketidir de.Ayrıca güneş enerjisinin kullanımını teşvik etmek için birçok topluluk projesini de gönüllü olarak yürütmektedir. Yenilenebilir enerji sektörünün değişen yüzüne katkıları çok büyüktür ve bu göz ardı edilemez.


5. NextEra Enerji Kaynakları

NextEra Enerji, dünyanın en büyük rüzgar ve güneş enerjisi üreticilerinden biridir ve enerjinin durumunu ve dünyanın önde gelen çevre sorunlarını iyileştirmek için yenilikçi çözümler bulma konusunda çok kararlıdır.


Şirket, temiz enerjinin üretimini geliştirmek için altyapıya önemli yatırımlar yaparak sürdürülebilir bir geleceğe inanmaktadır. NextEra Energy 1925 yılında faaliyete geçmiş ve bugün 100 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile enerji lideri haline gelmiştir.Gelecek yıllarda 50–55 milyar dolar ek yatırım yapma planları ile NextEra Enerji, rüzgar ve güneş enerjisi alanında çok önemli bir şirkettir ve sürekli yenilenebilir enerji sektörünü iyileştirmek için yenilikçi çözümler aramaktadır.

Yenilenebilir Enerjinin Önemi


Özetle, sürdürülebilir bir gelecek için yenilenebilir enerjinin çok önemli olduğu son derece açıktır. Bu nedenle, bu enerji şirketlerinin rolü, yenilenebilir kaynaklar yoluyla enerji üretimini iyileştirmek, temiz enerji tüketimini teşvik etmek ve yenilikçi önlemler kullandıkları için çok önemlidir.


Yenilenebilir kaynaklardan gelen enerji çok büyük potansiyele sahiptir. Yenilenebilir enerji şirketleri, çevre kirliliğini azaltmak için mükemmel olmakla kalmıyor, aynı zamanda yoksullukla mücadele ve kırsal alanlardaki insanlara elektrik sağlamak için de mükemmel bir yol sunuyorlar ki bu insanların enerji ihtiyaçlarını geleneksel kaynaklar ile karşıladıkları için harika bir yoldur. Ayrıca, ortak güneş, rüzgar ve hidroelektrik projeleri ile komşu ülkelerle olan ilişkilerin geliştirilmesinde de katkıları söz konusudur.


Bu enerji şirketlerini örnek almak ve dünyadaki tüm insanlara ulaşmalarını sağlamak için çok çalışmanın tam zamanı...


Interesting Engineering

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library