Elektrikli Ekipmanlarla Çalışmak için 21 Güvenlik KuralıGüvenli bir çalışma ortamı, olası tüm elektriksel tehlikeleri kontrol etmek için her zaman yeterli değildir. Çok dikkatli olmalısınız ki güvenle çalışın. Güvenlik kuralları, sizin ve diğerlerinin işyeri tehlikelerinden dolayı yaralanma veya ölüm riskini minimize etmenize yardımcı olur.

Elektrik devrelerinde veya elektrikli alet ve ekipmanlar üzerinde çalışıyorsanız, aşağıdaki 21 güvenlik kuralını uygulamanız gerekir:

21 Altın Güvenlik Kuralı

KURAL-1: Elektrikli devrelere temastan kaçının. Bunu zaten biliyorsanız (ve muhtemelen bu satırları okuyor iseniz zaten biliyorsunuzdur) lütfen bu kuralla dalga geçmeyin, hafife almayın ve kötü bir şey olursa muhtemelen ikinci şansınızın olmayacağını unutmayın.

KURAL-2: Tüm elektrikli cihazları canlı veya enerjilenmiş gibi kullanın. Asla bilemezsiniz

KURAL-3: Elektrikli cihazlara bakım yapmadan veya onarmadan önce güç kaynağının bağlantısını kesin. Emin olmanın tek yolu bu.

KURAL-4: Elektrikli cihazlar üzerinde çalışırken sadece YALITKAN saplı alet ve ekipman kullanın. Kontrol etmesi kolaydır.

KURAL-5: Elektrikli ekipmanlarla çalışırken asla metalik kurşun kalem veya cetvel kullanmayın veya yüzük veya metal saat bandı takmayın. Bu kuralın unutulması çok kolay, özellikle metalik kalemle bazı elektrikli parçalara işaretleme yapıyorsanız. Asla unutmayın bu kuralı.

KURAL-6: Özellikle prize takılı olan ekipmanların kullanılması gerektiğinde, ellerin kuru olduğundan emin olun ve mümkünse, YALITKAN eldiven, koruyucu kıyafet ve yalıtım tabanlı ayakkabı giyin.

Eldiven, kıyafet ve ayakkabıları unutmayın


KURAL-7: Bunu yapmak güvenli olursa, bir elinizi yanınızda veya cebinizde tutarak, iletken tüm materyalden uzaklaştırarak yalnızca diğer elinizle çalışın. Bu önlem, akımın göğüs boşluğundan geçmesine neden olan kazaların olasılığını azaltır.

İnsan vücudundaki elektrik akım yolunu bilmiyorsanız, aşağıdaki teknik makalelerde daha fazla bilgi bulabilirsiniz:

KURAL-8: Soğuk odalarda veya yoğunlaşmanın muhtemel olduğu alanlarda elektrikli ekipmanların kullanımını en aza indirin. Bu gibi alanlarda ekipman kullanılması gerekiyorsa, cihazı bir duvara veya dikey panele monte edin.

KURAL-9: Ekipmana su veya kimyasal birşey dökülürse, ana şalter veya devre kesiciyle gücü kesin ve ekipmanın fişini çekin.

Çok mantıklı. ASLA enerji verildiğinde ekipmandan su veya benzeri birşeyler çıkarmaya çalışmayın. Bunu yapmak büyük aptallık.

KURAL-10: Bir kişi ENERJİLİ bir iletken ile temasa geçerse; ekipmana, kabloya veya kişiye dokunmayın. Güç kaynağını, devre kesiciyle devreden çıkarın veya deri bir kemer kullanarak fişi çekin.

Zor bir durum ve durumun daha da kötüye gitmemesi için çok sakin olmalısınız

Önceki kurallarda olduğu gibi - Her zaman ilk olarak enerji bağlantısını kesin


KURAL-11: "Titreşim" üreten ekipmanların bağlantısı hemen kesilmeli ve derhal onarım için rapor edilmelidir.

KURAL-12: Arızalı bir devrenin maskelenmesi için toprağa güvenmeyin ve başka bir sigorta veya kesiciyi, özellikle de daha büyük kapasitelisini takarak arızayı düzeltmeye çalışmayın.

KURAL-13: Elektrik çarpmalarını önlemek için kondensatörleri yerinde çalıştırmadan önce boşaltın ve kısa devreyi terminaller üzerinde tutun.

KURAL-14: Başka birinin ekipmanına veya elektrikli kontrol cihazlarına asla size talimat verilmedikçe dokunmayınız.

KURAL-15:Tüm elektrik kontaklarını ve iletkenlerini, kimsenin yanlışlıkla onlarla temasa geçemeyeceği şekilde örtün. Eğer mümkünse her zaman yapın, çok dikkatli değilseniz.

KURAL-16: Eller, ayaklar veya vücut ıslak veya terlediyken veya ıslak bir zeminde ayakta iken elektrikli ekipmanlarla uğraşmayın.

Eldiven ve ayakkabıları unutmayın

KURAL-17: Elektrikli ekipmana dokunmanız gerektiğinde (örneğin, aşırı ısınmış motorları kontrol ederken), elinizin arka tarafını kullanın. Dolayısıyla, kazara meydana gelen şok, kas kasılmasına neden olursa, iletkene "kapılma" yaşamazsınız.

KURAL-18: Oldukça yanıcı sıvıları elektrikli cihazların yakınında saklamayın.

KURAL-19: Ekipmanın kilitlenmesinin yüksek voltaj kaynağının bağlantısını kestiğini unutmayın AMA Bir kabinin kapısı açıksa, kontrol devrelerinin enerjili olması söz konusu olabilir.

Tek hat şemasını ve kablolama şemalarını okuyun - santralinizi tanıyın.

KURAL-20: Gözetimsiz bırakılan, üzerinde çalışma yapılan açık devre ve ekipmanları enerjisiz hale getirin.

KURAL-21: Gevşek kıyafetler giymeyin veya elektrikli ekipmanların yakınına bağlamayın. Elektrik mühendisi gibi davranın, sahilde değilsiniz.

İnsan Aptallığının ve Cehaletinin bir örneği:


Referans: Electrical Engineering Portal - EEP / Edvard Csanyi

#güvenlikkuralları #İSG #EHS #elektrikçarpması

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library